تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی+اسفند 99

چکیده کوتاه مطلب

اگرچه در این روزهایِ دلسرد کننده بازار، اکثریت خریداران با تردیدهایی روبرو هستند؛ اما امیدواری ها برای اقلیت باهوش، افزایش پیدا کرده است. ما نیز برآن شدیم پرونده ای را به گروه فولاد اختصاص دهیم و از خلال تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی فرصت های پیش رو را معرفی کنیم.

به بورس: پیش از تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی باید بگوییم، فارغ از این روزهای بد بازار که جو ناامیدی دلسرد کننده ای در میان مردم ایجاد کرده است، برآن شدیم پرونده ای برای سهم فولاد مبارکه اصفهان و گروه فولادی باز کنیم که در اینجا می‎‏‎ توانید مطالب آن را دنبال کنید. زیرا اعتقاد داریم دقیقا در چنین روزهایی باید با دقت بازار را تحلیل کرد و فرصت های سرمایه گذاری را غنیمت شمرد، اگرچه اکثریت خریداران در این ایام با تردیدهایی روبرو هستند اما امیدواری ها برای اقلیت باهوش افزایش پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان

شاخص محصولات فلزی در روزهای پایانی یک مثلث اعصاب خوردکن!

تحلیلگران تکنیکال، همواره دل خوشی از الگوی مثلث ندارند، الگویی فرساینده و پر افت و اخیز که بسیاری از تحلیل ها را با مشکل مواجه می کند، زیرا قیمت در یک محدوده مشخص که روز به روز باریک و باریک تر می شود به اصطلاح گیر می کند و قیمت مدام بالا و پایین می رود تا به راس مثلث برسد، بعد از آن، امیدها برای افزایش در روندهای صعودی بیشتر می شود، اتفاقی که این روزها برای بسیاری از سهم ها به وقوع پیوسته است، و شاخص محصولات فلزی هم مصون از آن نیست.

تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی
چارت روزانه شاخص محصولات فلزی

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، شاخص محصولات فلزی که 22 سهم را در خود جای داده است، در یک الگوی فرسایشی مثلث گیر افتاده، اما خبر خوشجال کننده این است که این الگو به روزهای پایانی خود رسیده است و مطابق الگوهای زمانی پایان اسفندماه سال 99 همزمان است با پایان این روند، هرچند ممکن است عبور از این گردنه سخت همین روزها اتفاق بیفتد. حال از نمای نزدیک تری این وضعیت را مورد بررسی قرار خواهیم.

تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی
چارت روزانه شاخص محصولات فلزی از نمایی نزدیک

مطابق تصویر بالا قیمت، سه بار پیش از این به ضلع بالای مثلث برخورد کرده بود، اما موفق به شکست آن نشده بود، اینبار نیز شاخص آماده می شود برای چهارمین بار به این خط حمله کند تا با شکست آن یک رشد شارپی را برای سهم های گروه فلزات اساسی فراهم کند.
از سوی دیگر این خط انطباق عجیبی با ابرکومو پیدا کرده است، به طوری که شکست این مقاومت فرساینده همزمان خواهد بود با عبور از ابر و قرار گرفتن در بالای آن، که می تواند زمینه های رشد را برای سهامداران فولاد، فملی، فخوز، کاوه، فاسمین، فمراد و… بسیاری دیگر از سهم های این گروه فراهم کند. علت همه این امیدواری ها در تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی به این باز می گردد که به روزهای پایانی الگوی مثلث نزدیک می شویم.

دو نشانه مثبت در چارت هفتگی

تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی
شاخص محوصلات فلزی در چارت هفتگی

در چارت هفتگی، اما کراس استوک استیک و موینگ اوریج هر دو نشانه بسیار خوبی برای شکست مقاومت به حساب می آیند، مضافا براینکه چارت هفتگی حمایت سبز رنگ ابر کومو را نیز با خود دارد، جایی که باید در هر صورت تکلیف خود را مشخص کند، زیرا از دست رفتن این حمایت در چارت هفتگی عواقب بدی برای گروه محصولات فلزی خواهد داشت، اما تاریخ روند سهم ها و شاخص ها نشان داده است، که عموما در این مقطع، از سهام شرکت ها حمایت خوبی می شود.
در عین حال در تحلیل تکنیکال شاخص محصولات فلزی باید به الگوهای زمانی هم توجه کرد، الگوی زمانی در چارت هفتگی نشان می دهد که پایان اسفندماه سال جاری پایان اصلاح زمانی این شاخص است، در نتیجه فروردین ماه بازار سراسر سبزپوشی را برای شاخص محصولات فلزی انتظار داریم.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0