گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۱۳ بهمن ۱۳۹۹

چکیده کوتاه مطلب

کارگزاری رابین هود، محدودیت خرید سهام گیم‌استاپ را به ۲۰ عدد سهم برای هر نفر در بعد از ظهر دوشنبه تغییر داد، اما این تغییر نتوانست کمکی به ردیتی‌ها بکند و در نهایت ارزش هر سهم این شرکت در پایان وقت اداری در مقایسه با آخرین روز هفته‌ی گذشته ۳۰/۷۷ درصد کاهش یافت. با این وجود ارزش هر سهم شرکت گیم‌استاپ در ماه ژانویه مجموعا بیش از ۱۲۰۰ درصد رشد داشته است.

گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱ فوریه ۲۰۲۱:

در نخستین روز از دومین ماه سال ۲۰۲۱، ابتدا سری می‌زنیم به نتیجه‌ی درگیری‌های هفته‌ی گذشته بر سر سهام شرکت‌هایی چون گیم‌استاپ و سپس به سراغ شاخص‌های بازار بورس آمریکا خواهیم رفت و در نهایت شرکت‌های مهمی که در هفته‌ی جاری گزارش درآمدی‌شان اعلام می‌شود را معرفی می‌کنیم.

به دنبال محدودیت‌هایی که در هفته‌ی گذشته در نتیجه‌ی نوسانات شدید تعدادی از سهام‌ها وضع شد، کارگزاری رابین‌هود – بزرگترین کارگزاری بورس آمریکایی – خرید سهم شرکت‌هایی همچون گیم‌استاپ را محدود به تنها یک سهم برای هر نفر کرد. می‌شد به راحتی پیش‌بینی کرد که نتیجه‌ی مستقیم چنین تصمیمی، کاهش فشار خریداران در مقابل فروشندگان و سقوط ارزش سهم باشد که همینطور هم شد. هرچند که این محدودیت به ۲۰ عدد سهم برای هر نفر در بعد از ظهر دوشنبه رسید، اما نتوانست کمکی به ردیتی‌ها بکند و در نهایت ارزش هر سهم این شرکت در پایان وقت اداری در مقایسه با آخرین روز هفته‌ی گذشته ۳۰/۷۷ درصد کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

در هفته‌ی گذشته و از طریق فروم Wallstreetbets در وبسایت ردیت، یک نبرد تمام عیار بین خریداران خورده‌پا و بزرگان وال استریت شکل گرفت. این فروم که حالا بیش از ۸ میلیون عضو دارد، موفق شد ارزش هر سهم شرکت گیم‌استاپ را در ماه ژانویه مجموعا بیش از ۱۲۰۰ درصد بالا ببرد. اما این درگیری بین وال استریتی‌ها و خریداران خرده پا درس بزرگی به شرکت‌های بزرگ وال استریت داد. اینکه تعداد زیادی از کسانی که داده‌های بازار را در اختیار این شرکت‌ها می‌گذاشتنتد، حالا وقت زیادی در روز را صرف رصد کردن صفحات اجتماعی خصوصاً ردیت – به عنوان برزگترین اجتماع سهامداران خرده‌پا – می‌کنند.

تغییرات قیمت شرکت گیم‌استاپ در یک ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ میلادی
تغییرات قیمت شرکت گیم‌استاپ در یک ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ میلادی

در گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ آمده است: امروز بر خلاف هفته‌ی گذشته، شاخص‌های بورسی آمریکا روز خوبی را پشت سر گذاشتند و همگی بالاخره سبز پوش شدند. شاخص‌های اس‌اند‌پی (S&P-500)، داو جونز (DOW JONES) و نزدک (NASDAQ 100) به ترتیب ۱/۶۱، ۰/۷۶ و ۲/۵۵ درصد افزایش را تجربه کردند تا امید در دل سهامداران وال استریت پس از پایان هفته‌ی کابوس‌وار گذشته زنده شود.

کمپانی‌های با ارزش بازار هم دوباره به روند صعودی بازگشتند تا نقشه‌ی بازار بورس آمریکا یکپارچه سبز گردد . شرکت‌های اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل، تسلا و فیسبوک به ترتیب ۱/۶۵، ۳/۳۲، ۴/۲۶، ۳/۶۰، ۵/۸۳ و ۱/۴۲ درصد رشد داشتند. البته با وجود چنین رشدهای خوبی، تعدادی از این شرکت‌ها هنوز برآیند هفتگی منفی دارند.

نقشه‌ی بازار بورس آمریکا در روز ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ مصادف با ۱ فوریه ۲۰۲۱
نقشه‌ی بازار بورس آمریکا در روز ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ مصادف با ۱ فوریه ۲۰۲۱

همچنین در روزهای پیش رو تعدادی از شرکت‌ها گزارش درآمد سه ماهه‌ی خود را اعلام خواهند کرد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به آمازون و پی‌پال (Paypal) اشاره کرد. شاید بتوان نرخ رشد بالای امروز آمازون نسبت به سایر شرکت‌ها را به همین گزارش نسبت داد.

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0