کاهش تقاضای فولاد در بازار املاک چین برای اولین بار در ۶ سال اخیر

چکیده کوتاه مطلب

چین از اواسط سال ۲۰۲۰ با کاهش بودجه بخش املاک در راستای کاهش مشوق‌های مالی خود حرکت کرده است. تقاضای فولاد بخش املاک آخرین بار در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته بود. بخش مسکن و املاک، مصرف‌کننده ۳۰ تا ۳۵ از کل مصرف فولاد در چین است.

به گزارش S&P Global سیاست‌های چین در بازار املاک منجر به کاهش تقاضای فولاد در این حوزه پس از شش سال شده است.

چین از اواسط سال ۲۰۲۰ با کاهش بودجه بخش املاک در راستای کاهش مشوق‌های مالی خود حرکت کرده است. پکن در نظر دارد بازار املاک را ازدست واسطه‌گران خارج کند. قسمت عمده از برنامه چهاردهم پنج ساله این است که پول بیشتری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد تا مصرف داخلی تقویت شود و یکی از راه‌های رسیدن به این هدف اهرم‌زدایی از بخش املاک است.

رشد نرخ شهرنشینی و کاهش رشد معاملات مسکن
رشد نرخ شهرنشینی و کاهش رشد معاملات مسکن

تحلیلگران دو سناریو برای تقاضای بازار املاک امسال در نظر دارند که در هر دو آنها رشدی برای این بخش پیش‌بینی نمی‌شود.

در سناریو اول در مقایسه با سال ۲۰۲۰ رشد تقاضای ۶/۰۷ میلیون تنی فولاد راخواهیم داشت یا به عبارتی ۱/۹ درصد افزایش و رسیدن به ۳۲۸/۲ میلیون تن. سناریو دیگر کاهش ۸/۶۸ میلیون تنی تقاضا برای این بخش ـ افت ۲/۷ درصدی – و رسیدن به ۳۱۳/۴ میلیون تن خواهد بود.

تقاضای فولاد بخش املاک آخرین بار در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته بود. بخش مسکن و املاک، مصرف‌کننده ۳۰ تا ۳۵ از کل مصرف فولاد در چین است.

بر اساس پیش‌بینی S&P Global Ratings امسال تولید ناخالص داخلی چین ۷ درصد رشد خواهد داشت. ساخت و سازهای جدید و فروش در سال ۲۰۲۱ به ترتیب ۶/۴ درصد و ۲/۸ درصد کاهش خواهد داشت. طبق گزارش Platts Analytics اگر چین بخواهد رشد ۸ درصدی یا بیشتر را دنبال کند ساخت و ساز و فروش به ترتیب ۰.۴ درصد و ۴/۶ درصد افزایش خواهد یافت. دستیابی به رشد ۸ درصد، به اعتباراتی آسان‌گیرانه‌تر و حتی کاهش برخی محدودیت‌های حوزه املاک نیاز دارد.

حاشیه سود داخلی میلگرد در چین
حاشیه سود داخلی میلگرد در چین

در بهترین حالت افزایش ۶/۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با افزایش ۲۳ میلیون تنی در سال ۲۰۲۰ بسیار ناچیز است. Platts برآورد کرده است تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۰ با ۳۲۲/۱ تن ۷/۶ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بوده است.

بخش املاک درحالی که حاشیه سود فولاد را قوی نگه داشته نقشی حیاتی در افزایش تولید فولاد خام چین در سال ۲۰۲۰ داشته است.

تولید فولاد خام چین در سال ۲۰۲۰ با ۵۲ میلیون تن افزایش (۵/۲ درصد رشد) به ۱۰۵۳ میلیون تن رسید و برای اولین بار از مرز یک میلیارد تن گذشت. این درحالی بود که در سه ماهه اول سال گذشته قرنطینه موجب به تعلیق در آمدن ساخت و ساز در چین شده بود.

بر اساس گزارش Platts Analytics حاشیه سود فروش داخلی میلگرد چین ۲۰ درصد کاهش یافته ولی با این وجود متوسط ۴۶ دلار در هر تن را حفظ کرده است.

ظرفیت تولید فولاد چین در سال ۲۰۲۱ به رشد خود ادامه خواهد داد و رقم ۱۲۸۵ میلیون تن را خواهد دید در حالی که این رقم در پایان سال ۲۰۲۰، ۱۲۵۷ میلیون تن بود. تولید قولاد این کشور نیز با ۲/۸ درصد افزایش (۲۹ میلیون تن)، ۱۰۸۲ میلیون تن برآورد می‌شود. Platts تخمین می‌زند در صورتی که تقاضای فولاد در حوزه املاک در بالاترین مقدار برآورد شده باشد عرضه و تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۱ تقریبا متعادل خواهد ماند. اما نگرانی اصلی این است که تقاضای فولاد در بخش املاک به برآوردهایی پایین‌تر برسد که می‌تواند منجر به افزایش مجدد ظرفیت مازاد فولاد در بازار چین، به خصوص در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ شود و این می‌تواند منجر به کاهش تولید فولاد یا افزایش صادرات آن شود.

سیاست‌های پولی سختگیرانه‌تر

احتمالا فروش و شروع ساخت‌ و سازهای حوزه املاک در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بالاتر بماند زیرا مشوق‌های مالی و پولی سال گذشته میلادی در اوایل سال جاری همچنان تاثیرگذار خواهند بود. حدود یک سال طول می‌کشد تا سیاست‌های سختگیرانه‌تری که از اواسط سال ۲۰۲۰ منتشر شده‌اند بر بازار تاثیر بگذارد. در حال حاضر بازار املاک در چین تحت فشار معکوس است و دلیل عمده آن تهییج بیش از حد این بازار بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ است.

بازسازی حلبی‌آبادهای چین نیازمند میلیاردها وجه نقدی بوده که توسط بانک توسعه چین وام داده شده است و به طور مستقیم به بازار املاک در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تزریق شده است. اوراق قرضه دولتی نیز به ویژه در اوایل سال ۲۰۱۹ به این بخش وارد شده است. پس از سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ بخش املاک برای جبران کندی رشد اقتصادی ناشی از جنگ تجاری آمریکا و چین و پس از آن، پاندمی کرونا، مورد استفاده قرار گرفت.

محرک‌های بخش املاک طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ منجر به جهش در فروش بیشتر شد. دلیل این امر این است که با توجه به تجربیات کشورهای پیشرفته، با رسیدن نرخ شهرنشینی به ۶۰ درصد این رشد کند خواهد شد. نرخ شهرنشینی در چین در سال ۲۰۱۶ به ۵۷/۴ ردصد و در سال ۲۰۱۹ به ۶۰ درصد رسید. همچنین بر اساس داده‌های تاریخی‌ با افزایش نرخ شهرنشینی رشد فروش املاک بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ روندی نزولی به خود گرفت. شهرنشینی عامل اصلی توسعه بخش املاک و مصرف فولاد در ۲۰ سال گذشته در چین بوده است. شهرنشینی در چین در آستانه رسیدن به ۷۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ است. این به معنی بالارفتن تقاضا فولاد ساختمانی و دیدن اوج خود خواهد بود.

تقاضای فولاد در بخش املاک چین :

تقاضای فولاد بخش املاک
(میلیون تن)
تغییر نسبت به سال قبل
(میلیون تن)
میزان فروش ملک
(۱۰ هزار مترمربع)
تغییر نسبت به سال قبلشروع به ساخت (۱۰ هزار مترمربع)تغییر نسبت به سال قبل
۲۰۲۰۳۲۲/۱۲۲/۹ (۷/۶٪)۱۷۶,۰۸۶ ۲/۶٪۲۲۴,۴۳۳۱/۲٪-
۲۰۲۱
(محدوده بالا)
۳۲۸/۲۶/۱ (۱/۹٪)۱۸۴,۰۹۵/۹۵۴/۵٪۲۲۵,۴۲۰/۰۲۰/۴٪
۲۰۲۱
(محدوده پایینی)
۳۱۳/۴۸/۷ – (۲/۷٪-)۱۷۱,۱۳۸/۹۴۲/۸٪ –۲۱۰,۰۶۴/۶۷۶/۴٪
منبع: S&P Global Platts Analytics, NBS
یونس یوسف‌زاده
یونس یوسف‌زاده

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0