چرا باید سهام‌دار فولاد مبارکه بود؟

چکیده کوتاه مطلب

در ریزش‌های اخیر بورس، قیمت سهام فولاد تنها در طی هفت ماه چیزی در حدود ۵۰ درصد کاهش داشت. در حالی که دارایی سهامداران بلندمدت این سهم ارزنده در طی یک‌سال گذشته، سه برابر شده است. سهام شرکتی که با افزایش سرمایه چشمگیری در نظر دارد با احداث خط نورد گرم جدید خود، کشور را از واردات انواع ورق‌های فولادی بی‌نیاز کند.

در پی ریزش‌های اخیر بورس، از ابتدای مردادماه تا کنون سهم فولاد در حدود ۵۰ درصد کاهش قیمت داشته و به سهامداران کوتاه‌مدت خود زیان زیادی وارد کرد. اما جالب است بدانید سهامداران بلندمدت این سهم ارزنده با وجود ریزش هفت ماه اخیر، طی یک سال گذشته سه برابر افزایش قیمت را برای این سهم دیده‌اند. در مقاله تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان به وضعیت کنونی سهام فولاد و سناریوهای احتمالی پیش روی آن پرداخته‌ایم.
فولاد یکی از سهام بنیادی و ارزشمند بورس ایران است. فولاد مبارکه اصفهان در ۹ ماهه سال ۹۹، قریب به ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته که نسبت به ۹ ماهه سال ۹۸، ۶۷ درصد بیشتر بود. این شرکت به عنوان تولیدکننده نیمی از فولاد در ایران در سال های اخیر دستاوردهای زیادی داشته، به‌طوری که در شرایط کنونی فولاد مبارکه ۲۰ درصد از سهم بازار ورق‌های فولادی تخت در منطقه را در اختیار دارد و با ظرفیت تولید حدود ۱۱/۴ میلیون تن آهن اسفنجی در صدر بزرگترین تولیدکننده‌های آهن اسفنجی در جهان قرار دارد که با در نظر گرفتن بازار تمام محصولات این شرکت ارزش بازار آن به بیش از ۲۵۰۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

در واقع شرکت فولاد مبارکه نه تنها در صنعت فولاد بلکه در اقتصاد هم نقش موثری دارد، به گونه‌ای که هم اکنون سهم ۱ درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور و سهم ۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت دارد.

همچنین این شرکت علاوه بر اینکه برای ۳۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است با تامین مواد اولیه بیش از ۱۰۰۰ کارگاه به صورت مستقیم و ۳۰۰۰ کارگاه به صورت غیر مستقیم توانسته در تولید کشور هم نقش فعالی داشته باشد.

معرفی

شركت فولاد مباركه اصفهان بزرگترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور ایران است. عملیات اجرایی این مجتمع در سال ۱۳۶۰ آغاز شد. نخستین کورۀ قوس الکتریکی واحد فولادسازی این مجتمع در مهرماه سال ۱۳۷۰ راه‌اندازی شد و در ۲۳ دی‌ماه سال ۱۳۷۱ خطوط تولید این کارخانۀ بزرگ توسط رئیس‌جمهور وقت افتتاح گردید. فولاد مبارکه در ۱۱ دوره جایزۀ ملی تعالی سازمانی و ۶ دوره جایزۀ شرکت دانشی در کشور رتبۀ نخست را بدست آورده‌است و همچنین این شرکت در سال ۱۳۹۱ برای نخستین‌بار به عنوان تنها شرکت ایرانی با کسب امتیاز ۶۵۴ تندیس زرین جایزۀ ملی تعالی سازمانی را از آن خود کند. این رتبه برای دومین‌بار با امتیاز ۶۸۲ در سال ۱۳۹۳ تکرار شد و شرکت فولاد مبارکه به عنوان سازمان سرآمد سال برگزیده شد. حضور در میان ۲۵ شرکت برتر دانشی آسیا مانند سامسونگ، تویوتا و … برای نخستین‌بار در خاورمیانه (در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷) از دیگر افتخارات چند سال گذشتۀ این شرکت است.

ظرفیت تولید

فولاد مبارکه تنها شرکت فولادی است که زنجیره کامل تولید فولاد از معدن سنگ‌آهن تا نورد گرم و سرد را در اختیار دارد. نکته حائز اهمیت آن است که این زنجیره، تولید بخش‌های مختلف را به‌گونه‌ای متوازن رقم‌ زده و هم‌اکنون ظرفیت تولید گندله‌سازی به ۵/ ۱۲ میلیون ‌تن، احیای مستقیم ۱۲ میلیون تن، فولادسازی ۳/ ۱۰ میلیون تن، ریخته‌گری ۳/ ۱۰ میلیون ‌تن، نورد گرم ۵/ ۶ میلیون تن و نورد سرد ۲ میلیون تن است؛ ضمن اینکه میزان رشد تولید گندله در فولاد مبارکه و سنگان در سال ۹۹ به ۷ میلیون تن رسیده که نسبت به سال ۹۸ از رشد ۱۸‌ درصدی برخوردار  بوده است. (شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با هدف تولید پایدار بخشی از گندله مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ۱۳۹۴/۰۲/۰۲ تاسیس گردید.)

از سوی دیگر در بخش آهن‌اسفنجی نیز فولاد مبارکه توانسته به تولید ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار‌ تنی دست یابد که رشد ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.

این شرکت در سال ۱۳۷۰ با ظرفیت اسمی ۴/ ۲ میلیون تن محصولات فولادی تخت به‌صورت کلاف ورق گرم و سرد نورد ‌شده شروع به کار کرد و قرار است ظرفیت خود را در سال ۱۴۰۴ به ۲۵ میلیون تن برساند.  فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد در ایران ۲۰ درصد از سهم بازار ورق‌های فولادی تخت در منطقه را در اختیار دارد و با ظرفیت تولید حدود ۱۱/۴ میلیون تن آهن اسفنجی در صدر بزرگترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی در جهان قرار دارد.

آمار فروش

این شرکت در دوره ۹ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ مجموعا ۵ میلیون و ۷۶۸ هزار تن فروش داشته است که ۴ میلیون و ۹۶۲ هزار تن آن فروش داخلی و ۸۰۶ هزار تن آن فروش صادراتی بوده است.

شرکت‌های گروه فولاد مبارکه

شرکت‌های گروه فولاد مبارکه شامل چندین شرکت فولادی و هلدینگ سرمایه‌گذاری و معدنی هستند که بین ۳۶ تا ۱۰۰ درصد سهام آنها در اختیار فولاد مبارکه است. در واقع ۹۶ درصد سهم شرکت فولاد هرمزگان، ۱۰۰ درصد صنایع معدنی فولادی سنگان، ۱۰۰ درصد شرکت صنعت و معدنی فولاد سنگ مبارکه، ۶۵ درصد فولاد سپید دشت، ۹۳ درصد فولاد چهارمحال بختیاری، ۵۳ درصد فولاد امیرکبیر، ۵۳ درصد فولاد متیل، ۹۹ درصد شرکت فنی و مهندسی فولاد مبارکه، ۷۵ درصد شرکت بین‌المللی ایریسا، ۱۰۰ درصد شرکت فلز تدارک، ۱۰۰ درصد شرکت تارا استیل، ۳۸ درصد شرکت تامکو، ۹۵ درصد باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان، ۳۶ درصد هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد و ۴۲ درصد هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در اختیار مجتمع مبارکه است.

فولاد مبارکه در بورس

فولاد مبارکه اصفهان (نماد فولاد) با  ارزش بازار معادل ۲٬۴۶۸٬۲۹۰ میلیارد ریال در زمره سه شرکت بزرگ بورس تهران قرارگرفته و با سهم ۵۰ درصدی از تولید فولاد کشور، نقشی محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور ایفا می‌کند. این شرکت در گروه فلزات اساسی و زیرگروه تولید آهن و فولاد پایه قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۹۸ موفق به کسب بیش از ۲۰هزارمیلیارد تومان سود خالص شده‌است که با این اوصاف به یکی از سودآورترین شرکت‌های ایران بدل گشته‌است.

فولاد مبارکه در سال جاری ۱۶۴۰ ریال سود برای هر سهم پیش‌بینی کرده بود که ۹۹۱ ریال آن محقق شده است. سودهای نقدی سهام فولاد مبارکه در سال‌های گذشته به شرح زیر است:

سودهای نقدی سهام فولاد مبارکه در سال‌های گذشته
سودهای نقدی سهام فولاد مبارکه در سال‌های گذشته

سهم فولاد در اسفند ۱۳۸۵ با قیمت ۱۹۰۰ ریال و با سرمایه ثبت شده ۱۵۸۰۰ میلیون ریال وارد بورس شد. در تاریخ ۱۱ دی سال جاری هیأت مدیره شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های ایرانی حاضر در بورس با افزایش سرمایه این شرکت از مبلغ ۲۰۹ هزار میلیارد ریال به مبلغ ۳۰۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال موافقت کرد. آنچه افزایش سرمایه فولاد مبارکه را از سایر شرکت‌ها متمایز می‌سازد، تامین آن از محل سود انباشته توزیع نشده سهامداران است. این افزایش سرمایه به منظور  تامين مخارج بابت مشارکت در افزايش سرمايه شرکت هاي فرعي و وابسته و تامين بخشي از منابع مورد نياز جهت تکميل طرح هاي توسعه در دست اجرا ( احداث خط نورد گرم شماره ۲ ) انجام می‌گیرد.

سهامداران

۲۵٫۹۱٪ سهام مجتمع فولاد مبارکه شناور است. سهامداران عمده این شرکت به شرح زیر هستند:

سهامدارسهم (میلیون)درصد
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی۳۵۹۴۳۱۷/۱۹٪
شركت توسعه سرمايه رفاه -سهامي خاص-۲۱۳۱۲۱۰/۱۹٪
بانک تجارت۵۲۰۴۲/۴۹٪
شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین -سهامی عام-۵۰۲۷۲/۴٪
موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر۴۸۹۵۲/۳۴٪
شركت س اتهران س.خ -م ك م ف ع-۴۳۴۷۲/۰۷٪
بهسازان انرژی تدبیر زنگان -سهامی خاص-۳۹۲۵۱/۸۷٪
شركت س اخراسان رضوی س.خ -م ك م ف ع-۳۴۹۷۱/۶۷٪
صندوق بازنشستگي كشوري۳۰۰۵۱/۴۳٪
شركت توسعه ومديريت سرمايه صبا -سهامي خاص-۲۸۷۲۱/۳۷٪
شركت س افارس س.خ -م ك م ف ع-۲۶۳۵۱/۲۶٪
شركت س اخوزستان س.خ -م ك م ف ع-۲۵۶۶۱/۲۲٪
شركت س ااصفهان س.خ -م ك م ف ع-۲۳۱۰‍۱/۱٪
موسسه صندوق بازنشستگي،وظيفه،ازكارافتادگي وپ۲۱۸۲۱/۰۴٪

صادرات فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه در نه ماهه منتهی به پایان آذر سال جاری مجموعا ۸۰۶ هزار تن از محصولات خود را صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۶ درصد کاهش داشته است. صادرات فولاد مبارکه در سال‌های اخیر به صورت زیر است:

صادرات فولاد مبارکه اصفهان
صادرات فولاد مبارکه اصفهان

ابرپروژه خط نورد گرم شماره ۲

ابرپروژه خط نورد گرم شماره ۲ در ۲۹ خرداد سال جاری کلنگ‌زنی شد. با اجرای این خط ظرفیت تولید انواع ورق به ویژه ورق‌های فولادی خاص به ۸ میلیون تن خواهد رسید و تمامی نیاز کشور به انواع ورق‌های فولادی، به‌ویژه ورق‌های خاص و وارداتی در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، لوازم‌خانگی و خودروسازی برطرف و مشکلات مربوط به محدودیت ورق در کشور نیز به طور کلی رفع خواهد شد. در حال حاضر امکان تولید ورق با عرض بیش از ۱۸۵۰ میلی‌متر وجود ندارد که با احداث این خط این شرکت شرکت خواهد توانست ورق‌هایی با عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر نیز تولید کند. این پروژه با سرمایه‌ای ۲۵۵ میلیون یورویی با ظرفیت اسمی ۴/۲ میلیون تن و ظرفیت خروجی ۵/۲ میلیون تن تا سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد. به گفته حمیدرضا عظیمیان، مدیر عامل فولاد مبارکه ۹ پروژه توسعه‌ای این مجتمع با سرمایه حدود ۱ میلیارد یورویی در مراحل مختلف اجراست. علاوه بر پروژه نورد گرم ۲، افزایش ظرفیت تولید در فولاد هرمزگان از ۵/ ۱ میلیون تن به ۲ میلیون تن فولاد در سال، تکمیل طرح ۸۰۰ هزار تن فولاد سفیددشت از جمله این پروژه‌ها است. علاوه بر این طرح تحول دیجیتال مبارکه با هدف رقابت با فولادسازان دنیا، حفظ۵۰ درصدی بازار داخل و رقابتی کردن سطح کیفی محصولات شرکت با تجهیز به فناوری‌های روز دنیا از ابتدای مرداد امسال آغاز شده و تا سال ۱۴۰۴ به پایان می‌رسد و ظرف این مدت فولادمبارکه اصفهان به کارخانه‌ای هوشمند تبدیل می‌شود

درآمد عملیاتی و بهای تمام شده

درآمدهای عملیاتی این شرکت در نه ماهه ابتدایی امسال ۴۹۴,۵۵۲,۵۵۱ میلیون ریال بوده است که با در نظر گرفتن بهای تمام شده ۲۶۳,۱۳۴,۲۶۳ میلیون ریالی مبلغ سود شرکت ۲۳۱,۴۱۸,۲۸۸ میلیون ریال بوده است. درآمد عملیاتی، بهای تمام شده عملیاتی و سود این شرکت در سال‌های گذشته به شرح زیر بوده است

درآمد عملیاتی و بهای تمام شده مجتمع فولاد مبارکه
درآمد عملیاتی و بهای تمام شده مجتمع فولاد مبارکه

یونس یوسف‌زاده
یونس یوسف‌زاده

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0