مقایسه سهم بورس، فرابورس و کالا از نظر تکنیکال

چکیده کوتاه مطلب

امروز چهارشنبه 15 بهمن ماه و تا این لحظه که یک ساعت از روند بازار را پشت سر گذاشتیم همانطور که پیش بینی می شد وضعیت سهم فرابورس بهتر از دو هم خانواده دیگرش بورس و کالاست و انتظار می رود که سهم فرابورس پرچمدار رشد گروه نهادهای مالی واسط باشد.

به بورس: یک عقیده راج و سنتی در بازار بورس ایران وجود دارد که هر سهامداری باید در پرتفوی سهام خود یکی از سه سهم بورس، فرابورس و کالا را داشته باشد. زیرا این شرکت ها از آنجایی که درآمد خود را از کارمزد معاملات سهامداران بدست می آورند ریسک سرمایه گذاری پایینی دارند، هرچند تحولات اخیر بازار نشان داد که حتی چنین شرکت هایی از ریزش شدید بازار مصون نیستند.
اما حال که پس از ریزش شدید بازار این سهم های ارزنده در نقاط جذابی برای خرید قرار گرفته اند، قصد داریم مقایسه سهم بورس، فرابورس و کالا را در گروه فعاليتهاي كمكي به نهادهاي مالي واسط را مورد بررسی قراردهیم و ببینیم در این مقطع کدامیک از این سه سهم برای خرید مناسب تر هستند پس با ما همراه باشید.

تحلیل تکنیکال بورس، فرابورس و کالا

در گروه فعاليتهاي كمكي به نهادهاي مالي واسط سهم های ارزنده دیگری نیز وجود دارد اما در بین سبد سهامداران قدیمی بازار، عموما پیدا کردن یکی از این سه سهم رایج تر است. مقایسه سهم بورس، فرابورس و کالا نشان می دهد که هر سه این سهم ها در شش ماهه گذشته با ریزش مشابهی روبرو شدند و بین 60 تا 70 درصد ارزش خود را از دست دادند. با این وجود فرابورس از نظر تکنیکالی وضعیت بهتری از دو سهم دیگر دارد و به نظر می رسد دو سهم بورس و کالا هم از نظر قیمتی و هم از نظر زمانی مستعد ریزش هستند.

فرابورس در آستانه حمایت قوی

مقایسه سهم بورس، فرابورس و کالا از نظر تکنیکال
چارت سهم فرابورس ایران

همانطور که در تصویر مشاهده می‎ شود سهم فرابورس ایران، در نزدیک ترین فاصله با محدوده حمایت قیمتی و زمانی خود قرار دارد و سطوح حمایتی 33.523 و 31.334 نقاط قیمتی جذابی هستند که انتظار می رود قیمت با نزدیک شدن به این محدوده برای خریداران حرفه ای جالب توجه باشد و می توان توقع داشت که قیمت از این محدوده به سمت مقاومت 52.451 حرکت کند. از این منظر در مقایسه سهم بورس، فرابورس و کالا وضعیت فرابورس به مراتب جذاب تر است.

بورس در انتظار 16 اسفند

در کل، تحلیل های زمانی، روز 16 اسفندماه را برای سهامداران گروه فعاليتهاي كمكي به نهادهاي مالي واسط، روز مهمی در نظر می گیرند، برای سهم بورس هم که سه کف حمایتی جدی برای تکمیل موج C دارد، این روز و روز 5 فروردین ماه روزهای مهمی از نظر اصلاح قیمتی قلمداد می‎ شود.

مقایسه سهم بورس، فرابورس و کالا از نظر تکنیکال
چارت سهم بورس اوراق بهادار تهران

سهم بورس برای پایان روند اصلاحی اش نیازمند، ملاقات با یکی از سه سطح حمایتی در محدوده 39.420، 30.264 و 18.971 است، هرچه در روزهای منتهی به 16 اسفندماه سهم ریزش بیشتری داشته باشد، انتظار اصلاح در تاریخ مشخص شده نیز بیشتر خواهد بود. پایان این اصلاح با پایان موج چهارم نیز همراه است، طبیعی است، در صورت عدم اصلاح مناسب در این محدوده های قیمتی ، پایان روند اصلاحی می تواند تا 5 فروردین سال آینده نیز ادامه بیابد، یعنی جایی که آخرین مسافران کم صبر نیز از سهم خارج شوند و زمینه برای یک رشد خوب فراهم شود.

کالا در کف تاریخی

سهم کالا در 28 فروردین 1397 در بورس عرضه شد، با قیمت 364 تومان، حالا در آستانه تولد دوسالگی اش بیش از 1000 برابر شده است، نکتنه جالب اما اینکه، به تازگی کف کانال تاریخی را شکسته است، که سال گذشته در چنین روزهایی یعنی 24 بهمن روند افزایشی خود را از آنجا آغاز کرد.

مقایسه سهم بورس، فرابورس و کالا از نظر تکنیکال
چارت سهم بورس کالای ایران

همانطور که در تصویر مشخص است، چند روزی است که این کف مهم تاریخی از دست رفته است، حال اگر چارت تعدیل نشده را در نظر بگیریم، سهم کالا در واقع کف تاریخی خود را از روز اولی که وارد بورس شد را از دست داده است. از نظر زمانی برای سهم کالا شنبه 25 بهمن ماه روز مهمی است، در عین حال دو سطح حمایت 27 هزار و 22 هزار به نوعی پایین ترین قیمت هایی هستند که می توان برای اصلاح سهم در نظر گرفت.
امروز چهارشنبه 15 بهمن ماه و تا این لحظه که یک ساعت از روند بازار را پشت سر گذاشتیم همانطور که پیش بینی می شد وضعیت سهم فرابورس بهتر از دو هم خانواده دیگرش بورس و کالاست و انتظار می رود که سهم فرابورس پرچمدار رشد گروه نهادهای مالی واسط باشد.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0