قراضه آهن و فولاد؛ افزایش استفاده با تغییرات مالیات

چکیده کوتاه مطلب

با افزایش قابل توجه قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اصلی تولید فولاد، چین قصد دارد با تغییرات مالیات میزان استفاده از قراضه آهن را افزایش دهد.

قراضه آهن و فولاد، با افزایش قیمت سنگ آهن به کمک تولید خواهد آمد.

انجمن آهن و فولاد چین، سیسا (Cisa) خواستار افزایش مقدار قراضه آهن داخلی از طریق افزایش تخفیف مالیاتی و کاهش مالیات بر واردات شده است. تغییراتی که منجر به تغییر قیمت سنگ آهن خواهد شد.

سیسا در ۱ فوریه اعلام کرد چین باید تخفیف مالیات بر ارزش افزوده کارخانه‌‌های ضایعات فولاد را از ۳۰ درصد به بیش از ۷۰ درصد افزایش دهد. همچنین حذف ارزش افزوده و تعرفه دو درصدی واردات به افزایش استفاده از قراضه آهن کمک خواهد کرد.

با بالا رفتن قیمت مواد خام و کاهش تولید فولاد، شرکت‌های فولادی چین با کاهش شدید سود در سال ۲۰۲۱ مواجه خواهند بود. با افزایش قیمت سنگ آهن، پیشنهاد واردات و افزایش استفاده از قراضه فولاد داخلی، گزینه‌های بیشتری برای استفاده از مواد اولیه به کارخانه‌های فولادسازی خواهد داد.

فعالان اقتصادی بازار چین می‌گویند بر اساس هدف‌های قیمتی پکن برای سنگ آهن تعرفه ۲ درصدی واردات می‌تواند حذف شود. اما مشخص نیست که چین بتواند از دریافت همه مالیات بر ارزش افزوده قراضه چشم‌پوشی کند زیرا این مبلغ مقدار قابل توجهی از درآمد است. ممکن است اجرای این تخفیفات در سراسر کشور برای پکن دشوار باشد زیرا نسبت‌های تخفیفی متفاوتی برای قراضه در هرجایی از کشور از مدت‌ها قبل وجود دارد. هنوز پیشنهادی برای این موارد مطرح نشده است.

قیمت سنگ آهن در ماه گذشته میلادی به بالاترین مقدار در نه سال گذشته رسید
قیمت سنگ آهن در ماه گذشته میلادی به بالاترین مقدار در نه سال گذشته رسید

تاثیر قراضه آهن بر قیمت‌ها و جریان تجارت

افزایش عمده واردات قراضه به چین قطعا بازار جهانی ضایعات آهن را متلاطم می‌کند. با افزایش واردات چین، قیمت‌ها افزایش می‌یابد زیرا سایر کشورهایی که وابستگی بیشتری به کوره‌های قوس الکتریکی دارند نیز در تنگنای تامین ضایعات آهن و فولاد قرار خواهند گرفت. عرضه جهانی قراضه با مقدار سنگ آهن مصرفی کارخانه‌های فولاد در چین هم‌خوانی ندارد. انجمن جهانی بازیافت (BIR) تخمین می‌زند حدود ۶۳۰ تن قراضه فولاد در سال بازیافت شود.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین ماه گذشته گفت در راستای اقدامات کاهش کربن تحت برنامه پنج ساله اقتصادی بین سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ُ باید در سال ۲۰۲۱ تولید فولاد خام در این کشور کم شود. این پیام در ابتدا توسط صنعت نادیده گرفته شد اما رفته رفته با خاموشی کارخانه‌ها این روند جدی‌تر شد.

پکن همچنین در حال تصمیم‌گیری برای لغو تخفیف صادرات فولاد است که موجب تقویت عرضه داخلی می‌شود و به کاهش تولید فولاد کمک خواهد کرد. عدم قطعیت در مورد چگونگی این تخفیف‌ها موجب گنگی بازار به خصوص در مورد محموله‌های تحویل آوریل شده است.

یونس یوسف‌زاده
یونس یوسف‌زاده

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0