تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان

چکیده کوتاه مطلب

در کوران زمستانی ریزش بی امان بازار بورس، شاید دو خبر مهم اما در حاشیه مانده بود، که باعث شد قیمت سهم فولاد مبارکه مسیر 950 تا 1200 تومان را به سرعت طی کند، در این مقاله از رهگذر تحلیل تکنیکال به اهمیت این دو خبر خواهیم پرداخت.

به بورس: پیش از تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه ، همچون نوشته های سابق سری می زنیم به مهمترین اخبار و اطلاعات پیرامون سهم، شاید یکی از مهمترین اخباری که در چند وقت اخیر سیگنال مثبتی برای فولاد بود، برداشته شدن ریسک افزایش نرخ سوخت از روی سهم های فولادی بود که به دغدغه اهالی بازار در بودجه 1400 بدل شده بود. از آنجایی که این افزایش قیمت در مقابل حاشیه سود ناخالص شرکت های فولادی عدد قابل توجه ای نیست، سهامداران فولاد با امیدواری بیشتری در این روزهای منفی قیمت سهم را از حوالی 950 تومان به 1200 تومان رساندند.

سهامداران فولاد مبارکه، علاوه بر تاثیر نرخ سودخت، نگران قیمت دلار و نرخ ورق فولاد گرم برای سال آینده نیز هستند، بررسی های کارشناسی نشان می دهد در صورت اتفاق افتادن بدترین سناریو برای فولاد مبارکه یعنی تحقق دلار 17.000 تومانی از یک سو و قیمت 425 دلاری ورق گرم، نسبت پی بر ای این شرکت برای سال آینده 8.2 خواهد بود، در حال حاضر این نسبت برای فولاد مبارکه 10.1 است، به عبارت دیگر در صورت به وقوع پیوستن بدترین سناریو ممکن، نسبت پی بر ای فولاد کمتر خواهد شد و این خبر بسیار امیدوار کننده ای برای تحلیل فولاد است. بهترین سناریو ممکن نیز با دلار 27.500 ونرخ ورق گرم 550 دلاری پی بر ای 3.9 را برای این غول فلزاتی به همراه خواهد آورد. حال با این اخبار خوب به سراغ تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان می رویم.

چارت روزانه در آستانه عبور از یک مقاومت مهم

تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان
تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان

در چارت روزانه، وضعیت کمی بغرنج اما امیدوار کننده است، از سویی قیمت به تازگی مقاومت مهم کانال قیمتی خود را شکسته است، البته این وضعیت هنوز کمی متزلزل است، و برای عبور از این مقاومت نیاز به قدرت بیشتری در حجم معاملات وجود دارد، از سوی دیگر سهم در آستانه مقاومت مهم ابر کوموست، در صورت شکست این دو مقاومت مهم، فولاد برای رسیدن به قیمت های حوالی 1600 و 1700 تومان کار سختی نخواهد داشت.
به نظر با تغییر دامنه نوسان و امکان رشد 6 درصدی سهام شرکت ها، چنین اتفاقی دور از ذهن نباشد، اما همه این اتفاقات بستگی به پول های جدیدی است که در این جو بی اعتمادی باید وارد بازار شود، پیشتر در مقاله «چرا باید سهام‌دار فولاد مبارکه بود؟» نوشته بودیم این شرکت با دارا بودن سهم 50 درصدی از سهم فولاد کشور، از چه ظرفیت های بنیادی بهرمند است.

وضعیت امیدوار کننده چارت هفتگی فولاد

تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان
تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان

در چارت هفتگی استوک استیک و موینگ اوریج هر دو به سمت بالا کراس کرده اند، چنین همگرایی معنی داری می تواند امیدواری ها را برای عبور قدرتمند چارت روزانه از مقاومت خود را زنده کند، شاید تنها نکته منفی در چارت هفتگی قرار گرفتن قیمت در زیر ابر کومو باشد، که می تواند در میان مدت سیگنال بدی برای سهم باشد، با اینهمه، با توجه به اخبار امیدوار کننده ای که از گزارش شرکت ها به گوش می رسد، باید همچنان منتظر تحولات خوبی در سهام شرکت های بنیادی باشیم، شاید هنوز زود باشد که از رشد فولاد سخن بگوییم اما شاید روزی چنین قیمت هایی برای چنین سهمی بیشتر شبیه رویا باشد.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0