تحلیل بنیادی وخارزم

چکیده کوتاه مطلب

پیش بینی صورت سود زیان و شرکت نشان می دهد که سود 570 میلیارد تومانی سال 99 در سال 1404 به 5400 میلیارد تومان خواهد رسید، یعنی رشدی 1000 درصدی

به بورس: با تغییر دامنه نوسان از منفی و مثبت 5 به منفی 2 و مثبت 6، بحث سهم‎ های ارزنده از نظر بنیادین به بحث داغ اهالی بازار بدل شد، در فرصت مغتنمی که پیش آمده است، شاید بیش از هر زمانی یافتن سهم های ارزنده و سرمایه گذاری در آنها مهم قلمداد شود، در این نوشتار قصد داریم تا تحلیل بنیادی وخارزم به همراه بررسی دارایی های این شرکت را به عنوان یکی از سهم های ارزنده بازار مورد توجه قرار دهیم، پیش تر در مقاله «تحلیل تکنیکال وخارزم» به بررسی تکنیکالی سهم پرداخته بودیم.

تاریخچه

در یک روز گرم از تیرماه 1376، در اداره ثبت شرکت‎ ها سرمایه گذاری خوارزمی مثل بسیاری دیگر از شرکت های ریز و درشت به ثبت رسید، اما گذر زمان نشان داد که این شرکت نوپا اهداف بلندپروازنه تری در سر دارد؛ اهدافی که نخستین گام آن در 22 اسفند 89 با ثبت آن در فرابورس تحقق یافت و اولین بار در دوم خرداد 1390 مورد معامله قرار گرفت و یکسال و چهارماه بعد در 30 مهرماه 91 به تابلو اصلی بورس اوراق بهادار انتقال پیدا کرد.
وخارزم همچون اغلب سهم های گروه سرمایه گذاری هم در سهام های بورسی و هم در خارج از بازار بورس دست به سرمایه گذاری زد، شرکتی که با 10 میلیارد تومان به ثبت رسیده بود؛ طی چند مرحله افزایش سرمایه تا سال 1394 سرمایه ثبت شده خود را به 1250 میلیارد تومان رساند که رشد 12500 درصدی طی 18 سال بود. این البته پایان ماجرا نیست و با پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده قرار است با یک افزایش سرمایه جذاب 300 درصدی، سرمایه خود را به 5 هزار میلیارد تومان برساند. رقمی وسوسه انگیز که می تواند در روند آتی سرمایه گذاری های این شرکت بسیار موثر ثمر باشد.

تحلیل بنیادی وخارزم
روند افزایش سرمایه های وخارزم

جدول فوق روند افزایش سرمایه های شرکت و چگونگی آن را توضیح می دهد، پیش از تحلیل بنیادی وخارزم آشنایی با مدیران و ترکیب سهامداران آن نیز می تواند برای تصمیم گیری راهگشا باشد، در حال حاضر جواد فرشباف ماهریان رئیس هیات مدیره این شرکت است که در سوابق خود دکتری مدیریت استراتژیک و رئیس کل بیمه مرکزی ایران را یدک می کشد. مدیرعامل شرکت نیز سیدرضا موسوی است که با دکتری مدیریت مالی و به عنوان عضو هیات مدیره گروه مالی سپهر صادرات بر این صندلی تکیه زده است، شرکتی که صاحب 10 درصد سهام وخارزم است و در مقابل نیز وخارزم از سهامداران عمده بانک صادرات است.

تحلیل بنیادی وخارزم
سهامداران دارای مالکیت بیش از یک درصد وخارزم

همانطور که در تصویر فوق مشخص است، موسسه توسعه همیاری سپهر که آن نیز از زیر مجموعه های بانک صادرات است، سهامدار عمده با 21 درصد و شرکت آرمان اندیشان رستاک و گروه مالی سپهر صادرات هر کدام با 8 درصد از سهامداران رده بالای شرکت به حساب می آیند، اما آنچه در تحلیل بنیادی وخارزم باید مورد توجه قرار داد، حجم شناور بالای آن است، همانطور که در تصویر مشاهده می شود، نزدیک به نیمی از سهام شرکت در اختیار سهامداران حقیقی است، این بدان معناست که شاید کنترل سهم در روزهای بحرانی کمی سخت باشد.

مروری بر دارایی های وخارزم رشد 1000 درصدی پرتفوی بورسی

در ترکیت پرتفوی بورسی و دارایی های وخارزم از محصولات دارویی، تا نمادهای بانکی، انبوه سازی، فلزات اساسی، خودرو سیمان مشاهده می شود، هرچند در این بین محصولات دارویی و سهام بانک های چشمگیرتر است، به عبارت دیگر اگر تاکنون فرصت سرمایه گذاری در صنعت بانک و دارو را پیدا نکردید شاید، سرمایه گذاری در وخارزم انتخاب مناسبی باشد.

تحلیل بنیادی وخارزم
ترکیب پرتفوی بورسی وخارزم

همانطور که در تصویر مشخص است، محصولات دارویی با 21 درصد و بانک ها و موسسات اعتباری با 19 درصد بیشترین سهم را در دارایی و پرتفوی بورس وخارزم به خود اختصاص داده اند، در این بین رایانه و انبوه سازی در جایگاه های بعدی قرار دارند.
وخارزم با دارا بودن 47 درصد داروسازی سینا بزرگترین سهامدار این شرکت داروسازی است، همچین 3 درصد بانک صادرات،1.18 درصد بانک پاساگاد، 15 درصد کارت اعتباری ایران کیش، 10 درصد بیمه سرمد، 15 درصد سیمان سفید نی ریز، 3 درصد پتروشیمی فناوران، یک درصد پتروشیمی خارک، از جمله شرکت های بورسی هستند که وخارزم در آنها بالغ بر 1000 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است، وچیزی بالغ بر 10 هزار میلبارد تومان افزایش ارزش را تجربه کرده است، یعنی رشد هزار درصدی!

پرتفوی غیر بورسی 1000 میلیارد تومانی

به نظر می رسد مدیران وخارزم پرتفوی بورسی و غیر بورسی خود را به صورت مساوی تقسیم کرده اند، زیرا اعداد ارقام به صورت تقریبی نشان می دهد که رقمی بالغ بر 1000 میلیارد تومان در بورس و 1100 میلیارد تومان خارج از بورس سرمایه گذاری کرده اند، همانطور که آمد ارزش پرتفوی بورسی شرکت 10 برابر شده است، اما دقیقا نمی دانیم ارزش پرتفوی غیر بورسی این شرکت اکنون چه میزان رشد داشته است، آنچه می دانیم سرمایه گذاری های غیر بورسی گسترده ای که طی این سال ها انجام داده که شاید جذاب ترین آن در صنعت برق باشد که در روزهایی که سرمایه گذاری در صنعت برق و کمبود برق بیش از هر زمانی احساس می شود این اقدام شرکت نیز می تواند ناشی از آینده نگری آنها باشد.

تحلیل بنیادی وخارزم
پرتفوی غیر بورسی وخارزم

همانطور که مشخص است سرمایه گذاری 24 درصدی در عرصه برق که به نیروگاه منتظر قائم مربوط است و سرمایه گذاری 37.5 درصدی در واسطه گری مالی و پولی بیشترین پرتفوی غیر بورسی وخارزم را در بر می گیرد.

رشد 179 درصدی درآمدهای عملیاتی نگاهی به صورت های مالی وخارزم

تحلیل بنیادی وخارزم نشان می دهد که رشد 179 درصدی درآمدهای عملیاتی، رشد 313 درصدی سود خالص، رشد 30 درصدی حقوق صاحبان سهم همگی حکایت از این دارد که عملکرد مدیران شرکت در حوزه سرمایه گذاری علارغم مشکلات گسترده اقتصادی قابل قبول بوده است.
همچنین سال گذشته برای شرکت های زیر مجموعه وخارزم سال پرباری بود و شرکت های تجارت گستران خوارزمی، توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی، تولید و توسعه ایستگاهی نیروپارسه و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی از زیان دهی خارج شدند.

نگاهی به صورت های مالی سال های 97 تا 99 نشان می دهد درآمدهای عملیاتی ، سود عملیاتی و سود خالص با رشد چشمگیری مواجه شده است.

گزارش اطلاعات تلفیقی شرکت نیز نشان می دهد که باید به پرتفوی غیر بورسی شرکت امید زیادی بست، زیرا درآمدهای عملیاتی و سود عملیاتی شرکت حتی در گزارش تلفیقی نیز اعداد امیدوار کننده ای را به نمایش می گذارد.

تحلیل بنیادی وخارزم
تحلیل بنیادی وخارزم

جمع دارایی های وخارزم که در سال 98 افت محسوسی داشته، در سال 99 رشد داشته، اما نکته حائز اهمیت کاهش بدهی های شرکت به نسبت سال 97 است، در واقع دارایی های شرکت به اعداد سال 97 نزدیک شده است اما بدهی ها کاهش پیدا کرده است، همچنین جمع حقوق صاحبان سهم رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

وخارزم 5 سال آینده کجاست؟

پس از پیشنهاد افزایش سرمایه 300 درصدی وخارزم به مجمع عمومی فوق العاده، شرکت اقدام به پیش بینی صورت سود و زیان شرکت در حالت انجام افزایش سرمایه داد که برآورد آن تا سال 1404 نشان می دهد سود خالص شرکت که در سال 99 رقمی بالغ بر 570 میلیارد تومان بود در سال 1404 به رقمی بالغ بر 5400 میلیارد تومان خواهد رسید یعنی رشد 1000 درصدی

تحلیل بنیادی وخارزم
تحلیل بنیادی وخارزم

همانطور که در ظرف 5 سال درآمدهای عملیاتی شرکت رشد 1500 درصدی را تجربه خواهد کرد. نگاهی به پیش بینی سود شرکت نیز حکایت از روند رو به رشد سود سازی شرکت دارد، در حالی که در سال 98 شرکت 11 تومان به ازای هر سهم سود شناسایی کرد در سال 99 این سود به 45 تومان رسید و حال در آخرین پیش بینی سود شرکت در سال 1400 به 250 تومان خواهد رسید، هرچند در سال 1401 پیش بینی 190 تومانی برای سود شرکت شده، در سال 1402 پیش بینی شرکت 252 تومان است، این عدد در سال بعدش به 321 تومان می رسد و در سال 1404 پیش بینی شده است وخارزم 430 تومان به ازای هر برگه سهم سود خواهد ساخت.
چنین پیش بینی از سوی مدیران شرکت می تواند افق مناسبی در اختیار سهامداران قرار دهد، تا برنامه سرمایه گذاری بلند مدت خود را بهتر انجام دهند، با اینهمه این تحلیل ها را باید با متغییرهای دیگری نیز سنجید و پیش از خرید سهم با کارشناسان بیشتری مشورت کرد.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0