بررسی تکنیکال ددام

چکیده کوتاه مطلب

در ریزش اخیر بازار بورس، شاید یکی از صنایعی کمترین آسیب را دید گروه دارویی بود، داروسازی زاگرس فارمد یا همان ددام یک شرکت داروی سازی در زمینه تولید دام است که در این مقاله به تحلیل آن خواهیم پرداخت.

به بورس: پیش از بررسی تکنیکال ددام دانستن نکاتی پیرامون این سهم می تواند در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری سودمند باشد. داروسازي زاگرس فارمد پارس یا همان ددام، یک شرکت داروسازی است که در زمینه تولید دارو برای دام در بازار ایران و خارج از کشور فعالیت می کند.
هیئت مدیره این شرکت در شهریورماه سال جاری افزایش سرمایه 25 درصدی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران را به سازمان بورس ارائه داد. مطابق پیش بینی هیئت مدیره تا سال 1400 این شرکت قادر خواهد بود، حاشیه سود 25 درصدی را به ثبت برساند. یعنی یک چهارم فروش محصولات سود خواهد بود و این منهای دارایی ها و فعالیت های دیگر شرکت است.
رشد فروش شرکت در دی ماه سال جاری 141 درصد از مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است و در ده ماهه نخست سال جاری 42 درصد به نسبت سال گذشته رشد فروش داشته است. بخش قابل توجهی از این رشد به افزایش قیمت محصولات آن باز می گردد، اما از نظر حجم فروش کاهش اندکی 1.75 درصد به نسبت سال گذشته در صورتهای مالی شرکت مشاهده می شود.

وضعیت امیدوار کننده شاخص دارویی

پیشتر و در بررسی تحلیل تکنیکال دارویی برکت گفتیم در زمان افت بازار صنعت دارو از جمله صنایعی بود که کمترین آسیب را متوجه خود دید. تحلیل تکنیکال ددام نیز مثل هر سهم دیگری متغییری است از عملکرد شاخص آن سهم با مشاهده شاخص صنعت دارو متوجه می شویم، که این شاخص نزدیک به کف حمایتی خود قرار دارد و انتظار رشد برای آن دور از تصور نیست.

تحلیل تکنیکال شاخص گروه دارویی
تحلیل تکنیکال شاخص گروه دارویی

همانطور که در تصویر مشاهده می شود، شاخص دارویی در کف کانال خود و در محدوده 110 هزار واحدی قرار دارد و انتظار رشد آن تا بالای مثلث در 127 هزار واحد قابل تصور است، همچنین استوک استیک نیز با کراس به سمت بالا از محدوده اشباح فروش خارج شده است، در نتیجه انتظار می رود، اقبال به صنعت دارو در ایام پیشرو به نسبت قابل قبول باشد.

تحلیل تکنیکال ددام در چارت روزانه

داروسازي زاگرس فارمد پارس یا همان ددام در چارت روزانه بعد از خروج موفق از محدوده ابر کومو، موج یک و سه کوتاه مدت خود را تکمیل کرده و در آستانه تکمیل موج پنجم خود قرار دارد.

بررسی تکنیکال ددام
چارت روزانه ددام در آستانه تشکیل موج پنج

البته نباید از این نکته غافل شد که عموما موج چهارم، موج سر راستی نیست و ممکن است برای رشد یک دوره کوتاه نوسانی را در این محدوده از خود به نمایش بگذارد، با این وجود می شود بعد از کراس موینگ اوریج، با خیال آسوده تری نسبت به خرید اقدام کرد هرچند در حال حاضر هم، استوک استیک به تازگی کراس کرده و انتظار رشد به وجود آمده است.

حساسیت چارت هفتگی

بررسی تکنیکال ددام
چارت هفتگی ددام

در چارت هفتگی اما کمی وضعیت متفاوت و البته پیچیده است، از طرفی قیمت در آستانه خروج از محدوده ابرکوموست که این بسیار مهم است، زیرا با خروج از ابرکومو می‎ توان بررسی تکنیکال ددام را در چارت روزانه با دقت بیشتری انجام داد، از سوی دیگر استوک استیک در محدوده اشباح خرید، یک کراس نزولی از خود نشان می دهد این بدان معناست، که در صورت رشد سهم شاید این رشد چندان پر پروپیمان نباشد و بهتر است، در صورت خرید، حد زیان و سود به صورت معقولی تعیین شود، از این رو شاید یک رشد قدرتمند در چارت روزانه با حجم بالا به چارت هفتگی کمک کند تا خود را اصلاح کند و با عبور از محدوده کومو رشد بزرگ سهم آغاز شود.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0