افزایش قیمت سنگ آهن با کاهش تولید والی و تقاضای بالای چین

چکیده کوتاه مطلب

تقاضای بالای سنگ آهن در چین، کاهش تولید در برزیل از عوامل افزایش قیمت سنگ آهن است. بانک‌ها و شرکت‌های مرتبط با حوزه فولاد از پیش‌بینی خود می‌گویند.

به گزارش S&P Global: به گفته تحلیلگران تولید کمتر از انتظار سنگ آهن و گندله شرکت والی (Vale) در سه ماهه پایانی سال گذشته ممکن است موجب افزایش قیمت سنگ آهن شود.

تقاضای بالای سنگ آهن و واردات آن در ژانویه و تولید مستمر فولاد خام و آهن چدن در چین که افزایش موجودی بازار را در پی دارد، ممکن است اعتماد به نفس معامله‌گران را افزایش دهد.

شاخص سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد با افزایش ۳/۹۵ درصد به ۱۵۸/۰۵ دلار در ۴ فوریه رسید.

ویوک زار، تحلیلگر کامان‌ویت بانک استرالیا در یادداشتی در ۵ ژانویه نوشت: «در هنگام نگرانی‌ها از کاهش تولید سنگ آهن شرکت والی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ و کاهش مقدار تولید این شرکت به کمتر از سطوح سه ماهه سوم سال، تولید سنگ آهن افزایش یافت.» تولید سنگ آهن والی با توجه به برآورد ماه دسامبر این شرکت (۳۰۰ تا ۳۰۵ میلیون تن) با ۰/۵ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۳۰۰/۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ رسید.

طبق گزارش تولید ۳ فوریه، والی برآورد می‌کند ۳۱۵ تا ۳۳۵ میلیون تن سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ تولید کند. همچنین تولید گندله والی با ۲۹ درصد کاهش در سال ۲۰۲۰ به ۲۹/۷ میلیون تن رسید (کمتر از برآورد ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن برای این سال).

کامان‌ویت بانک استرالیا (CBA) اضافه می‌کند: «افزایش متوسط تولید والی بر قیمت سنگ آهن موثر خواهد بود اما اگر والی از برآوردهای خود کمتر تولید کند قیمت‌ها افزایش می‌یابد.»

پیش‌بینی کردیت سوئیس (Credit Suisse)

کردیت سوئیس در ۲ فوریه پیش‌بینی خود از قیمت سنگ آهن در سال‌های ۲۲-۲۰۲۱ را ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داد. این شرکت انتظار دارد قیمت تا سال ۲۰۲۲ بالای ۱۰۰ دلار برای هر تن باقی بماند. ۱۵۰ دلار برای سال ۲۰۲۱ و ۱۲۰ دلار برای سال ۲۰۲۲.

این شرکت برآوردهای بالای تولید فولاد چین و مسائل مربوط به عرضه سنگ آهن را «بومی» دانست. کردیت سوئیس گفت پیش‌بینی روند تولید فولاد از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ خصوصا بدون دانستن سیاست پنج ساله جدید پکن بسیار مشکل خواهد بود.

نمودار شاخص سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد
نمودار شاخص سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد

کردیت سوئیس در گزارش خود گفت: « در مورد تامین و عرضه، با توجه به برآورد پایین تولید والی (Vale) و مشکلات احتمالی ناشی از رسوایی ریو تینتو (Rio Tinto) در تنگه یوکان، پیش‌بینی ما از تولید این دو فولادساز بزرگ پایین است.»

بر اساس اطلاعات انجمن آهن و فولاد چین (Cisa) با وجود کاهش تولید در اواخر ژانویه و قبل از سال نو میلادی، تولید سالانه فولاد چین همچنان بالا بوده است. زمانی که تولید فولاد در چین به بیش از یک میلیارد تن رسید قسمت اعظمی از تقاضای فولاد چین در سال ۲۰۲۰ مربوط به بخش ساخت و ساز توسط تولیدکنندگان بود.

زیرساخت‌ها در آسیا

گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند (ANZ) گفت: «ما انتظار داریم زیرساخت‌ها در آسیا و تقاضای تولید قدرتمند باقی بماند. همچنین تولید فولاد باید از سیاست‌های زیست محیطی بهره‌مند شود.» ANZ افزود حتی با حمایت طولانی مدت از فولاد، موانعی برای افزایش قیمت سنگ آهن در حال شکل‌گیری است.

در این گزارش آمده است: «محدودیت‌های بخش املاک به احتمال زیاد رشد تقاضای فولاد را متوقف خواهد کرد. حاشیه سود پایین برای کارخانه‌های فولادسازی چین ممکن است منجر به کاهش ظرفیت تولید شود و مقامات چینی اصلاحات بیشتری را برای میزان عرضه در نظر بگیرند.»

گروه Kpler نیز در گزارشی نوشت: واردات ۱۰۸ میلیون تنی سنگ آهن چین در ماه ژانویه، شروع قدرتمند امسال را نشان می‌دهد. تحلیلگران كپلر به موجودی فولاد تولید شده به عنوان یك تهدید بالقوه برای تقاضا در آینده اشاره کردند: «این موضوع بیانگر تولید بی‌رویه فولاد از طریق فرآیند تبدیل سنگ آهن است.»

سایر ناظران بازار با اشاره به نشانه‌های بازگشت به روند عادی جریان فولاد چین انتظار دارند تقاضای زیادی برای سهم‌های ارزانتر کارخانه‌های تولید فولاد وجود داشته باشد.

كپلر گفت: «موجودی داخلی سنگ آهن كه بین ماه‌های نوامبر و دسامبر كاهش یافت بود، از آن زمان به بعد به طور كامل ثابت باقی ماند که این امر نشان دهنده عرضه و تقاضای متعادل در زمان حاضر است.» کپلر افزود که واردات سنگ آهن چین از استرالیا در ماه ژانویه به رکورد ۸۲/۷ میلیون تن رسید.

کپلر گفت: «با توجه به اینکه ۶۰ درصد از کل واردات سنگ آهن چین از استرالیا است، این کشور گزینه‌های کمتری برای خرید دارد. چین به طور منظم ۷۶ درصد از کل تقاضای سنگ آهن خود را وارد می کند که ۶۴ درصد آن از استرالیا تأمین می شود.»

یونس یوسف‌زاده
یونس یوسف‌زاده

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0