افزایش قیمت جهانی فولاد موقتی خواهد بود

چکیده کوتاه مطلب

با بهبود صنعت خودرو تقاضا برای فولاد افزایش یافت که منجر به افزایش موقت قیمت جهانی فولاد شد. با نزدیک شدن به پایان سه ماهه اول میلادی و شروع دوباره تولید فولاد روند اخیر افزایش جهانی قیمت فولاد کوتاه مدت خواهد بود.

افزایش قیمت جهانی فولاد کوتاه مدت خواهد بود.

مؤسسه اعتبارسنجی فیچ (Fitch) در گزارشی اعلام کرد با نزدیک شدن به پایان سه ماهه اول میلادی و شروع دوباره تولید فولاد روند اخیر افزایش جهانی قیمت فولاد کوتاه مدت خواهد بود.

پیش‌بینی مؤسسه اعتبارسنجی فیچ از قیمت فولاد مناطق مختلف
قیمت جهانی ورق روغنی فولاد مناطق مختلف

در پاسخ به کاهش تقاضای ناشی از پاندمی کووید-۱۹ تا ۳۰ درصد از ظرفیت جهانی تولید فولاد (به استثنای چین) بیکار مانده بود و یا تولید کارخانه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت. با کم شدن اقدامات قرنطینه‌‌ای، روند افزایش بهبود صنایع خودروسازی و لوازم خانگی از آنچه فکر می‌شد سریع‌تر بود. بخش ساخت و ساز تحت تاثیر کمتری قرار گرفت زیرا در بسیاری از مناطق با محرک‌های دولتی پشتیبانی می‌شد. راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های فولاد به اندازه‌ای سریع نبود تا پاسخگوی افزایش تقاضا باشد. در حالی که موجودی فولاد به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسید قیمت فولاد در اواخر سال ۲۰۲۰ در همه مناطق شروع به افزایش کرد.

مؤسسه اعتبارسنجی فیچ در گزارش خود نوشت: «با این وجود ما انتظار نداریم این سطح از قیمت‌ها ماندگار باشد. کارخانه‌های تولید فولاد از ماه اکتیر ظرفیت حدود ۳۰ تن از ظرفیت تولید خود را احیا کرده‌اند. بسیاری از خطوط معلق و بیکار در ایالات متحده و اروپا در حال راه‌اندازی مجدد هستند، هرچند تاخیر زمانی تا افزایش کامل تولید وجود خواهد داشت. انتظار داریم در مقطعی از سه ماهه اول امسال (۲۰۲۱) قیمت‌ شروع به کاهش کند. در حال حاضر سازندگان فولاد از حاشیه سود بالایی برخوردارند.»
فیچ خاطرنشان می‌کند هزینه‌های بالای مواد اولیه ممکن است موقتا از افزایش قیمت جهانی فولاد حمایت کند، به این شرط که تقاضای فولاد زیاد باشد.

علاوه بر این صنعت فولاد همچنان در معرض خطرات مختلفی است که می‌تواند تقاضا، قیمت و حاشیه سود را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله موارد مرتبط با پاندمی کووید-۱۹ مانند گسترش ویروس، واکسیناسیون آهسته و اقدامات قرنطینه‌ای جدید. هزینه‌های ورودی نیزهمچنان بر سودآوری و جریان نقدینگی کارخانه‌ها موثر خواهد بود.

افزایش تقاضا برای فولاد تا حدود زیادی ناشی از بهبود در بخش خودروسازی است. اما کمبود نیمه‌هادی می‌تواند بر تقاضای خودروسازان تاثیرگذار باشد. همچنین تحولات سیاسی و ژئوپلیتیکی مانند کاهش مشوق‌های مالی، سیاست‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و جنگ‌های تجاری، می‌تواند فشار بر این بخش را افزایش دهد.

با توجه به کوتاه مدت بودن افزایش قیمت جهانی فولاد انتظار تغییر اساسی در شاخص‌ها را نخواهیم داشت. انتظار داریم بیشتر جریان‌های نقدی مازاد فولادسازان -از قبیل ArcelorMittal و Gerdau و Steel Dynamics و سازندگان روس- صرف جبران کاهش درآمد سال ۲۰۲۰ یا توزیع در میان سهامداران شود.

به دنبال امواج ادغام و تملیک (M&A) در سال ۲۰۲۰ در اقتصاد آمریکا تعدادی از تولیدکنندگان مانند U.S. Steel و Cleveland-Cliffs می‌توانند ازپول نقد تولید شده برای کاهش سطح بدهی خود استفاده کنند.

عبارت M&A به‌طور کلی به فرآیند تلفیق شرکت و دارایی‌ها از طریق انواع مختلف معاملات مالی اشاره دارد. M&A شامل انواع مختلف معامله از جمله ادغام، تملیک، اتحاد، پیشنهادات مناقصه، خرید دارایی و مدیریت خرید می‌باشد. در تمامی موارد ۲ شرکت درگیر هستند

 عبارت M&A به‌طور کلی به فرآیند تلفیق شرکت و دارایی‌ها از طریق انواع مختلف معاملات مالی اشاره دارد. M&A شامل انواع مختلف معامله از جمله ادغام، تملیک، اتحاد، پیشنهادات مناقصه، خرید دارایی و مدیریت خرید می‌باشد. در تمامی موارد ۲ شرکت درگیر هستند.

یونس یوسف‌زاده
یونس یوسف‌زاده

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0