افزایش سرمایه وخارزم و تاثیر آن بر معدن طلای شادان

چکیده کوتاه مطلب

معدن طلای شادان با دارا بودن 28 میلیون تن ذخیره قطعی کانسنگ طلا، بزرگترین معدن طلای شرق کشور است، که سرمایه گذاری خوارزمی قصد دارد پس از افزایش سرمایه اقدام به احداث کارخانه فراوری طلا در نزدیکی این معدن کند.

به بورس: معدن طلای شادان همواره یکی از جذابیت‎ پنهان سرمایه گذاری خوارزمی یا همان وخارزم بوده است، البته این معدن اگرچه بسیار ارزشمند است، اما معدن مس رشیدآباد و اردستان نیز از جمله معادنی هستند، که در سبد پرتفوی غیر بورسی وخارزم آینده بسیار امیدوار کننده ای دارند، سوالی که اینک ذهن سهامداران این سهم را به خود مشغول داشته است این است که افزایش سرمایه وخارزم چه تاثیری بر عملکرد رشد استخراج از این معادن خواهد داشت.
پیش تر در مقاله مفصل «تحلیل بنیادی وخارزم» و «تحلیل تکنیکال وخارزم» به صورت کامل ابعاد پیدا و پنهان این سهم را مورد بررسی قرار داده بودیم. پیش از آنکه وارد بحثِ تاثیر افزایش سرمایه وخارزم بر معدن طلای شادان و دیگر معادن این شرکت شویم، ابتدا جزئیات افزایش سرمایه 300 درصدی پیش روی سرمایه گذاری خوارزمی را بررسی خواهیم کرد.

از افزایش سرمایه وخارزم چه می دانیم

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی که با 10 میلیارد تومان سرمایه در سال 76 به ثبت رسید، طی 5 مرحله افزایش سرمایه تا سال 1394 سرمایه خود را به 1250 میلیارد تومان رساند. افزایش سرمایه 300 درصدی پیش رو که به تایید بازرس قانونی نیز رسیده است، سرمایه شرکت را به 5 هزار میلیارد تومان خواهد رساند، چنین سرمایه ای در حالی به زودی به ثبت خواهد رسید که هم اکنون ارزش پرتفوی بورسی شرکت رقمی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان است.

افزایش سرمایه وخارزم و تاثیر آن بر معدن طلای شادان
افزایش سرمایه وخارزم و تاثیر آن بر معدن طلای شادان

223 درصد این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته شرکت خواهد بود، که به عنوان سهام جایزه به سهامداران تعلق خواهد گرفت، 70 درصد باقی از آورده نقدی و مطالبات حال سهامداران خواهد بود، که به معنای ورود نقدینگی جدید به شرکت است. بخشی از این افزایش سرمایه در پروژه های معدن طلای شادان و معادن مس رشیدآباد و اردستان هزینه خواهد شد.

از معدن طلای شادان چه می دانیم

معدن طلای شادان در مرحله اول در سال 99 مجوز 10 هزار تن کانسنگ طلا را دریافت کرد، که 15 هزار تن یعنی 5 هزار تن بیشتر استخراج گردید، در مرحله بعد و پس از سرمایه گذاری 291 میلیارد تومانی، این شرکت قادر است سالانه 1 میلیون تن کانسنگ طلا با عیار نیم و یک گرم در تن، یعنی استخراج 500 تا 1000 تن طلای خالص در سال را محقق سازد.

افزایش سرمایه وخارزم و تاثیر آن بر معدن طلای شادان
افزایش سرمایه وخارزم و تاثیر آن بر معدن طلای شادان

معدن طلای شادان با دارا بودن 28 میلیون تن ذخیره قطعی کانسنگ طلا، بزرگترین معدن طلای شرق کشور است، که سرمایه گذاری خوارزمی قصد دارد پس از افزایش سرمایه، اقدام به احداث کارخانه فراوری طلا در نزدیکی این معدن کند.
مجوز استخراج 2 هزار تن از معدن مس رشیدآباد و 10 هزار تن از معدن مس اردستان، از دیگر اقدامات وخارزم در زمینه سرمایه گذاری در حوزه معادن و فلزات ارزشمند است، که می تواند تاثیر بسزایی در سودآوری شرکت داشته باشد.
پیشتر در مقاله تحلیل بنیادی وخارزم نوشتیم که این شرکت سرمایه گذاری چه میزان از سود را تا سال 1404 پیش بینی کرده است که می تواند ابزار مناسبی برای تحلیل گران و سرمایه گذاران باشد.
البته باید توجه داشت، نگارش این مطالب به معنای خرید چشم بسته سهم وخارزم نیست، بلکه پیش از هر سرمایه گذاری باید متغییرهای دیگری را نیز مد نظر قرار داد.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0