گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۹ بهمن ۱۳۹۹

چکیده کوتاه مطلب

رابین هود - معتبرترین بروکر آمریکا - اعلام کرد که امروز امکان خرید سهام شرکت گیم‌استاپ، ای‌ام‌سی و تعدادی دیگر از شرکت‌هایی که صعود غیرمتعارفی داشتند، وجود ندارد و سهامداران تنها می‌توانند سهم‌های خود را بفروشند. موضوعی که خشم کاربران فروم WallStreetBets در وبسایت ردیت را برانگیخت تا جایی که داستان حتی به کنگره‌ی آمریکا هم کشیده شد و با واکنش تعدادی از نمایندگان همراه بود.

گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۹ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱:

در صبح روز پنجشنبه ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱ و در شرایطی که عده‌ی زیادی از سهامداران خرد حتی شب را از فرط هیجان نخوابیده بودند تا روز سوم مبارزه را آغاز کنند، با دریافت پیامی شوکه شدند. رابین هود – که بزرگترین و معتبرترین بروکر یا همان کارگزاری آمریکایی است – اعلام کرد که امروز امکان خرید سهام شرکت گیم‌استاپ، ای‌ام‌سی و تعدادی دیگر از شرکت‌هایی که صعود غیرمتعارفی داشتند، وجود ندارد و سهامداران تنها می‌توانند سهم‌های خود را بفروشند. موضوعی که خشم کاربران فروم WallStreetBets در وبسایت ردیت را برانگیخت تا جایی که داستان حتی به کنگره‌ی آمریکا هم کشیده شد و با واکنش تعدادی از نمایندگان همراه بود. فروم WallStreetBets – که این روزها در صدر اخبار قرار دارد و محل اجتماع و عامل اتحاد سهامداران خرد در برابر شرکت‌های بزرگ وال ‌استریت است – باز هم کاربران را تشویق به نگه‌داری سهام خود ‌کرد. حتی عده‌ای شرکت‌های دیگری را مطرح کردند که توسط وال ‌استریتی‌ها شورت شده‌اند و موقعیتی مشابه با گیم‌استاپ و ای‌ام‌سی دارند تا پای دیگر شرکت‌ها را هم به میدان نبرد باز کنند.

بیشتر بخوانید:

در نهایت و در پایان وقت اداری، ارزش سهام شرکت گیم‌استاپ حدود ۴۴ درصد کاهش یافت. طبق برآوردها، شرکت‌های بزرگ در این اتفاق (شورت اسکوییز) حدود ۷۰ میلیارد دلار از دست داده‌اند. هر چند که این رقم می‌توانست بسیار بیشتر باشد اما تصمیمی که به سهامداران خرد اجازه‌ی خرید سهم‌های شورت شده را نمی‌داد، جلوی آن را سد کرده است. در حال حاضر اخباری پیرامون رفع این محدودیت برای روز آینده در صفحات اینترنتی دست به دست می‌شود. باید صبر کرد و دید که آیا همچنان قدرت سهامداران خرد برای خواباندن مچ بزرگان وال استریت کافی است یا خیر؟

امروز دو شرکت‌ ای‌ام‌سی و گیم‌استاپ، با ۵۶/۶۳ و ۴۴/۲۹ درصد کاهش قیمت، در صدر‌ سهم‌های زیان ده بازار بودند.

روند قیمت سهام شرکت ای‌ام‌سی در دو روز گذشته - برای اطلاعات بیشتر بر روی نمودار کلیک کنید
روند قیمت سهام شرکت ای‌ام‌سی در دو روز گذشته – برای اطلاعات بیشتر بر روی نمودار کلیک کنید
روند قیمت سهام شرکت گیم‌استاپ در سه روز گذشته - برای اطلاعات بیشتر بر روی نمودار کلیک کنید
روند قیمت سهام شرکت گیم‌استاپ در سه روز گذشته – برای اطلاعات بیشتر بر روی نمودار کلیک کنید

در سمت دیگر بازار نیز اتفاقات دیگری در حال رخ دادن بود. پس از گزارش آمار هفتگی مربوط به بیکاری در آمریکا، شاخص‌ها سبز شدند. طی هفته‌ی گذشته، ۸۴۷ هزار نفر آمریکایی متقاضی کار بودند در حالی که انتظار می‌رفت این رقم، ۹۷۵ هزار نفر باشد. برای وال استریت این گزارش، سیگنالی مثبتی بود که نشان از بهبود وضعیت اقتصادی داشت. این سیگنال، شاخص‌ها را دوباره به روند صعودی بازگرداند. شاخص‌های اس‌اند‌پی (S&P-500)، داو جونز (DOW JONES) و نزدک (NASDAQ 100) امروز را به ترتیب با ۰/۹۸، ۰/۹۹ و ۰/۵۰ درصد افزایش به پایان بردند.

در گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۹ بهمن ۱۳۹۹ آمده است: از میان غول‌های تکنولوژی، کمپانی‌های اپل، تسلا و فیسبوک به ترتیب با ۳/۵، ۳/۳۲ و ۲/۶۲ درصد کاهش قیمت، روز متفاوتی را نسبت به شرکت‌های مایکروسافت، آمازون و گوگل که به ترتیب ۲/۵۹، ۰/۱۶ و ۱/۸۸ درصد افزایش قیمت داشتند، سپری کردند.

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0