گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۸ بهمن ۱۳۹۹

چکیده کوتاه مطلب

امروز نه‌تنها ارزش سهم شرکت گیم‌استاپ (GameStop) باز هم جهش داشت، بلکه سهم سینماهای زنجیره‌ای ای‌ام‌سی (AMC) که در آستانه‌ی ورشکستگی هم بود به این نبرد اضافه شد. این شرکت نیز دقیقا همان روند شرکت گیم‌استاپ را طی کرد و سهامداران خرد باز هم در برابر شورتینگ بزرگان وال استریت ایستادند و پای ای‌ام‌سی را نیز به این نبرد کشاندند.

گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۸ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱:

نبرد همچنان ادامه دارد!
این مهمترین پیامی بود که امروز هم از سوی فروم WallStreetBets در وبسایت ردیت (Reddit) به کاربران مخابره می‌شد و آن‌ها را تشویق به نفروختن سهم‌هایی که در دست داشتند و حتی خرید هرچه بیشتر می‌کرد. امروز هم مبارزه‌ی بین سهامداران آماتور خورده‌فروش و صندوق‌های ثروتمند وال‌ استریت ادامه داشت، البته همچنان کفه‌ی ترازو به شدت به نفع خورده‌فروش‌ها سنگینی می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

امروز نه‌تنها ارزش سهم شرکت گیم‌استاپ (GameStop) باز هم جهش داشت، بلکه سهم سینماهای زنجیره‌ای ای‌ام‌سی (AMC) که در آستانه‌ی ورشکستگی هم بود به این نبرد اضافه شد. این شرکت نیز دقیقا همان روند شرکت گیم‌استاپ را طی کرد و سهامداران خرد باز هم در برابر شورتینگ بزرگان وال استریت ایستادند و پای ای‌ام‌سی را نیز به این نبرد کشاندند. در روزی که گذشت، ارزش هر سهم شرکت گیم‌استاپ با جهش ۱۳۴/۸۴ درصدی به ۳۴۷ دلار و ۵۱ سنت رسید. شرکت ای‌ام‌سی هم با پرش بیش از ۳۰۰ درصد به ۱۹ دلار و ۹۰ سنت رسید تا وال‌ ‌استریتی‌ها سرمایه‌ی هنگفتی را از دست داده باشند. این بحران نه‌تنها وال‌ استریت، بلکه حتی شاخص‌های اروپایی و بعضی از شاخص‌های آسیایی را هم تحت تاثیر قرار داده است.

از سال ۲۰۱۷ تا کنون در مدت ۴ سال سهام سینماهای زنجیره‌ای ای‌ام‌سی از ۳۶/۳۲ دلار به ۲/۰۲ دلار کاهش یافت و این شرکت در آستانه‌ی ورشکستگی قرار گرفت.
از سال ۲۰۱۷ تا کنون در مدت ۴ سال سهام سینماهای زنجیره‌ای ای‌ام‌سی از ۳۴ دلار به حدود ۲ دلار کاهش یافت و این شرکت در آستانه‌ی ورشکستگی قرار گرفت – برای اطلاعات بیشتر بر روی نمودار کلیک کنید.
پرش ۳۰۰ درصدی سهام ای‌ام‌سی در روز ۲۷ ژانویه‌ی ۲۰۲۱
پرش ۳۰۰ درصدی سهام ای‌ام‌سی در روز ۲۷ ژانویه‌ی ۲۰۲۱

در گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۸ بهمن ۱۳۹۹ آمده است: برخی کارشناسان این اتفاق را به نوعی انتقام مردم از سرمایه‌داران بزرگ تلقی کردند. آن‌ها معتقدند سال‌ها این بلا بر سر سهامداران آماتور و خورده‌فروشان آمده است و حالا همه چیز برعکس شده و این حق طبیعی آن‌هاست. وبسایت ردیت در این داستان نقش مهمی داشته است. کاربران فروم WallStreetBets در این وبسایت اتفاق تاریخی بازار بورس آمریکا را مطالبه‌ی سال‌های مدید گذشته می‌دانند که همواره بزرگان وال استریت سرمایه‌های آن‌ها را به دارایی خود بدل کرده‌اند.

به عنوان مثال در یکی از پست‌های داغ این فروم آمده است:

جی‌ام‌ای (GME) چیزی فراتر از پول است ، جی‌ام‌ای (GME) حامل پیامی است:

برای همه‌ی رکودهایی که ایجاد کردند. برای همه‌ی مشاغل و خانه‌هایی که مردم از دست داده اند. برای همه‌ی افرادی که نمی توانند هزینه‌ی دانشگاه را بپردازند چرا که آنها دیگر نمی‌توانند درآمدهای حداقلی خود را داشته باشند در حالی که وال استریت ثروتمندتر شده است. برای همه‌ی سهامداران خرد، آنها کیسه را نگه داشته‌اند. آنها با پول مالیات ما وثیقه گرفتند در حالی که ما هیچ چیز بدست نیاورده‌ایم.

در روز خونین بازار بورس، شاخص‌های اس‌اند‌پی (S&P-500)، داو جونز (DOW JONES) و نزدک (NASDAQ 100) بازهم نزولی بودند و به ترتیب ۲/۵۷، ۲/۰۵ و ۲/۶۱ درصد کاهش را تجربه کردند که همگی اعداد و ارقامی کم سابقه هستند. چنین کاهشی در یک روز از حدود ۴ ماه گذشته تا امروز برای شاخص داوجونز بی‌سابقه بوده است.

در بین شرکت‌هایی که بزرگترین ارزش بازار را در اختیار دارند، تنها مایکروسافت بود که با گزارش درآمدی مثبت خود، امروز را جان سالم به در برد و ۰/۲۵ درصد افزایش قیمت داشت. کمپانی‌های اپل، آمازون، گوگل، تسلا و فیسبوک به ترتیب با نرخ‌های عجیب و غریب ۰/۷۷، ۲/۸۱، ۴/۵۱، ۲/۱۴ و ۳/۵۱ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند.

در انتها باید گفت که اوضاع برای دو طرف این درگیری بزرگ بسیار پرریسک و خطرناک پیش می‌رود ولی شاید وقت آن رسیده است که همه‌ی ما یک بازنگری بزرگ در سیستم‌های معاملاتی خود داشته باشیم و به سمتی از این درگیری که در آن ایستاده‌ایم دوباره فکر کنیم!

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0