گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۷ بهمن ۱۳۹۹

چکیده کوتاه مطلب

سه‌شنبه ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ یک روز تاریخی برای وال‌ استریت بود. ارزش شرکت گیم‌استاپ (Gamestop) طی فقط یک روز ۹۲/۷۱ درصد رشد کرد و در این تقابل که بین وال ‌استریتی‌ها و خریداران خورده‌پا شکل گرفت، بسیاری ورشکسته و عده‌ای دیگر یک شبه میلیونر شدند!

گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۷ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱:

سه‌شنبه ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ یک روز تاریخی برای وال ‌استریت بود. به شما پیشنهاد می‌کنم پیش از خواندن ادامه‌ی این مطلب ابتدا نگاهی به روند شرکت گیم‌استاپ (Gamestop) بیاندازید تا یک دید کلی از ارزش این کمپانی در ذهن داشته باشید.

شورتینگ گیم‌استاپ، وال ‌استریتی‌ها و خریداران خورده‌پا را در تقابلی قرار داد که حاصل آن ورشکستگی و میلیونر شدن شمار زیادی از سهامداران بود.
شورتینگ گیم‌استاپ، وال ‌استریتی‌ها و خریداران خورده‌پا را در تقابلی قرار داد که حاصل آن ورشکستگی و میلیونر شدن شمار زیادی از سهامداران بود.

در بازار بورس آمریکا روند معمول این است که شما روی رشد سهم یک شرکت به نوعی شرط بندی می‌کنید. به این صورت که با خرید یک سهم مبلغی را می‌پردازید و پس از مدتی با فروختن آن، در صورت رشد، مقداری سود می‌کنید و اگر ارزش سهم پایین آمده باشد، مبلغی را ضرر می‌کنید. اما داستان وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید شما می‌توانید روی کاهش ارزش یک سهم هم شرط ببندید که به آن شورتینگ (Shorting) می‌گویند. در شورتینگ – که معمولاَ توسط غول‌های وال‌استریت انجام می‌شود – تعداد مشخصی از سهمی که پیش‌بینی می‌شود در آینده روندی کاهشی را تجربه خواهد کرد، خریداری نمی‌شود، بلکه قرض گرفته می‌شود. پس از اینکه سهمی با ارزش مشخص قرض گرفته شد و بعد از گذشت زمانی مشخص، اگر روند مطابق پیش‌بینی، کاهشی باشد سهم پس داده شده و مابه التفاوت آن با قیمت اولیه، سود فرد را مشخص می‌کند. اما فاجعه زمانی رخ می‌دهد که روند کاهشی نبوده و ارزش سهم بالاتر برود. فرض کنید شما یک سهم را به صورت عادی – نه به صورت شورتینگ – به قیمت ۲۰ دلار خریداری کنید. سپس شرکت اعلام ورشکستگی کند و قیمت سهم شما به صفر برسد. شما در این معامله ۲۰ دلار برابر با کل پولی که داشتید ضرر خواهید کرد. اما در شورتینگ داستان کمی متفاوت است. حال فرض کنید سهام یک شرکت را به ارزش ۲۰ دلار شورت می‌کنید و اوضاع مطابق برآورد شما پیش نمی‌رود و ارزش هر سهم به ۴۰ دلار می‌رسد. در اینجا هم شما ۲۰ دلار ضرر کرده‌اید، با این تفاوت که ضرر شما می‌تواند با بالاتر رفتن قیمت سهم از ۴۰ دلار، بیشتر هم بشود. برای مثال اگر ارزش سهم به ۱۰۰ دلار برسد شما ۸۰ دلار ضرر خواهید کرد.

حال اگر عده‌ی زیادی از خریداران یک سهم را شورت کنند – که این به معنی تقاضای بیشتر برای سهم است – می‌توانند ارزش سهم را ناخواسته بالا ببرند، که به این اتفاق شورت اسکوییز (Short squeeze) می‌گویند. حتماً حدس زده اید که در روز تاریخی وال ‌استریت چه اتفاقی افتاده است. بله درست است، یک شورت اسکوییز بسیار بزرگ!

شرکت گیم‌استاپ (Gamestop) که یک فروشگاه کنسول‌های بازی و اقلام مرتبط با آن است، طی روز گذشته یک رشد و بلافاصله نزول را تجربه کرد. طبق پیش‌بینی اکثر وال‌ استریتی‌ها، امروز باید سهام این شرکت سقوط می‌کرد و اینجا بود که کل ماجرا با شورتینگ آغاز شد. بزرگان وال ‌استریت شروع به شورتینگ سهام این شرکت کردند و وقتی به خود آمدند که شورت اسکوییز اتفاق افتاده بود. در حالت عادی اینجا باید پایان کار می‌بود و شورت سلرها (Short seller) می‌توانستند با اندکی ضرر از سهم خارج شوند. اما موجی که در ردیت (Reddit) – یک وبسایت جمع‌آوری اخبار اجتماعی آمریکایی – راه افتاد کار را خراب‌تر هم کرد. فروم (انجمن) WallStreetBets که محل بحث عده‌ی زیادی از تریدرهاست متوجه شد که این یکی از بزرگترین شورتینگ‌های اخیر است و این اخبار در این فروم که حدود ۲ میلیون عضو دارد منتشر شد. اینجا بود که هجوم این تریدرهای خورده‌پا – در مقابل سرمایه‌داران وال استریت – به این سهم باعث شد ارزش سهم بالاتر هم برود. و اما تیر خلاص به وال ‌استریتی‌ها زمانی شلیک شد که ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا در توییتر به این سهم اشاره کرد و هجوم به سمت آن بیشتر شد.

در نهایت ارزش این شرکت طی فقط یک روز ۹۲/۷۱ درصد رشد کرد و در این تقابل که بین وال ‌استریتی‌ها و خریداران خورده‌پا شکل گرفت، بسیاری ورشکسته و عده‌ای دیگر یک شبه میلیونر شدند!

رشد ۹۲/۷۱ درصدی گیم‌استاپ در روز سه‌شنبه تحت تاثیر شورتینگ تاریخی وال استریت
رشد ۹۲/۷۱ درصدی گیم‌استاپ در روز سه‌شنبه تحت تاثیر شورتینگ تاریخی وال استریت
نمودار هفته‌ی اخیر سهام گیم‌استاپ - برای اطلاعات بیشتر بر روی نمودار ارسال کنید.
نمودار هفته‌ی اخیر سهام گیم‌استاپ – برای اطلاعات بیشتر بر روی نمودار ارسال کنید.

در گزارش بازار بورس آمریکا امروز ۷ بهمن ۱۳۹۹ آمده است: پس از یک گزارش مفصل در مورد مهمترین اتفاق امروز به سراغ شاخص‌های آمریکایی می‌رویم. شاخص‌های اس‌اند‌پی (S&P-500)، داو جونز (DOW JONES) و نزدک (NASDAQ 100) همگی نزولی بوده و به ترتیب ۰/۱۵، ۰/۰۷ و ۰/۰۷ درصد کاهش را طی امروز تجربه کردند. در مورد شاخص‌های اروپایی هم اوضاع خیلی متفاوت نبود و شاخص اف‌تی‌اس‌ای (FTSE 100) نیز ۰/۱۳ درصد کاهش یافت.

این روند نزولی در حالی شکل گرفت که با ارزش‌ترین کمپانی‌های نزدک همگی روز مثبتی را داشتند. اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و تسلا به ترتیب ۰/۱۷، ۱/۲۲، ۰/۹۸، ۰/۷۲ و ۰/۲۶ درصد رشد داشتند.

رشد بیشتر کمپانی مایکروسافت تحت تاثیر گزارش درآمدی است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. همچنین کمپانی‌های اپل و تسلا هم فردا چهارشنبه ۶ بهمن بعد از ساعت کاری بازار، گزارش‌های مالی خود را اعلام خواهند کرد.

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0