نگاهی به سهام گروه انبوه سازی و ساختمانی

چکیده کوتاه مطلب

ارزش کل سرمایه ثبت شده 34 شرکت انبوه سازی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان است و ارزش بازار توسعه عمران کرمان به تنهایی 8 هزار میلیارد تومان است، چنین توزیع نابرابری یا حکایت از حباب تخلیه نشده در صنعت انبوه سازی دارد و یا نشان دهنده سرمایه های ثبت شده ای است که نیازمند افزایش سرمایه فوری هستند.

گروه انبوه سازی در بازار مسکن سرمایه گذاری نمی کند

به بورس: گروه انبوه سازی و ساختمانی، از جمله صنایعی هستند که در بحران مسکن و بحث خانه دار شدن می تواند راهگشای سیاست‎گذاران باشد، اما در عمل چنین اتفاقی به وقوع نپیوسته است، شاید یکی از دلایل آن مربوط به عدم سرمایه گذاری این گروه در صنعت ساخت و ساز باشد!
شاید این نکته اندکی عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است که از سرمایه 34 شرکت انبوه سازی با سرمایه ای بالغ بر 10364 میلیارد تومان، تنها 3500 میلیارد تومان از آن یعنی یک سوم آن در بخش ساخت و ساز سرمایه‎گذاری شده است.
به نقل از دنیای اقتصاد برای نمونه شرکت سرمایه گذاری شاهد از 400 میلیارد تومان سرمایه ثبتی فقط 65 میلیارد تومان آن را در بخش ساخت و ساز سرمایه گذاری کرده است، یا شرکت عمران کرمان که بیش از 100 میلیارد تومان سرمایه دارد، فقط 5 میلیارد از این سرمایه را در بخش ساخت و ساز سرمایه گذاری کرده است.
این نشان می دهد که این گروه، سرمایه های موجود را در بازاری غیر از بازار مسکن سرمایه گذاری می کنند.

بهترین سهم های گروه انبوه سازی

همانطور که می دانیم نسبت P/E یکی از نسبت های مهم در شناسایی ارزندگی سهام شرکت هاست، باور عمومی این است که هر چه این نسبت پایین تر باشد، شرکت وضعیت مطلوب تری دارد اگر از منظر نسبت P/E به گروه انبوه سازی نگاهی بیندازیم، سه سهم کیسون با پی بر ای 10.61، وآذر با پی بر ای 15.63 و ثمسکن با پی بر ای 16.49 بیشترین سود را به نسبت قیمت سهام در بین گروه انبوه سازی به خود اختصاص داده اند. در حالی که متوسط P/E گروه انبوه سازی 33.20 است.
اما اگر از نظر ارزش بازار به این گروه توجه کنیم، آنگاه توسعه عمران کرمان با نماد کرمان با ارزش بازاری بالغ بر 8 هزار میلیارد تومان در صدر قرار دارد، ثشاهد و کیسون هر کدام با 7 هزار میلیارد تومان در رده هایی بعدی قرار دارند.
اگر بخواهیم از نظر بازدهی یکساله به گروه انبوه سازان نگاهی بیندازیم آنگاه 5 سهم ثنور، ثشاهد،ثاباد، وآذر و ثقزوی به صورت متوسط با بازدهی یکساله 400 درصد، علارغم افت شاخص چشم گیر بورس، بهترین عملکرد را در بین گروه ساختمانی از خود به جا گذاشته اند.
طبیعتا در انتخاب یک سهم مناسب در گروه ساختمانی باید به نکات مختلفی توجه کرد، برای نمونه ثمکسن که در یک سال گذشته 78 درصد بازدهی از خود به جا گذاشت، مدعی است بالغ بر 1.5 میلیون متر مربع ملک دردست ساخت دارد، در حالی که ساخت چنین پروژه بزرگی نیازمند تامین منابع مادی به اندازه 50 برابر کل سرمایه این شرکت دارد. پس نباید بزرگی پروژه های در دست اجرا را به پای ارزندگی شرکت گذاشت.
جالب توجه است که بدانید، همانطور که آمد ارزش کل سرمایه ثبت شده 34 شرکت انبوه سازی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان است و ارزش بازار توسعه عمران کرمان به تنهایی 8 هزار میلیارد تومان است، چنین توزیع نابرابری یا حکایت از حباب تخلیه نشده در صنعت انبوه سازی دارد و یا نشان دهنده سرمایه های ثبت شده ای است که نیازمند افزایش سرمایه فوری هستند.

تحلیل تکنیکال شاخص انبوه سازان

با نگاهی به نمودار شاخص انبوه سازی و ساختمانی متوجه می شویم پس از افت شاخص این صنعت بالغ بر 45 درصد ارزش خود را از دست داده است، و به نظر می رسد برای تخلیه حباب قیمتی هنوز 5 تا 7 درصد افت برای آن قابل تصور است.

نگاهی به سهام گروه انبوه سازی و ساختمانی
نگاهی به سهام گروه انبوه سازی و ساختمانی

به نظر می رسد شاخص انبوه سازی در حال تکمیل موج C اصلاحی خود است و اگر خط مید لاین کانال قیمتی در 11716 را از دست بدهد باید تا 10572 ریزش داشته باشد تا موج C اصلاحی تکمیل شود. انتظار می رود از نظر اصلاح زمانی، 15 بهمن ماه موج C در محدوده 10572 تکمیل شود تا شاهد بازگشت سهام گروه ساختمانی باشیم.

نگاهی به سهام گروه انبوه سازی و ساختمانی
نگاهی به سهام گروه انبوه سازی و ساختمانی

استوک استیک چارت هفتگی نیز در حال ورود به منطقه اشباع فروش قرار دارد، و با توجه به کراس استوک استیک به سمت پایین پیش بینی می شود حمایت 11716 چندان دوام نیاورد و شاهد ریزش بیشتری در سهم های گروه انبوه سازی باشیم. در هر صورت از منظر تکنیکالی هنوز گروه انبوه سازی نیازمند اصلاح است .

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0