پیش ‌بینی قیمت فلزات اساسی: افزایش شدید در سال ۲۰۲۱

چکیده کوتاه مطلب

با آغاز سال ٢٠٢١، میزان تقاضا برای فلزات اساسی با افزایش مخارج دولت‌ها در سراسر جهان – در درجه اول از طریق سرمايه‌گذاری در پروژه‌های زيرساختی – بیشتر شده است و همین امر عامل محرک افزايش قيمت‌ فلزات اساسی است. همچنين پيش‌بينی می‌شود اين افزايش قيمت با شيب ملايم‌تری در سال ٢٠٢٢ نيز ادامه يابد.

پیش‌بینی قیمت فلزات اساسی از نگاه کارلوس سانچز، مدیر کامودیتی و دارایی گروه سی‌‌پی‌ام (CPM Group):

با توجه به اینکه اقتصاد جهان در حال  گذار از پیامدهای پاندمی كرونا است، او انتظار دارد که در سال ٢٠٢١، بازار فلزات اساسی با حمایت از افزایش قيمت‌ها به حالت عادی خود بازگردد.

سانچز می‌گوید: در بازار فلزات اساسی، شاهد بازگشت سطح عرضه و تقاضا به وضعيت قبل از پاندمی کرونا هستیم.

با آغاز سال ٢٠٢١، میزان تقاضا برای فلزات اساسی با افزایش مخارج دولت‌ها در سراسر جهان – در درجه اول از طریق سرمايه‌گذاری در پروژه‌های زيرساختی – بیشتر شده است و همین امر عامل محرک افزايش قيمت‌ فلزات اساسی است.

او همچنين پيش‌بينی می‌کند اين افزايش قيمت با شيب ملايم‌تری در سال ٢٠٢٢ نيز ادامه يابد.

(همچنین بخوانید: بازار طلا در دوران پاندمی کرونا روند افزایشی داشت اما سال ۲۰۲۱ چگونه خواهد بود؟)

مشاجرات تجاری بين آمريكا و چين بر سر فلزات اساسی غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

به نظر می‌رسد مشاجرات تجاری بين آمريكا و چين در سال ٢٠٢١ نيز ادامه يابد. اما بسیار بعید است بین دو کشور بر سر فلزات اساسی مانند مس، نيكل و روی، تنشی بوجود آید.

سانچز خاطرنشان کرد که ايالات متحده در چندين كاموديتی از جمله مس (copper) به شدت خودكفا می‌شود. باتوجه به اینکه بیشترین نيكل (nickel) جهان در اندونزی و فيليپين توليد می‌شود، در ارتباط با تامين اين فلزات اساسی تجارت عمده‌ای بين ايالات متحده و چين صورت نمی‌گیرد.

براساس اطلاعات بازار جهانی اس‌اندپی (S&P)، توليد نيكل (nickel) اوليه – فرم اولیه به عنوان نیکل آهنی، اکسید نیکل و… – در اندونزی، بزرگترين توليدكننده‌ی نيكل (nickel) جهان، در حدود ٥٥٠ هزار تن، در سال ٢٠٢٠ بوده است.

اگرچه، چين توليدكننده‌ی يك سوم روی (zinc) جهان است اما كشورهايی از جمله كانادا، استراليا، پرو و ايالات متحده نيز، مقادير قابل توجهی روی (zinc) توليد می‌كنند که این امر می‌تواند احتمال تنش‌، میان دو کشور بر سر این فلز سفید مایل به آبی را از بین ببرد.

او گفت: ما انتظار داریم که شاهد افزايش شدید قيمت نيكل و روی، و به دنبال آن افزايش ملايم‌تر قيمت مس و آلومينيوم (aluminium)، و در نهایت افزایش بسيار كم قیمت سرب (lead) باشیم.

سانچز پیش‌بینی کرد که در سال ٢٠٢١، هر تن روی با قيمت ٢٦٢٨ دلار آمريكا و هر تن نيكل با قيمت ١٥٥٥٧ دلار آمريكا معامله شود که به ترتیب ١٧ و ١٤/٥ درصد بيشتر از سال ٢٠٢٠ است. ميانگين قیمت هر تن روی و نیکل در سال ۲۰۲۰، به ترتیب ٢٢٤٦ و ١٣٥٨٢ دلار آمريكا گزارش شده است.

همچنین هر تن آلومينيوم تا قيمت ١٩١٢ دلار آمريكا و هر تن مس تا قيمت ٦٦٥٤ دلار آمريكا در سال ٢٠٢١ افزايش خواهد يافت که به ترتیب ١٢/٨ و ٩/٢ درصد بيشتر از سال ٢٠٢٠ است. ميانگين قیمت هر تن آلومينيوم و مس در سال ۲۰۲۰، به ترتیب ١٦٩٥ و ۶۰۹۵ دلار آمريكا گزارش شده است. هر تن سرب نیز با قیمت ١٨٤٥ دلار آمريكا، افزايش ١/٧ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ خواهد داشت. در سال ۲۰۲۰، ميانگين قیمت هر تن سرب ١٨١٤ دلار آمریکا گزارش شده است.

چارت روزانه‌ی قیمت و حجم تقاضای فلزات اساسی - برای مشاهده‌ی قیمت روزانه روی عکس کلیک کنید.
چارت روزانه‌ی قیمت و حجم تقاضای فلزات اساسی – برای مشاهده‌ی قیمت روزانه روی عکس کلیک کنید.

سانچز تخمین زد که در سال ٢٠٢٢، قيمت هر تن روی، مس، آلومينيوم، سرب و نيكل به ترتیب با ٨/٧، ٦/٣، ٥/٣، ٤/٣ و  ٤/١ درصد افزايش نسبت به سال ٢٠٢١ روبرو خواهند شد. با احتساب این تخمین، قيمت هر تن روی، مس، آلومينيوم، سرب و نيكل در سال ٢٠٢٢ به ترتیب ٢٨٥٧، ٧٠٧٠، ٢٠١٣، ١٩٢٥ و ١٦١٩٠ دلار آمريكا خواهد بود.

وی تاکید کرد: اين پيش‌بينی‌ها با در نظر گرفتن اختلالات آتی ناشی از كوويد-١٩ انجام شده است. حتی اگر واکسیناسیون به طور کامل انجام شود بازهم در مورد تاثیرگذاری آن‌ها نمی‌توان اطمینان داشت. همچنین اگر این واکسن‌ها، ما را در برابر ویروس کرونا تنها شش ماه یا یک سال ایمن کنند، چطور؟ آنگاه شاهد شیوع دوباره‌ی کرونا خواهیم بود.

به نقل از نوردرن ماینر

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0