شاخص اس ‌اند ‌پی (S&P-500) روند رکوردشکنی‌ های خود را ادامه خواهد داد؟

چکیده کوتاه مطلب

P/E شاخص اس ‌اند ‌پی (S&P-500) در نرخ ۳۰/۳ معامله می‌شود که این بیشترین مقدار آن در دو دهه‌ی اخیر و تقریبا ۵۰ درصد بالاتر از میانگین پنج ساله‌ی آن (نرخ ۲۰/۵) است. آیا فعالان بازار نسبت به چشم انداز اقتصادی و قیمت‌ها در سایه‌ی رشد بسیار سریع اقتصادی بیش از حد خوش‌بین هستند؟

شاخص اس ‌اند ‌پی (S&P-500) روند رکوردشکنی‌های خود را ادامه می‌دهد. آیا این روند ادامه پیدا خواهد کرد؟

به نظر می‌رسد آشوب‌های سیاسی در واشنگتن به پایان رسیده است و رکوردشکنی شاخص اس ‌اند ‌پی (S&P-500) نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران با رویکرد افزایش بهره‌وری سرمایه‌شان به سمت خرید سهام و بازارهای پر ریسک هجوم برده‌اند. علت این امر را می‌توان در امیدهای  حاصل از سیاست تحرك (Reflation) دید. 

تحرك (Reflation)، به مجموعه‌ای از سياست‌های مالی اطلاق می‌شود كه به دنبال ايجاد رونق اقتصادی از طريق افزايش نرخ تورم بوده و در شرايطی اعمال می‌شود كه تورم پس از یک دوره‌ی رکود اقتصادی در سطوح بسيار پايين بوده است.

همچنین انتظاراتی وجود دارد مبنی بر اینکه دولت بایدن قادر است که هزینه‌های مالی و زیرساختی را مدیریت کند. خصوصا پس از اینکه در هفته‌ی گذشته دموکرات‌ها دو صندلی سنا در جورجیا را از آن خود کردند. در همین حال بهای فلزات اساسی و نفت خام به بیشترین مقدار خود در چند ماهه‌ی گذشته رسیده است. همین امر بیانگر چشم‌انداز افزایش تقاضا، متاثر از بهبود دوره‌ای حاصل از واکسیناسیون کرونا است.

چرخه‌ی مرتبط با بخش های انرژی ، مواد ، منابع مالی و صنایع از پایان سال گذشته، عملکرد بهتری داشته‌اند و همین امر سبب خواهد شد که شاهد چرخش ارزش‌گذاری از نام‌های بزرگ فناوری به دیگر بخش‌های مذکور باشیم. تحرك (Reflation)، ممکن است عامل محرک روند صعودی شاخص‌های داو ‌جونز (DOW JONES)، اس‌اند‌پی (S&P-500) شود، که هر دو نسبت به نزدک (NASDAQ-100) در سال ۲۰۲۰ بازده کمتری داشته‌اند چرا که پاندمی کرونا به صنایع سنتی، ضربه سخت‌تری زده است.

سه شاخص مهم بازار سهام آمریکا
سه شاخص مهم بازار سهام آمریکا

آیا فعالان بازار نسبت به چشم‌انداز اقتصادی و قیمت‌ها در سایه‌ی رشد بسیار سریع اقتصادی بیش از حد خوش‌بین هستند؟ ما شاهد یک تصویر عجیب بی‌سابقه هستیم:

 • بازار سهام رکوردشکنی می‌کند در حالی که اقتصاد جهانی از بحران شدید کرونا – که ممکن است بیش از انتظارات مردم به طول انجامد – رنج می‌برد.
 • گونه‌ی جدید ویروس کرونا و همچنین افزایش میزان تعطیلی‌ها، ممکن است سرعت گشایش اقتصادی را کم کند به ویژه در اقتصادهای خردتر که بازار داخلی آنها توانایی مقاوت در برابر فشار مشکلات خارج از آن را ندارد.
 • اثربخشی واکسن کرونا، هنوز در سطح عمومی اثبات نشده است. به ویژه اینکه عرضه‌ی نامتوازن آن در کشورهای مختلف، ممکن است تلاش جهانی را در مهار این بیماری کمرنگ کند.

نگران‌کننده‌تر اینکه، تحت تاثیر از پاندمی کرونا – رعایت فاصله‌ی اجتماعی – تمایل به بازار کار، به شدت کاهش پیداکرده است. در ماه دسامبر (دی ماه) خبرگزاری خصوصی دستمزد و حقوق امریکا ( US private payrolls report)، درطی یک دوره‌ی شش ماهه، اولین گزارش منفی خودش را چاپ کرد: ۱۲۳ هزار شغل از دست رفته است در حالی که پیش‌بینی اولیه خبر از افزایش ۸۸ هزار فرصت شغلی می‌داد. بیشترین بیکاری در بخش صنعت گردشگری و جهانگردی گزارش شده است. این خود بیانگر این است که ضربه‌ی سنگین کرونا متوجه بخش خدمات بوده است.

نرخ استخدام در آمریکا
نرخ استخدام در آمریکا

P/E شاخص اس ‌اند ‌پی (S&P-500) در نرخ ۳۰/۳ معامله می‌شود که این بیشترین مقدار آن در دو دهه‌ی اخیر و تقریبا ۵۰ درصد بالاتر از میانگین پنج ساله‌ی آن (نرخ ۲۰/۵) است.

یک ارزیابی درست، می‌تواند آسیب‌پذیر بودن شاخص را نشان دهد. به ویژه در بازاری که براساس خبرهای مثبت موجود و همچنین رشد اقتصادی در آینده، ارزش‌گذاری شده است.

شاخص اس ‌اند ‌پی (S&P-500) در قیاس با نسبت P/E
شاخص اس ‌اند ‌پی (S&P-500) در قیاس با نسبت P/E

دیلی‌اف‌ایکس – به تاریخ دهم ژانویه‌ی ۲۰۲۱

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0