وضعیت کانی های فلزی در بورس

چکیده کوتاه مطلب

از آنجایی که ایران با دارا بودن 2.7 میلیارد تن ذخایر سنگ آهن نهمین کشور از نظر منابع و با 38 میلیون تن یازدهمین کشور از نظر تولید در دنیاست، انتظار می رود با افزایش قیمت های جهانی و روند رو به رشد دلار در سال های آینده صنعت استخراج کانه های فلزی همچنان از صنایع جذاب برای سرمایه گذاران در بازار بورس باشد.

به بورس: صنعت استخراج کانه های فلزی، از جمله صنایع بسیار مهم در صنعت و بازار سرمایه در ایران است، کانی های فلزی در بورس از جمله سهم های صادرات محور است، که همواره به دو متغیر قیمت های جهانی و قیمت دلار وابسطه است، در این مقاله تلاش خواهیم کرد ضمن بررسی عملکرد سهم های کانی های فلزی نشان دهیم که کدامیک از آنها در 9 ماهه نخست سال جاری عملکرد بهتری داشته اند.
از آنجایی که ایران با دارا بودن 2.7 میلیارد تن ذخایر سنگ آهن نهمین کشور از نظر منابع و با 38 میلیون تن یازدهمین کشور از نظر تولید در دنیاست، انتظار می رود با افزایش قیمت های جهانی و روند رو به رشد دلار در سال های آینده صنعت استخراج کانه های فلزی همچنان از صنایع جذاب برای سرمایه گذاران در بازار بورس باشد.
در حال حاضر مهمترین تهدیدها برای این صنعت در بازار ما یکی بحث افزایش قیمت انرژی این شرکت ها در سال آینده است و دیگری دخالت دولت در تعیین قیمت های دستوری که فعالان این بازار را نگران کرده است، اما به نظر نمی رسد هیچ یک از این دو تهدید در نهایت خطری را متوجه این صنعت کند و آنچه از شواهد بر می آید بیشتر مکانیسمی است برای خروج سهامداران خرد و وادار کردن آنها به ارزان فروشی سهم شان

کاما پرچمدار کانی های فلزی در بورس

با مقایسه عملکرد فصل پاییزه و 9 ماهه شرکت های این گروه و قباس آن با عملکرد سال 98 متوجه همگی این شرکت ها با رشد سودهای خیره کننده ای روبرو شده اند، درست در روزهایی که هیچ کس دست از روی دکمه فروش بر نمی دارد کانی های فلزی در سود سازی چهار نعل می‎تازند و به جلو می‎روند.

وضعیت کانی های فلزی در بورس

به نظر می‎رسد این جدول به اندازه کافی گویا باشد، به نقل از پارسیس تحلیل کدما با رشد 3 درصدی در 9 ماهه بدترین عملکرد و کاما با رشد 1755 درصدی بهترین عملکرد را از خود به جا گذاشته اند. کاما پس از یک افزایش سرمایه جذاب 279 درصدی اگرچه در روزهای ابتدایی پس از افزایش سرمایه با اقبال خوب اهالی بازار روبرو شد و در کمتر از 50 روز 106 درصد رشد کرد. اما پس از آن با یک اصلاح یکماهه 76 درصد از رشدش را پس گرفت و این روزها در نقاط جذاب برای خرید قرار گرفته است.
پس از کاما کطبس با رشد سود 9 ماهه 385 درصدی در بین کانی های فلزی در بورس در رتبه بعدی قرار گرفت، اما آنچه قابل توجه است، عملکرد کلی صنعت استخراج کانه های فلزی است که با رشد همه شرکت های این گروه نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

نگاهی به شاخص صنعت استخراج کانه های فلزی

با نگاهی به شاخص کانی های فلزی متوجه می شویم، که به نسبت صنایع دیگر در دوران ریزش بازار با افت کمتری همراه بودند، به طوری که این شاخص از سقف قیمتی تا کف آن مجموعا 34 درصد افت را تجربه کرده است.

وضعیت کانی های فلزی در بورس
وضعیت کانی های فلزی در بورس

همانطور که در تصویر مشخص است، شاخص کانی های فلزی در یک کانال فرسایشی یک حرکات سینوسی را مدام تکرار می‎کند، در حال حاضر شاخص در محدوده 340 هزار واحدی قرار دارد و تا سقف کانال در 368 هزارجای رشد دارد. از نظر اصلاح زمانی پایان بهمن ماه را می توان نقطه عطفی در اصلاح زمانی این شاخص قلمداد کرد و انتظار می رود این بار با شکستن سقف کانال خود را برای فتح قله 460 هزار واحد که یکبار در تیرماه سال جاری به آن رسیده بود آماده کند.
استوک استیک کانی های فلزی نیز سیگنال مثبتی را به خریداران نشان می دهد و این اندیکاتور به آرامی در حال ورود به محدوده اشباع خرید است.

وضعیت کانی های فلزی در بورس
وضعیت کانی های فلزی در بورس

استوک استیک چارت هفتگی هم اگرچه از محدوده اشباع فروش فاصله گرفته است، اما کراس آن به سمت بالا، حکایت از آغاز یک رشد را دارد و نشانه خوبی برای سهم های این گروه به حساب می آید، در روزهای آینده شاید پس از برخورد با سقف کانال مقاومت‎هایی صورت بگیرد، که به نظر با نزدیک شدن به اولین روزهای اسفندماه این مقاومت به سمت بالا شکسته شود و شاید صنعت استخراج کانه های فلزی اولین صنعتی باشد که از روند فرسایشی نزولی چند وقت اخیر خارج شود.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0