وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم

چکیده کوتاه مطلب

آنچه در معاملات روز چهارشنبه اول بهمن ماه 99 به وقوع پیوست در وضعیت وبهمن بسیار تعیین کننده بود، روزی که 3 خریدار حقوقی مجموعا 14 میلیون برگه سهم به ارزش 32 میلیارد تومان به دارایی خود افزودند و بزرگترین تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در8 ماهه گذشته را به ثبت رساندند.

به بورس: چهارشنبه و در جریان معاملات بورس تهران بیشترین سهمی که توسط حقوقی ها خریداری شده سرمایه گذاری بهمن با نماد وبهمن بود. (اینجا) در این نوشتار تلاش می کنیم نگاهی بیندازیم به رفتارشناسی بازیگران سهم و سناریوهای احتمالی آن با نگاهی به بنیاد سهم، با ما همراه باشید.

آنچه باید درباره وضعیت وبهمن بدانیم

شرکت سرمایه گذاری بهمن در 21 شهریور 1381 در قالب شرکت سهامی عام تاسیس شد، و در 12 بهمن ماه 1383 وارد بازار بورس شد، و در 16 سال فعالیت خود در بازار بورس در مجموع 5500 درصد افزایش سرمایه را در 8 مرحله به ثبت رساند که آخرین آن در 27 شهریور 1395 به وقوع پیوست.
به عبارت دیگر تعداد سهام، سهامدارانش در طی 16 سال 55 برابر شد، یعنی اگر در سال 83 یک نفر 10 میلیون تومان در این شرکت سرمایه گذاری می کرد. 68 هزار برگه سهام اش، امروز چیزی بالغ بر 3 میلیون 700 هزار برگه سهم بود و سرمایه 10 میلیون تومانی اش امروز بیش از 8 میلیارد تومان ارزش داشت! در حقیقت این شرکت سرمایه گذاری که عمده سرمایه گذاری هایش در حوزه بازار سرمایه بوده است از طریق افزایش سرمایه هایی ادواری اش سود خوبی را نصیب سهامدارانش کرده است.
وضعیت وبهمن نشان می دهد این شرکت که در سال 83 با 50 میلیارد تومان سرمایه تاسیس شد در حال حاضر 275 میلیارد تومان سرمایه ثبت شده دارد. و از این حیث در بین 14 شرکت سرمایه گذاری پذیرفته شده در بورس در رتبه نهم قرار دارد.

وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم
وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم

سرمایه گذاری در سهم های دلاری

بر طبق گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام که در در فروردین ماه سال جاری منتشر شد، در حال حاضر ارزش دفتری سرمایه گذاری های شرکت در اوراق بهادار بیش از 80 درصد مجموع دارایی های شرکت بوده است.
سبد سرمایه گذاری وبهمن نشان می‎دهد که بیش از 60 درصد سرمایه گذاری های شرکت در 4 صنعت شیمیایی، خودرو و قطعات، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی بوده است. شاید از اینجا بتوان گفت که بزرگترین ریسک برای وضعیت وبهمن در بازار سرمایه نوسانات بازار دلار باشد، زیرا سرمایه گذاری در حوزه سهام شرکت های دلاری از جمله اهداف این شرکت سرمایه گذاری است.

P/E به نسبت بالا

شاید یکی از نقاط ضعف وبهمن نسبت قیمت سهم به میزان سود آن باشد، همان نسبتی که در بازار آن را به شکل P/E نشان می دهند، زیرا در گروهی که سهم هایی چون وسکاب، وسفارس، و بوعلی و وصنعت P/E متوسط 2.5 دارند، شاید کمی P/E سهم که عدد 17.48 را نشان می‎دهد توی ذوق بزند؛ اما نباید چنین فاکتوری را ملاک داوری سهم قرار داد، زیرا شواهد و قرائن متعددی وجود دارد که وضعیت وبهمن می تواند برای بسیاری از سرمایه‎گذاران جذاب باشد، مضافا اگر بدانیم که این سهم در یک سال گذشته علارغم افت فاحش بازار سرمایه در ماههای اخیر، بازدهی 277 درصدی را در یک ساله گذشته از خود به جا گذاشته است.

طرح فروش دارایی های غیر مولد

یکی از طرح های مهم شرکت در یک سال گذشته که تاثیر مهمی بر وضعیت وبهمن گذاشته و خواهد گذاشت فروش دارایی های غیرمولد و تزریق آن به سبد سرمایه شرکت در بورس است، حرکتی که سال گذشته با فروش ساختمان مرکزی سابق شرکت واقع در میدان ونک آغاز شد، و اکنون به دنبال فروش زمین 112 هزار مترمربعی اش در جنوب شهر تهران و دو واحد آپارتمان در خیایان سهروردی تهران است که می تواند تاثیر بسزایی در رشد سرمایه های شرکت داشته باشد.

تحلیل تکنیکال وبهمن را اینجا بخوانید

رفتارشناسی بازیگران سهم

آمارها درباره وضعیت وبهمن

نگاهی به آمار سه ماه گذشته سهم اطلاعات بااهمیتی درباره وضعیت وبهمن در اختیار ما قرار می دهد. میانگین 50 روز کاری گذشته نشان می دهد که حجم معاملات به صورت متوسط روزانه 10 میلیون برگه سهم بوده است، یعنی 5 برابر حجم مبنای سهم، نکته قابل توجه اما به حجم روز آخر معاملات باز می گردد جایی که حجم معاملات به 27 میلیون برگه سهم رسید که تقریبا 3 برابر میانگین حجم معاملات 50 روزه و 6 برابر میانگین حجم معاملات 2 هفته گذشته بود.

فعال شدن حقوقی ها در هفته گذشته

وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم
خرید و فروش های وبهمن در یک نگاه

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می شود، نقش حقوقی سهم وبهمن در 50 روز کاری گذشته چندان پررنگ به نظر نمی‎رسد، در حقیقت در حجم معاملات 10 میلیونی روزانه نقش حقوقی در خرید و فروش سهم بیش از 20 درصد نبوده است.


وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم
آمار 10 روزه معاملات وبهمن

اما به نظر می رسد در 10 روز گذشته ورق کاملا برگشته است، و نسبت خرید حقوقی های سهم به طرز معناداری افزایش یافته است، به طوری که در حجم معاملات 55 میلیون برگه سهمی 10 روز گذشته، حقوقی در بیش از نیمی از خریدها نقش تعیین کننده داشته است، مضافا بر اینکه فروش چندانی نداشته است. در حالی که در سه ماه گذشته نسبت فروش حقوقی به کل معاملات یک ششم بود، در ده روز گذشته به یک سیزدهم تقلیل یافته است.

چهارشنبه سرنوشت ساز

با اینهمه آنچه در معاملات روز چهارشنبه اول بهمن ماه 99 به وقوع پیوست در وضعیت وبهمن بسیار تعیین کننده بود، روزی که 3 خریدار حقوقی مجموعا 14 میلیون برگه سهم به ارزش 32 میلیارد تومان به دارایی خود افزودند و بزرگترین تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در 50 روز گذشته را این سهم رقم زدند.

وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم
مقایسه حجم معاملات و افزایش مالکیت حقوقی وبهمن

همانطور که در تصویر مشخص است، حجم معاملات در روز چهارشنبه پس از مدتها به طرز معناداری افزایش پیدا کرد(خط نارنجی) که البته همزمان بود با افزایش قدرتمند مالکیت حقوقی(خط آبی) در حقیقت یکی از بزرگترین کد به کدهای حقیقی به حقوقی در سهم به وقوع پیوست.

وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم
نمودار نغییر مالکیت حقیقی به حقوقی وبهمن

نمودار تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی نیز نشان می دهد که چگونه از ابتدا آذرماه سهامداران حقوقی با شیب ملایمی بر مالکیت خود بر سهم افزودند، و سهامداران حقیقی را از صحنه خارج کردند، اما نقطه عطف این تغییر مالکیت به روز چهارشنبه باز می گردد که در آن حقوقی های سرمایه گذاری بهمن، حجم قابل توجهی از مالکیت را به نام خود ثبت کردند.

وضعیت وبهمن و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم
نمودار حجم خرید و فروش حقوقی وبهمن

نمودار حجم خرید و فروش سرمایه گذاری بهمن نشان می دهد پس از آنکه حقوقی ها در 8 آذرماه 17 میلیون برگه سهم را به حقیقی ها واگذار کردند و از سهم خارج شدند، اینک با قدرت اقدام به خرید کرده اند و همانطور که آمد بالاترین آمار تغییر مالکیت را در 50 روز گذشته از خود به جا گذاشتند. اتفاقی که اگر بخواهیم آن را به عقب تر ببریم تا 24 اردیبهشت ماه سال جاری بی سابقه بود.
حقوقی های سرمایه گذاری بهمن در 22، 23 و 24 اردیبهشت 99 به ترتیب 14، 16 و 17 میلیون برگه سهم به مالکیت خود افزوده بودند، و پس از آن و ظرف 2 ماه این سهم 155 درصد رشد کرد که با روزهای پر رونق بازار سرمایه همزمان بود.
حال باید دید پس از 8 ماه و خرید سنگین حقوقی آیا بازهم رشد بزرگی در انتظار سهم است، یا این اتفاق همزمان با فشار فروش این روزهای بورس به محاق فراموشی می رود، باید به انتظار ماه های پیش رو ماند و دید آیا وضعیت وبهمن بهبود می یابد، یا چون باقی سهم های بازار با ریزش بیشتری مواجه می شود.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0