ذرت و سویا : رشد دوباره در سال ۲۰۲۱

چکیده کوتاه مطلب

با افزایش واردات چین و باز شدن دوباره راه‌های صادرات و رونق اقتصاد، قیمت‌ کامودیتی‌ها در حال افزایش است. سویا و ذرت به همراه گندم اساسی‌ترین تامین‌کننده غذایی کشور است. متوسط قیمت ذرت و سویا به بالاترین مقدار خود از سال ۲۰۱۴ رسیده است.

کشاورزان آمریکایی که عمده ذرت و سویا را در پاییز گذشته برداشت کرده‌‌اند، می‌توانند محصول خود را در بالاترین قیمت ۷ سال اخیر بفروشند. با افزایش واردات چین – به عنوان اولین کشور رهایی یافته از ویروس کرونا – و باز شدن دوباره راه‌های صادرات و رونق اقتصاد، قیمت‌ کامودیتی‌ها در حال افزایش است. وزارت کشاورزی ایالات متحده در گزارش ابتدای سال خود گفت: در حالی که محصولات امسال آماده برداشت است، ذخایر ذرت و سویا (دو محصول با مساحت زیر کشت وسیع در آمریکا) به کمترین میزان در ۷ سال گذشته رسیده است. هم‌زمان متوسط قیمت خرید ذرت و سویا از کشاورز به بالاترین مقدار خود از سال ۲۰۱۴ رسیده است.

ذرت و سویا: دو گیاه تکامل یافته به دست بشر؛ یکی در شرق آسیا و دیگری در آمریکای جنوبی
ذرت و سویا: دو گیاه تکامل یافته به دست بشر؛ یکی در شرق آسیا و دیگری در آمریکای جنوبی

سویا و ذرت به همراه گندم اساسی‌ترین تامین‌کنندگان غذایی کشور هستند. این غلات در درجه اول، مواد تشکیل دهنده‌ی غذاها و روغن‌ها هستند. همچنین این غلات قسمت اساسی جیره خوراک دام و طیورهستند که تامین پروتئین سبد غدایی مردم را بر عهده دارند.

وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی که در ابتدای امسال منتشر شد نوشت:  ذرت با بیش از ۱۴۱۸۲ میلیون بوشل پنجمین محصول و سویا با ۴۱۳۵ میلیون بوشل چهارمین محصول عمده‌ی تولید شده در بخش کشاورزی در سال گذشته بودند. مقدار محصول کمتر از انتظار معامله‌گران بود، پس قیمت‌ها در بورس کالای شیکاگو به سرعت افزایش یافت. ذرت تحویل ماه مارس با حداکثر مجاز افزایش قیمت در روز (۲۵ سنت) به قیمت ۵/۱۷ دلار برای هر بوشل رسید و هر بوشل سویای تحویل ماه مارس با ۴۶ سنت افزایش قیمت، ۱۴/۱۸ دلار معامله شد. بر اساس گزارش‌های وزارت کشاورزی ایالات متحده، ۳۲۵ میلیون بوشل ذرت کمتری نسبت به ماه گذشته تولید شده است.


بوشل یکای اندازه‌گیری وزن در دستگاه بریتانیایی و دستگاه آمریکایی است.

بوشل (bushel) با حرف اختصاری bsh. یا bu. یکای اندازه‌گیری وزن در دستگاه بریتانیایی و دستگاه آمریکایی هست که جزو اندازه‌گیری خشک محسوب می‌گردد و در این دستگاه‌ها برابر با ۴ پک (peck) یا گالون است. این یکا برای اندازه‌گیری وزن مواد خشکی که مایع نباشند در کشاورزی کاربرد دارد.


پیش‌بینی می‌شود که صادرات سویا به ۲/۲۳ میلیارد بوشل، یعنی همان سطح قبل از جنگ تجاری چین و آمریکا برگردد. وزارت کشاورزی آمریکا افزود با وجود افزایش قیمت‌ها، تقاضای داخلی دانه‌های روغنی همچنان زیاد خواهد بود. همچنین پیش‌بینی می‌شود چین واردات غلات را در سال جاری افزایش دهد و دو سوم سویای بازار جهانی را خریداری کند.

قیمت سویا (بوشل)قیمت ذرت(بوشل)سال
$۱۱/۱۵$۳/۵۶۲۰۱۹
$۸/۵۷$۴/۸۵۲۰۲۰
قیمت هر بوشل ذرت و سویا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ (به گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده)

انتظار می‌رود که کشاورزان در بهار امسال کشت هشت محصول عمده کشاورزی آمریکا – ذرت، سورگوم (ذرت خوشه‌ای)، جو، گندم، جو دوسر، برنج، سویا و پنبه – را به میزان ۶ میلیون جریب افزایش دهند. بررسی‌های وزارت کشاورزی نشان می‌دهد که برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۳، تولیدکنندگان با ۵ درصد افزایش، مساحت زیر کشت گندم زمستانه را به ۳۲ میلیون جریب رسانده‌اند.

این وزارتخانه پیش‌بینی می‌کند که عواملی چون رشد قوی اقتصادی، نرخ بهره و تورم پایین، موجب بالا رفتن تقاضا برای مواد و محصولات غذایی خواهند شد و در پی آن قیمت کامیودیتی‌ها نیز افزایش می‌یابند.

در سال ۲۰۲۰، حدود ۳۹ درصد درآمدهای بخش کشاورزی از یارانه‌های دولتی پرداخت شد. از اواخر تابستان و با آغاز روند صعودی قیمت کامودیتی‌ها، امید به بهبودی اقتصاد، پررنگ‌تر شده است.

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0