5 نکته که شاید در مورد تلیسه ندانید

چکیده کوتاه مطلب

شرکتی که در سالهای اخیر به طور متوسط سالی 500 درصد بازدهی برای سرمایه گذارانش به ارمغان آورد. برای سهامداران عجول و کم صبرش، چیزی شبیه یک کابوس بوده است!

به بورس: دامداری تلیسه نمونه از جمله شرکت‎های پذیرفته شده در بازار دوم فرابورس است، که در سال‎های گذشته سود قابل توجهی به سهامداران صبور خود رسانده است. شرکتی که در سالهای اخیر به طور متوسط سالی 500 درصد بازدهی برای سرمایه گذارانش به ارمغان آورده است. هرچند نباید این نکته را از نظر دور داشتکه برای سهامداران عجول و کم صبر، چیزی شبیه یک کابوس بوده است!
ضمنا در مطلب « تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه» به تحرکات چند وقت اخیر بازیگران حقیقی و حقوقی سهم پرداخته ایم، ودر مقاله «تحلیل وضعیت شاخص زراعت» از منظری کلان تر سهم را مورد واکاوی قرار دادیم. در این مقاله اما قصد داریم شما را با اطلاعاتی از سهم تلیسه آشنا کنیم که شاید تا پیش از این از آن مطلع نبودید.

1_ 100 هزار تومانی که 50 میلیارد تومان شد

درست در بحبوبه روزهای پرتلاطم جنگ، در 17 مرداد 1364 شرکت دامداری تلیسه که یکی از واحدهای خودگردان دامپروری معاونت کشاورد بنیاد مستضعفان بود. با سرمایه صد هزار تومان در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسید، اما شاید کمتر کسی در آن روزها تصور می‎کرد این واحد دامپروری 20 سال بعد دربهمن ماه 94 به یک شرکت سهامی عام بدل و در بازار فرابورس ایران روی تابلو معاملات قرار بگیرد.
سال 64 صد هزار تومان، قیمت دو پیکان وانت بود، اما گویا مبلغ قابل قبولی برای راه اندازی یک دامداری بود، سرمایه ای که در طی 35 سال بعد 10 بار با افزایش سرمایه روبرو شد، و در سال 99 و در آخرین افزایش سرمایه ثبت شده اش به 50 میلیارد تومان رسید. امروز ارزش بازار دامداری تلیسه نمونه چیزی بالغ بر 2400 میلیارد تومان است.

2_ در سودای تولید 3 درصد شیر کشور

فعالیت اصلی تلیسه شامل تولید گوساله نر و ماده، رشد دام، ماهی قزل آلا، کود حیوانی زراعی و مهمتر از همه شیر خام است، شرکتی که در چشم انداز سال گذشته خود مقرر کرده است که به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شیر در کشور بدل شود. سال گذشته تلیسه موفق شد 47.000 تن شیر تولید کند، این رقم اگر چه 2 هزار تن از سال گذشته بیشتر بود اما در مقایسه با تولید شیر کشور که عددی بالغ بر 8.600.000 هزار تن است، هنوز عدد کوچکی است، از همین رو در برنامه عملیاتی شرکت پیش بینی شده تا 3 درصد شیر کشور را تولید کند.
برای این منظور تلیسه باید در سالهای آینده حجم تولید شیر خود را از 47.000 هزار تن به 258.000 تن برساند تا بتواند در بازار بزرگ تولید شیر کشور سهمی 3 درصدی را تصاحب کند.

5 نکته که شاید در مورد تلیسه ندانید
5 نکته که شاید در مورد تلیسه ندانید

3_ترکیب سهامداران

شرکت دامداری تلیسه از جمله شرکت های زیر مجموعه دامپروری فردوس پارس است که صاحب 39 درصد سهام شرکت است، پس از آن بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با 18 درصد، خانواده باقریان با 13 درصد، سید حسن افصح حسینی با 4 درصد، سرمایه گذاری سینا 3 درصد، عبدالکریم طاهری 2.88 درصد و سیدحمید رضا فقری با 2.75 درصد ترکیب سهامداران عمده شرکت را تشکیل می دهند. نزدیک به 16 درصد سهام شرکت نیز که بالغ بر 62 میلیون برگه سهم می شود در دست مردم قرار دارد.

4_ رشد تصاعدی فروش شرکت

اگرچه در سال 98 صنعت دامپروری به علت افزایش نرخ شیر به میزان 44 درصد و گوساله نر به میزان 135 درصد با افزایش نرخ فروش روبرو بود، اما تلیسه در میان شرکت‎های این صنعت عملکرد درخشانی از خود به جا گذاشت، به طوری که فروش 97 میلیارد تومانی سال 97 به 145 میلیارد تومان در سال 98 رسید، و در ده ماهه سال جاری به 167 میلیارد تومان رسید. در نتیجه اصلا دور از انتظار نیست که فروش شرکت تا پایان سال به عدد خیره کننده 200 میلیارد تومان برسد.

5 نکته که شاید در مورد تلیسه ندانید
5 نکته که شاید در مورد تلیسه ندانید

5- تجهیزات پیشرفته دامداری

شرکت دامداری تلیسه نمونه از تکنولوژی های پیشرفته ای در حوزه دامداری بهره می برد که برخی از آنها جز تکنولوژی های اول جهان و برخی از آن ها در سطح کشور بهترین ها هستند، برای نمونه دستگاه شیردوشی «اپسکس Z» که یک تکنولوژی تمام اتوماتیک امریکایی است و جز تکنولوژی های اول جهان است در این شرکت مورد استفاده قرار می‎گیرد، البته نه از همه بخش های آن که نیازمند خرید ابزارهای جانبی مختص به این دستگاه است.
در ضمن شرکت تلیسه از برنامه GMS جهت اصلاح نژاد دام در کشور استفاده می کند که جز برنامه های اول جهان است. همچنین دستگاه فرانسوی سونوگرافی این شرکت از پیشرفته ترین دستگاه های جهان است.
دستگاه ماسه ریزی این شرکت که از آن برای استراحت گاوهای شیرده استفاده می شود، ساخت اصفهان و در کشور اول است.

نتیجه گیری

بعد از یک افزایش سرمایه جذاب و رشد قابل توجه قیمت در مدت کوتاهی، این روزها تلیسه برای سهامدارن کم صبرش شبیه کابوسی بی پایان شده است، سهمی که فقط در دوماهه اخیر 60 درصد ارزش خود را از دست داده است، اما برای برخی چنین قیمت‎هایی در میان مدت جذابیت های بسیاری دارد، که می تواند بازدهی خوبی را در روزهای گرم تابستان سال آینده به ارمغان بیاورد.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0