خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!

چکیده کوتاه مطلب

این روزها اصطلاح فروش‎های آبشاری حقوقی‎ها نقل هر مجلسی است و حسابی صدای سهامداران خرد و حتی نمایندگان مجلس را هم درآورده است، اما این قاعده گویا در خصوص حقوقی وپاسار صدق نمی‎کند. حقوقی که در سه ماه گذشته نزدیک به یک میلیارد سهم از چنگ حقیقی‎هایی خارج کرده است

این روزها اصطلاح فروش‎های آبشاری حقوقی‎ها نقل هر مجلسی است و حسابی صدای سهامداران خرد و حتی نمایندگان مجلس را هم درآورده است، اما این قاعده گویا در خصوص حقوقی وپاسار صدق نمی‎کند. حقوقی که در سه ماه گذشته نزدیک به یک میلیارد سهم از چنگ حقیقی‎هایی خارج کرده است. در این نوشتار ضمن بررسی رفتارشناسی بازیگران سهم وپاسار تحلیلی تکنیکال از سهم ارائه خواهیم داد.

وپاسار و دارایی‏‎های ارزی جذابش

وپاسار با ارزش بازار75.000 میلیارد تومانی و سود انباشته 184 میلیون دلاری، از جمله سهم‎های بانکی جذاب است که ویترینی از ارزهای معتبر بین‎ المللی را در سبد دارایی‎هایش دارد. برای نمونه تنها دومیلیارد و پانصد فرانک سویس، بیش از 3 میلیارد ین ژاپن، بیش از 2 میلیارد یوان چین بخشی از دارایی های ارزی بانکی است که مدیرعامل اش زمانی در دهه 60 رئیس کل بانک مرکزی بود. شاید تجربه مدیران اش این سهم را از نوسانات یکماه اخیر بازار نجات داده است. حقوقی‎های بانک پاسارگاد بی وقفه در سه ماه اخیر سهم خریده اند، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‎شود در سه ماه گذشته هیچ روزی نبوده است که حقوقی سهم افزایش مالکیت نداشته باشد.

خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!

این حجم سنگین خرید حقوقی سهم، که به نظر می‎رسد در جهت حمایت از سهم صورت گرفته منجر شد. تا در یکماه گذشته و همزمان با اصلاح مجدد شاخص بورس، سهم بانک پاسارگاد در محدوده 12000 ریال حمایت شود، در تصویر زیر جمع خرید و فروش‎های حقوقی ها حکایت از قدرت بالا خرید دارد.

خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!
خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!

فروش های بی امان حقیقی در ده روز گذشته

اگر نگاهی به عملکرد ده روز گذشته بازیگران سهم داشته باشیم، روزهای حساسی که نوسان گیرها سهام شرکت‎ها را چند روزی بالا می‎بردند و بعد با فروش‎های آبشاری آن‎ها را به زمین می‎زدند باز می‎بینیم که عملکرد وپاسار در همین ده روز گذشته نیز قابل دفاع بوده است، جایی که کم لطفی سهامداران حقیقی‎اش را حقوقی هر روز با خریدهای سنگین جبران می‎کرد.

خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!
خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!

همانطور که در نمودار ده روزه عملکرد بازیگران سهم مشاهده می‎شود، حقیقی‎ها نه تنها بی‎رحمانه دست روی دکمه فروش گذاشته بودند؛ در خرید هم بسیار ضعیف عمل کردند، خریداران حقیقی وپاسار در حجم 350 میلیونی ده روز گذشته به سختی به حجم 60 میلیون خرید می رسیدند. حقوقی سهم اما پابه پای فروش حقیقی خرید انجام داد و نزدیک به 300 میلیون برگه سهم به مالکیت خود افزود.
میانگین حجم معاملات وپاسار در سه ماه گذشته بالغ بر 54 میلیون برگه سهم در روز بوده است، اما در ده روز گذشته میانگین حجم معاملات به 36 میلیون برگه سهم در روز کاهش یافته است. شاید این کاهش حجم معاملات را به توان نشانه ای از پایان رالی فروش سهامداران حقیقی قلمداد کرد و انتظار هفته بهتری را برای این سهم بانکی انتظار داشت.

تحلیل تکنیکال وپاسار

وپاسار بعد از یک رشد 55 درصد، از منطقه حساس ابر کومو خارج شده است، و پس از ملاقات با مقاومت 12683 ریالی اکنون در محدوده 12000ریال در حال استراحت است، سهامدار حقوقی تلاش می کند سهم را در همین محدوده به اصطلاح خشک کند.

خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!
خریدهای آبشاری حقوقی وپاسار!

همچنین در چارت روزانه سهم بعد از خروج موفق از محدوده ابر کومو در یک الگوی مثلث قرار دارد، مثلثی که به نظر می‎رسد روزهای پایانی اش را سپری می‎کند و قیمت به راس مثلث نزدیک شده است، در عین حال اندیکاتور موینگ اوریج در آستانه کراس صعودی قرار دارد.
اما برای اینکه تصویر بهتری از سهم از منظر تکنیکال داشته باشیم، نگاهی به چارت هفتگی می‎تواند بسیار راه گشا باشد.

چارت هفنگی وپاسار و شروع موج پنج
چارت هفنگی وپاسار و شروع موج پنج

موج شماری چارت هفتگی نشان می‎دهد سهم بعد از اتمام موج سوم، وارد موج اصلاحی چهارم شده است، و در حال آماده کردن خود برای ورود به محدوده موج پنج است. این موج می‎تواند با نوسانات بیشتری نیز همراه باشد، حتی انتظار داریم سهم بعد از نزدیک شدن به محدوده 15000 ریال مدتی نیز درجا بزند، اما با عبور از سقف مهم پانزده هزار ریال در گام اول در حوالی 23000 ریال در گام دوم 29000 ریال و در گام سوم محدوده 62000 ریال را پیش روی خود دارد.

البته باید منتظر ماند تا ابتدا سهم از محدوده حساس پانزده هزار ریالی عبور کند، با توجه به اینکه مطالب ببورس با توجه به تحولات بازار به روز می شود، در روزهای آینده می‎توانیم تصویر دقیق تری از این سهم ارائه دهیم، نقطه نظرات خود را برای ما بنویسید.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0