تحلیل وضعیت شاخص زراعت

چکیده کوتاه مطلب

در ابتدا قصد داریم نمایی کلی از عملکرد این شاخص از ابتدا تا اکنون را در یک قاب تصویری به نمایش بگذاریم، این قاب به ما کمک می کند که بفهمیم در کجا بودیم به کجا رسیدیم و اکنون وضعیت شاخص زراعت در چه جایی قرار دارد.

به بورس: تحلیل وضعیت شاخص زراعت با توجه به پتانسیل سهم های این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است، بررسی شاخص یک گروه به تحلیل‎گر کمک می کند تا تصویر روشن تری از سرمایه گذاری در سهم های آن گروه به دست بیاورد، در این مقاله تلاش می کنیم نگاهی داشته باشیم به وضعیت شاخص زراعت و سناریوهای احتمالی این گروه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: 5 نکته که شاید در مورد تلیسه ندانید

نگاهی آماری به سهم های شاخص زراعت

وضعیت شاخص زراعت در آخرین روز معاملات

پیش از بررسی شاخص زراعت، نگاهی به آمارهای موجود می تواند راهگشا باشد، ابتدا نگاهی خواهیم داشته به وضعیت سهام این گروه در آخرین روز معاملات بازار، روزی که علارغم افت شاخص بورس برخی سهم های این گروه با اقبال روبرو شدند و برخی دیگر همچنان از مرکز توجه بازار خارج هستند.

تحلیل وضعیت شاخص زراعت
وضعیت نمادهای شاخص زراعت در آخرین جلسه معاملاتی

در آخرین جلسه معاملاتی بازار بورس، وضعیت شاخص زراعت نشان می داد چهار سهم آینده، زپارس، ماهان و زدشت با اقبال حداکثری بازار روبرو شدند، در زمگسا و سیمرغ قیمت منفی اما متعادل بود، اما در باقی سهم های این گروه حجم سنگین عرضه صف های سنگین فروش را تشکیل داده بود.

حقیقی و حقوقی ها چه سهم هایی را بیشتر خریدند

در آخرین جلسه معاملات بازار بورس تهران، بهترین سهام گروه زارعت برای حقیقی ها و حقوقی ها متفاوت بود. در حالی که حقوقی ها بیشتر از هر سهمی در این گروه وارد زملارد و زگلدشت شدند، حقیقی ها بیشتر تمایل به خرید زپارس و زماهان داشتند.

تحلیل وضعیت شاخص زراعت
بیشترین افزایش مالکیت حقیقی (بنفش) و بیشترین مالکیت حقوقی (سبز) در آخرین جلسه معاملاتی شاخص زراعت

سهم های تلیسه، زکوثر، زبینار، زقیام و زکشت هم وضعیت متعادلی داشتند و حقوقی ها به صورت متعادل و همچون روزهای گذشته اقدام به خرید کردند. در تلیسه نزدیک به 6 درصد خریدها به حقوقی ها تعلق داشت و در زگشت نزدیک به 19 درصد، سهم زگلدشت با 65 درصد بیشترین اقبال را در میان حقوقی ها و زپارس با 38 درصد بیشترین اقبال را در میان حقیقی ها به خود اختصاص داد.

زپارس و زماهان با بیشترین بازدهی فصلی

در تحلیل شاخص زراعت از منظر بازدهی سه ماهه گذشته مشخص می شود، دو سهم زماهان و زپارس هر کدام با 83 درصد بالاترین بازدهی را در این گروه داشتند و مورد توجه اهالی بازار قرار گرفتند.

تحلیل وضعیت شاخص زراعت
بازدهی فصلی سهام های شاخص زراعت

در این بین اما زملارد که در آخرین جلسه معاملات با اقبال گسترده حقوقی ها روبرو شد، با بازدهی منفی 24 درصد بدترین عملکرد را در میان این گروه داشت، زملارد در حالی بدترین عملکرد را در این گروه از خود به جا گذاشت که فروش شرکت در ده ماهه نخست سال جاری 56 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشت، این عدد برای ماهان تنها 18 درصد بوده، به نظر می رسد بخشی از اقبال به سهم زماهان به افزایش سرمایه شرکت مربوط باشد که مجمع آن نوزدهم همین ماه برگزار خواهد شد.

تحلیل تکنیکال شاخص زراعت

وضعیت شاخص زارعت از نظر تحلیل تکنیکال زوایای قابل توجهی از سهام این گروه را به تصویر می کشد، در ابتدا قصد داریم نمایی کلی از عملکرد این شاخص از ابتدا تا اکنون را در یک قاب تصویری به نمایش بگذاریم، این قاب به ما کمک می کند که بفهمیم در کجا بودیم به کجا رسیدیم و اکنون وضعیت شاخص زراعت در چه جایی قرار دارد.

رشد 6 هزار درصدی طی دو سال!

تحلیل وضعیت شاخص زراعت
تحلیل وضعیت شاخص زراعت

در تحلیل وضعیت شاخص زراعت این تصویر نشان می دهد که سهام های این گروه در چه دوران هایی در اوج خود بودند و در چه دوران هایی در افول خود قرار داشتند. اولین مقطع رشد که از سال 87 به مدت 3 سال و 8 ماه طول کشید، دو هزار درصد بازدهی در این گروه را نشان می دهد، سپس به مدت 4 سال و 6 ماه دوره فترت این گروه بود، که افت و خیزهای زیادی در این گروه به ثبت رسید، در نهایت اما شاخص زراعت با افت 45 درصدی این دوره فرسایشی را به پایان رساند.
از مردادماه 97 اما دوره طلایی شاخص زراعت آغاز شد، دوره ای که سهام های این گروه در موج سوم با بازدهی 6700 درصدی سودی خیره کننده را برای سهامداران صبور صنعت زراعت به همره آورد. در تحلیل شاخص زراعت اما مقطع مردادماه تا دی ماه سال جاری از نظر میزان افت سیاه ترین دوره بود، جایی که در دوره شش ماهه 62 درصد بازدهی منفی در این گروه به ثبت رسید.
هرچند از نظر زمانی افت دوره قبل طولانی تر بود اما از نظر درصد افت این دوره بیشترین افت را برای این گروه به همراه آورد.

شاید تنها یک معجزه در چنین روزهایی به داد گروه زراعت برسد، و باعت بازگشت قیمت ها شود،در غیر این صورت احتمالا شاهد اصلاح بیشتری در این گروه خواهیم بود، آنگاه برای بازگشت قیمت ها به روزهای اوج باید حداقل تا خردادماه سال آینده به انتظار بنشینیم.

از متن مقاله

اصلاح قیمتی تا کجا ادامه خواهد داشت

وضعیت شاخص زراعت در محدوده حساسی قرار گرفته است، به طوری که قیمت در آستانه ورد به ابر کومو قرار دارد که در صورت ادامه یافتن این وضعیت می توان شاهد ریزش بیشتر این شاخص نیز بود، بالاخص اگر بدانیم که این ریزش می‎تواند سرآغاز موج اصلاحی C باشد. در حقیقت اگر شاخص از این محدوده بازنگردد آنگاه موج عرضه ها در سهم های گروه زراعت بیشتر خواهد شد.

تحلیل وضعیت شاخص زراعت
سطوح اصلاح قیمتی شاخص زراعت

مطابق آنچه در تصویر مشخص است اگر شاخص زراعت حمایت ابر کومو را از دست بدهد، آنگاه چهار سطح 129.000، 90.000 وحتی محدوده 52.000 و 48.000 بعنوان سطوح ریزش و اصلاح مطرح می شوند، هرچند شاید چنین ریزش هایی دور از تصور به نظر برسد اما از دست رفت حمایت ابرکومو هر سناریویی را محتمل می کند.
وضعیت شاخص زراعت از نظر اصلاح زمانی نیز نشان می دهد که دو تاریخ 16 خرداد و 24 تیرماه 1400 دو محدوده زمانی مهم برای بازگشت شاخص در صورت قرار گرفتن در موج اصلاحی C است. بدترین سناریو احتمالی می‎تواند بازگشت شاخص از محدوده 48 هزار در اواخر تیرماه باشد.

وضعیت نگران کننده چارت هفتگی

برای آنکه بتوانیم واقع گرایانه با بدترین سناریو ممکن روبرو شویم، بد نیست سری به چارت هفتگی شاخص زراعت بزنیم، جایی که استوک استیک از منطقه اشباع خرید و میانگین متحرک به سمت پایین کراس کرده اند و بیش از هر زمانی آماده ریزش هستند.

تحلیل وضعیت شاخص زراعت
چارت هفتگی شاخص زراعت

مطابق آنچه در تصویر مشخص است، در چارت هفتگی، علاوه بر کراس میانگین متحرک و استوک استیک، قیمت از محدوده حمایتی ابرکومو خارج شده است و همه چیز برای شکل گیری موج C مهیاست. شاید تنها یک معجزه در چنین روزهایی به داد گروه زراعت برسد، و باعت بازگشت قیمت ها شود، در غیر این صورت احتمالا شاهد اصلاح بیشتری در این گروه خواهیم بود، آنگاه برای بازگشت قیمت ها به روزهای اوج باید حداقل تا خردادماه سال آینده به انتظار بنشینیم.

درپایان یک نکته را نباید از نظر دور داشت، بررسی شاخص و عملکرد آن تنها مبنای تحلیل نیست، در مواردی ممکن است سهمی در یک گروه خلاف جهت شاخص عمل کند، همانطور که در این مدت زپارس و زماهان عمل کردند، اما نباید از یاد برد که رفتار سهم ها عموما متغییری از رفتار گروه و شاخص صنعتی هستند که به آن تعلق دارند.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0