تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه

چکیده کوتاه مطلب

رفتارشناسی بازیگران تلیسه در ده روز گذشته یک تفاوت عمده و جدی دارد و آن هم مثبت شدن مالکیت حقوقی است. برخلاف سه ماهه گذشته که حقوقی های 64 میلیون برگه سهم را به حقیقی ها واگذار کردند، در 10 روز گذشته 2 میلیون برگه سهم به مالکیت خود افزوده اند

به بورس: تحلیل رفتارشناسی بازیگران یک سهم در کنار تحلیل بنیادین و تکنیکال، ابزار مناسبی است برای فهم بهتر از عملکرد گذشته و انتظارات آینده سهمی که قصد سرمایه گذاری در آن را داریم. در این مقاله قصد داریم رفتارشناسی بازیگران تلیسه را در سه ماه گذشته مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. و با نگاهی به اهمیت حجم معاملات، رفتارحقوقی ها و حقیقی های سهم را در قبال قیمت از نمایی نزدیک تر بررسی کنیم. پیش تر در مقاله « 5 نکته که شاید در مورد تلیسه ندانید» به برخی از ظرفیت های بنیادین سهم اشاره کرده بودیم.

نگاهی آماری به عملکرد بازیگران سهم

نگاهی به عملکرد آماری خرید و فروش های تلیسه در سه ماه گذشته، نکات جالب توجهی را در اختیار ما قرار می‎دهد. مهمترین نکته در این میان به نقش کمرنگ حقوقی ها در جریان معاملات باز می‎گردد به گونه ای که در میانگین روزانه حجم 81 میلیون برگه سهمی تلیسه، اهمیت خرید و فروش های حقوقی بسیار ناچیز است.

میانگین حجم معاملات روزانهمیانگین خرید حقیقیمیانگین فروش حقیقیمیانگین خرید حقوقیمیانگین فروش حقوقی
81.266.95979.468.78878.158.0121.798.1543.081.930
میانگین حجم معاملات سه ماهه گذشته
تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه
تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه

همانطور که در جدول بالا مشخص شده است، حجم خرید و فروش های حقوقی ها بسیار ناچیز و نقش خرید و فروش حقیقی ها بسیار تاثیر گذار است. جدول عملکرد معاملات سهم در سه ماهه گذشته نیز اطلاعات جالب توجهی را به تصویر می‎کشد. که مهمترین نکته آن کاهش مالکیت حقوقی به میزان 64 میلیون برگه سهم است که البته در قیاس با حجم 4 میلیاردی معاملات عدد ناچیزی است.

جمع حجم معاملاتجمع خرید حقیقیجمع فروش حقیقیجمع خرید حقوقیجمع فروش حقوقی جمع مالکیت حقوقی
4.063.347.9643.393.43.4093.909.250.60389.907.6951.54.096.50164.183.806-
جمع کل معاملات 3 ماهه گذشته
تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه
تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه

با نگاهی به آمار معاملات 10 روز گذشته که نزدیک ترین تحولات اخیر سهم را به نمایش می گذارد، مشخص می شود که رفتارشناسی بازیگران تلیسه در ده روز گذشته یک تفاوت عمده و جدی دارد و آن هم مثبت شدن مالکیت حقوقی است. برخلاف سه ماهه گذشته که حقوقی های 64 میلیون برگه سهم را به حقیقی ها واگذار کردند، در 10 روز گذشته 2 میلیون برگه سهم به مالکیت خود افزوده اند، هرچند نباید این نکته را از نظر دور داشت که مشارکت سهامداران حقوقی همچنان بسیار ناچیز و اندک است و بخش کوچکی از معاملات را به خود اختصاص می دهد.

حجم معاملاتخرید حقیقیفروش حقیقیخرید حقوقیفروش حقوقیجمع مالکیت حقوقی
326.005.205315.164.748317.514.06410.840.4578.491.1412.349.316
جمع کل معاملات 10 روزه گذشته
تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه
تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه

حجم معاملاتی که هنوز پایین است

رفتارشناسی بازیگران سهم تلیسه و عدم مشارکت جدی حقوقی های متمول سهم، در روند معاملات نشان می دهد که هنوز یا بازیگران اصلی وارد سهم نشده اند و یا قرار است این حقیقی ها باشند که در یک عرضه و تقاضای عادلانه روند آینده سهم را تعیین کنند، با این وجود همانطور که در نمودار ذیل قابل مشاهده است، حجم معاملات در یک ماهه گذشته بسیار پایین آمده است.

تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه
تحلیل رفتارشناسی بازیگران تلیسه

همانطور که مشاهده می شود حجم معاملات به شدت پایین آمده است که بخشی از آن به صف های فروش چند وقت اخیر مربوط می شود.
البته نباید از یاد برد، برای سهمی که میانگین مبنا 10 میلیونی دارد و میانگین جم معاملات یک ماهه گذشته اش 43 میلیون برگه سهم بوده است، ثبت رکود حجم معاملات 50 میلیونی در چند روز گذشته از اهمیت بسیزایی برخوردار است و می تواند نوید دهنده حرکت های مهمی در سهم باشد.
به نظر می رسد از آنچه به عملکرد حقوقی ها و حجم معاملات مربوط می شود هنوز، برای اینکه بگوییم زمان رشد سهم فرا رسیده زود باشد، اما نشانه هایی معناداری از هم اکنون در بازی بازیگران سهم مشاهده می شود که می تواند بهانه ای باشد برای اینکه تلیسه را در واچ لیست مان قرار دهیم.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0