تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی

چکیده کوتاه مطلب

فملی در اولین روزِ کار هفته رکورد خرید حقوقی را در سه ماه گذشته شکست. در روزی که حجم معاملات هم بعد از دوهفته معاملات کم رمق با افزایش قابل توجهی به 208 میلیون برگه سهم رسید. در این نوشتار نگاهی داریم به رفتارشناسی بازیگران این سهم و آن را از منظر تحلیل تکنیکال هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به‎بورس: گزارش‎های خوب فملی بر روی کدال یکی دوتا نیست، خبر پشت خبر، مصاحبه پشت مصاحبه و رکورد پشت رکورد که می‎شکند، اما در این سو و در تابلو اصلی بازار بورس گویی همه چیز شکل و رنگ دیگری دارد، صف‎های فروش و روند کاهشی سهم، هیچ تناسبی با اتفاقات درون شرکت ندارد و سهامداران را حسابی کلافه کرده است.
با این همه اولین روز کاری هفته، علارغم منفی بودن سهم، با استقبال قابل توجه حقوقی‏‎های روبرو شد، به طوری که در این روز حقوقی سهم که در سه ماه گذشته به طور متوسط روزانه 35 میلیون برگه سهم خریداری می‎کرد؛ بالغ بر 132 میلیون برگه سهم خرید تا رکورد خرید خود را در سه ماه گذشته جابه‎جا کند.

نگاهی به آمارهای سه ماهه

نگاهی به آمارهای سه ماه گذشته، به همراه رفتارشناسی بازیگران سهم به ما کمک می‎کند تا پیش از ورود به تحلیل تکنیکال سهم، تصویر روشن تری از عملکرد سهامداران عمده، حجم معاملات، تغییر مالکیت حقوقی و به طور کلی تصویر دقیق تری از سهم پیش از اقدام به خرید آن داشته باشیم، در این گزارش تلاش می کنیم، با نگاهی آماری و با زبانی ساده تحولات سهم فملی را به تصویر بکشیم، ابتدا نگاهی می اندازیم به حجم معاملات و تغییر مالکیت حقوقی

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
حجم معاملات و تغییر مالکیت حقوقی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‎شود، حجم معاملات در چند روز گشته روند رو به رشدی داشت که این امر با افزایش مالکیت حقوقی نیز همراه بوده است، اما هنوز آنقدر قدرتمند نشده است که انتظار داشته باشیم حرکت بزرگی را ایجاد کند، هنوز حجم معاملات به هفته دوم آذرماه نرسیده است، جایی که پس از افزایش سرمایه در هجدهم همان ماه، حجم معاملات 438 میلیونی داشتیم هفته ای که متوسط حجم معاملات بالای 200 میلیون برگه سهم در روز بود.

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
آمار خرید و فروش های در سهم فملی

بانگاهی به آمار خرید و فروش‎ها در سه ماه گذشته، مشخص است که این سهامداران حقیقی هستند که بیشترین حجم فروش را به خود اختصاص داده اند، در میانگین حجم 125 میلیون معاملات، حقوقی سهم به طور متوسط روزانه 35 میلیون سهم خریده و 20 میلیون سهم فروخته است. اما حقیقی به طور متوسط 89 میلیون برگه سهم در روز خریده است و 104 میلیون برگه سهم فروخته است.
به عبارتی دیگر می‎توان گفت در خریدها، قدرت اثر گذاری حقوقی 3 و در فروش‎ها 5 بوده است. یعنی یک سوم قدرت خریدهای روزانه در دستان حقوقی است، اما همچنان دوسوم بازی به عملکرد سهامدار حقیقی ربط دارد. یعنی قدرت فروش 104 میلیونی حقیقی در حجم معاملات 124 میلیونی( به صورت میانگین) نشان می‎دهد تا چه اندازه سرنوشت سهم فملی به عملکرد سهامدار حقیقی مربوط است.
شاید از اینجا بهتر بتوانیم، خرید قدرتمند حقوقی در روز شنبه را که بالغ بر 132 میلیون برگه سهم بود درک کنیم، این رکورد شکنیِ سهامدار حقوقی نشان می‎دهد، که چیزی بیشتر از میانگین حجم ماه( 124 میلیون) و چیزی فراتر از میانگین فروش حقیقی(104 میلیون) در روز آخر، خرید انجام داده است و به این ترتیب سهامدار حقوقی تلاش کرده، تا از همان ابتدای هفته با یک حمایت سنگین از روند ریزش بیشتر سهم جلوگیری کند.

آمارهای 10 روز اخیر چه می‎گویند

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
نمایی از آمار ده روز اخیر معاملات فملی

آمارهای ده روز گذشته نشان می‎دهد، حقوقی سهم ملی مس ایران هم در میزان خرید و هم در افزایش مالکیت خود نقش تعیین کننده‎ای را داشته است. حجم معاملات در 10 روز گذشته چیزی بالغ بر 888 میلیون برگه سهم بود که 388 میلیون آن یعنی نزدیک به نصف خریدها توسط حقوقی انجام شد و نسبت یک سوم معاملات به 2.28 کاهش یافته است، این نشان می‎دهد حقوقی سهم در این ده روز پا به پای حقیقی سهم خریده است.
از سوی دیگر فروش حقوقی نیز در این ده روز با کاهش قابل توجهی به 82 میلیون برگه سهم یا یک دهم حجم معاملات رسیده است. همه این آمارها حکایت از آن دارد حقوقی سهم فملی تلاش مضاعفی را برای حمایت از سهم آغاز کرده است. فروش کمتر، خرید بیشتر و تلاش برای داشتن نقش پر رنگ تر در حجم معاملات ده روز گذشته را برای سهامداران ملی مس ایران امیدوار کننده می کند.

نگاهی به آمارهای مالکیت حقوقی در سهم

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
نمایی از مالکیت حقوقی سهم فملی

بانگاهی به حجم خریدها و فروش‎های حقوقی سهم در سه ماهه گذشته متوجه می شویم که حدودا یک میلیارد برگه سهم فروخته و یک میلیارد و هفتصد هزار برگه سهم را خریده است، یعنی به صورت دقیق 771 میلیون برگه سهم به مالکیت خود افزوده است. البته چنین آماری شاید در سهمی با شناور 66 میلیارد برگه سهمف چندان قابل توجه نباشد، اما در هر صورت با توجه به حجم معاملات عدد قابل توجهی است.

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
آمار خرید و فروش های حقوقی فملی

آمار تغییر مالکیت حقوقی نیز نشان می دهد که در یک ماه گذشته، حقوقی سهم تقریبا هر روز بر مالکیت خود در این سهم افزوده است، بالارفتن قیمت جهانی مس در کنار گزارش‎های بسیار خوب فصلی، می‎تواند از جمله دلایل تمایل حقوقی به افزایش مالکیت در سهم باشد.
شاید جذاب ترین نکته در مورد افزایش مالکیت حقوقی سهم، این باشد که امروز 19 دی ماه همه 20 سهامدار عمده فملی دست به افزایش مالکیت زدند، یعنی صاحبان اصلی کرسی های هیات مدیره، یک دست و یکپارچه اقدام به خرید سهم کردند که این می تواند نشانه جدی از حمایت از سهم قلمداد شود، اما هنوز نباید عجله کرد و این گزارش را باید تا به انتها دنبال کرد.

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
افزایش شدید حجم خرید حقوقی فملی

اما شاید قابل توجه ترین آماری که می توان به آن توجه ویژه داشت، حجم خریدها و فروش های حقوقی در محور زمان باشد، همانطور که در تصویر مشهود است، حقوقی با قدرت بالایی در چند روز اخیر خرید انجام داده به طوری که آمار خرید 134 میلیونی، بالاترین آمار را از پایان مهرماه تاکنون به ثبت رسانده است.

تحلیل تکنیکال فملی

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
چارت روزانه تحلیل تکنیکال فملی

باوجود حمایت‎های گسترده سهامداران حقوقی سهم فملی، اما هنوز از نظر تکنیکالی زود است که از بازگشت قدرتمند سهم سخن بگوییم، با نگاهی به چارت روزانه فملی با دو سطح حمایت مهم، مواجه هستیم یکی در 12651 که به نظر می‎رسد امروز با قدرت این حمایت شکسته شد، و منفی امروز نشان داد این سطح حمایتی، فعلن قدرت بالاکشیدن سهم را ندارد، البته باید تا فردا یکشنه 21 دی ماه 99 صبر کرد و منتظر ماند، اگر فردا نشانه‎های جدی برای بازگشت مشاهده نشود، آن‎گاه حمایت جدی تر و قدرتمند تر 10722 فعال می شود، یعنی جایی که سهم در چارت تعدیل نشده، در قیمت های جذاب اردیبهشت سال جاری معامله خواهد شد، و این می تواند برای بسیاری از چارتیست ها و تحلیل گران سهم ملی مس ایران نقطه جذابی برای ورود و حمایت از سهم باشد.

وضعیت حساس چارت هفتگی

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
چارت هفتگی و تحلیل تکنیکال فملی

اما در چارت بلندمدتِ هفتگی، حقیقا سهم در نقطه حساس و تعیین کننده ای قرار دارد، نزدیک شدن به محدوده ابرکومو، تقاطع احتمالی موینگ اوریج 10 و 20 روزه و استوک استیک، که گارد نزولی به خود گرفته است، همگی حکایت از این دارد، که بزرگترین شرکت تولید کننده مس در ایران، هنوز آمادگی رشد در میان مدت را ندارد. چنانچه در روزهای آینده حمایت های لازم از سهم صورت نگیرد، با تکمیل شدن زنجیره قدرت فروش در چارت هفتگی، باید انتظار داشت که فملی تا پایان سال روزهای درخشانی را روی تابلو بورس تجربه نکند. مگر آنکه در یکی دو روز آینده شاهد حمایت های جدی تر و بازگشت سهم به سمت بالا باشیم.

اصلاحات زمانی و تاریخ های مهم برای فملی

تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازیگران سهم فملی
نمودار اصلاحات زمانی فملی

در این تصویر تلاش می کنیم نقاط عطف زمانی سهم را به تصویر بکشیم، اصطلاحات زمانی فوق، از همگرایی چندین سطح از فیبوناچی های مبتنی بر زمان، بدست آمده اند و می تواند در کنار اصلاح قیمتی به تحلیل گر کمک کند تا مقاطع زمانی فوق را با دقت بیشتر مورد توجه قرار دهد.

اولین مقطع مهم زمانی از 30 دی ماه تا 2 بهمن ماه خواهد بود، انتظار می رود در این محدوده زمانی، تحولاتی به برای سهم به وقوع بپیوندد، جای امیدواری خواهد بود اگر در این محدوده زمانی، سهم به سمت بالا بازگردد تا چارت هفتگی هم در وضعیت مناسبی قرار بگیرد.
دومین مقطع مهم زمانی از تاریخ 23 بهمن ماه تا 1 اسفندماه خواهد بود، شاید بتوان فرضیه ای را طرح کرد بدین شکل که در صورت رشد سهم از 30 دی ماه، می توان مقطع فوق الذکر را آغاز اصلاح سهم در نظر گرفت، فرضیه دوم می تواند اینگونه نیز تغییر کند که فملی روند رو به رشد خود را از هفته آخر بهمن ماه آغاز کند.

آنگاه باید از سومین مقطع مهم زمانی در فملی صحبت کنیم، یعنی حدفاصل 18 اسفندماه سال جاری تا 23 اسفندماه، یعنی درست زمانی که به صورت سنتی سهام شرکت‎ها با توجه به گزارش 12 ماهه شان بیشترین احتمال برای استارت رالی صعودی خواهند داشت.

اما چهارمین و آخرین مقطع زمانی مهم برای سهم فملی، به اول تا پانزدهم فروردین باز می گردد، با توجه به تعطیلی 5 روز اول عید، می توان انتظار داشت که از هفته دوم فروردین ماه تا پانزدهم همان ماه، یکی دیگر از مقاطع مهم سهم از راه می‎رسد، با توجه به حمایت گسترده حقوقی سهم، حجم مطلوب معاملات، قیمت جهانی مس و گزارش های درخشان ملی مس ایران، می توان انتظار داشت که این مقطع دوره آغاز شکوفایی فملی در بازار سرمایه باشد.

البته برای محقق شدن چنین فرضیه هایی که اکنون در حد حدس و گمان هستند باید فعلا منتظر ماند و تحولات بازار را رصد کرد، اما آنچه از شواهد و قرائن پیداست، سهم فملی می‎تواند یکی از سهم های آینده دار بازار سرمایه باشد.

اگر شما صاحب سهمی هستید و تمایل دارید، تحلیل جامعی از سهم مورد نظرتان انجام بگیرد، می توانید با ما مکاتیه کنید، یا از طریق لینک تحلیل پرتفو، پرتفوی سهم خود را برای ما ارسال کنید، تا ما تحلیل جامعی از سهم یا پرتفو مورد نظرتان داشته باشیم و آن را برای شما ارسال کنیم.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0