بزرگترین ریزش بیت کوین از ماه مارس تا کنون

چکیده کوتاه مطلب

اسکات ماینرد، سرپرست ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت گوگنهایم در توییتی چنین نوشت: وقت آن رسیده است که مقداری پول از روی میز برداریم. افزایش سهمی وار بهای بیت کوین در کوتاه مدت ناپایدار است. وی در انتهای دسامبر پیش‌بینی کرده بود که سرانجام، بیت کوین می‌تواند قیمت ۴۰۰ هزار دلار را به چنگ آورد.

بزرگترین ریزش بیت کوین از ماه مارس تا کنون در حالی رخ داده است که هجمه‌ی فروش سنگین بیت کوین، نگرانی‌هایی را مبنی بر اینکه حباب رمزارزها در شرف ترکیدن است، ایجاد کرده است. در دو روز اخیر (دهم و یازدهم ژانویه‌ی ۲۰۲۱ معادل با بیست و یکم و بیست و دوم دی ماه ۱۳۹۹)، بهای بیت کوین حدود ۲۱ درصد کاهش یافته است.

ویجی آیار، رئیس بخش توسعه‌ی تجارت بازار رمزارز لونو در سنگاپور، گفت: ما اکنون شاهد شکست روند سهموی – به روند نمایی افزایش قیمت (بسیار سریع)، روند سهموی گویند – هستیم. بنابراین ممکن است در آغاز یک اصلاح بزرگتر باشیم.

افزایش چهار برابری قیمت بیت کوین در سال گذشته، خاطرات فریفتگی سال ۲۰۱۷ را تداعی می‌کند که قبل از ریزش سریع قیمت‌ها، رمزارزها را به یک شهرت جهانی رساند. در پی حجم سنگین تقاضای معامله‌گران خرد و سرمایه‌گذران وال استریت، قیمت بیت کوین در ۸ ژانویه ۲۰۲۱ (۱۹ دی ماه) به ۴۲هزار دلار رسید. با ریزش بیت کوین – حدود ۲۶ درصد – در یازدهم ژانویه (۲۲ دی ماه)، بهای آن، رقم ۳۰۵۲۵/۳۹ دلار را به خود دید.

روند سهموی قیمت بیت کوین - ریزش بیت کوین
روند سهموی قیمت بیت کوین – ریزش بیت کوین (برای مشاهده‌ی قیمت لحظه‌ای بیت کوین برروی تصویر کلیک کنید.)

اسکات ماینرد، سرپرست ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت گوگنهایم در توییتی چنین نوشت: وقت آن رسیده است که مقداری پول از روی میز برداریم. افزایش سهمی وار بهای بیت کوین در کوتاه مدت ناپایدار است. وی در انتهای دسامبر پیش‌بینی کرده بود که سرانجام، بیت کوین می‌تواند قیمت ۴۰۰ هزار دلار را به چنگ آورد.

مومنان حقیقی بیت کوین، اینگونه استدلال می‌کنند که روند سهموی این دوره‌ی زمانی با چرخه‌ی (رونق – افول) گذشته متفاوت است. چرا که با ورود سرمایه‌گذاران نهادی، این ارز اعتبار پیدا کرده است. همچنین بیت کوین، به طور فزاینده‌ای به عنوان پناهگاهی امن در برابر ضعف دلار و خطر تورم مطرح می‌شود.

اما دیگران با این نگرش که افزایش قیمت بیت کوین دلیل منطقی ندارد و صرفا تحت تاثیر تعداد زیادی محرک مالی و پولی است، احتمال اینکه بیت کوین به جایگزین همیشگی ارز تبدیل شود را بسیار بعید می‌دانند.

علی‌رغم اینکه سرمایه‌گذاران زیادی می‌خواهند از طریق بیت کوین پول‌دار شوند، روز دوشنبه سازمان نظارت بر امور مالی انگلیس، خطاب به کسانی که به دنبال کسب درآمد از طریق رمزارزها هستند، هشدار جدی صادر کرد: برای از دست دادن همه چیز، آماده باشید. همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد: به طور کلی ریسک سرمایه گذاری در رمزارزها یا بازارها و وام‌های مرتبط با آنها، بسیار بالا است. از نگرانی‌های این سازمان، می‌توان به نوسانات قیمتی، پیچیدگی محصولات ارائه شده و فقدان مقررات حمایت از مصرف کننده در بسیاری از محصولات، اشاره کرد .

به نقل از بلومبرگ

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0