بازار طلا در دوران پاندمی کرونا روند افزایشی داشت اما سال ۲۰۲۱ چگونه خواهد بود؟

چکیده کوتاه مطلب

گلدمن ساکس، افزایش تدریجی قیمت طلا را در سال 2021 به 2300 دلار در هر اونس پیش‌بینی می‌کند. کپیتال اکونومیکس انتظار دارد میانگین بهای طلا به 1900 دلار در سال 2021 محدود شود. چه چیزی در انتظار بازار طلا است؟

بازار طلا امسال در دوران پاندمی کرونا روند افزایشی داشت. افق تولید واکسن به تدریج اقتصاد را بهبود می‌دهد. انتظارات ما از قیمت طلا در سال 2021 چگونه خواهد بود؟

روند گاوی بازار طلا

افراد خوشبین به بازار طلا، افزایش تدریجی قیمت طلا را در سال ۲۰۲۱ به ۲۳۰۰ دلار در هر اونس پیش‌بینی می‌کنند. گلدمن ساکس ماه گذشته اعلام کرد هدف قیمتی ما ۲۳۰۰ دلار است. بهبود بحران اقتصادی حاصل از ویروس کرونا عامل افزایش تورم در سال آینده است. پیش‌بینی تیم اقتصادی گلدمن در سال آینده افزایش نرخ تورم به ۳ درصد است. همچنین با اضافه شدن چین و هند پس از بهبود اقتصادی، محرک دیگری اضافه خواهد شد.

کپیتال اکونومیکس اخیرا نوشت: بازار طلا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ روند افزایشی قدرتمندی داشت. عامل اصلی آن کاهش نرخ بهره اسمی و واقعی بود. افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار‌های امن (متاثر از ویروس کرونا)، منجر به رکود اقتصادی شد. این مرکز تحقیقات توضیح داد که از ابتدای سال ۲۰۱۹ بازار طلا قدرت گرفت و یک موج بزرگ ۱۸ ماهه‌ی تقاضا در صندوق‌های ای‌تی‌اف – به عنوان یک دارایی امن- به وجود آورد. این روند افزایش قیمت طلا در برابر پاندمی ویروس کرونا بود.

گلدمن ساکس، افزایش تدریجی قیمت طلا را در سال 2021 به 2300 دلار در هر اونس پیش‌بینی می‌کند. کپیتال اکونومیکس انتظار دارد میانگین بهای طلا به 1900 دلار در سال 2021 محدود شود. چه چیزی در انتظار بازار طلا است؟

گلدمن ساکس، افزایش تدریجی قیمت طلا را در سال ۲۰۲۱ به ۲۳۰۰ دلار در هر اونس پیش‌بینی می‌کند. کپیتال اکونومیکس انتظار دارد میانگین بهای طلا به ۱۹۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ محدود شود. چه چیزی در انتظار بازار طلا است؟

عقب‌نشینی طلا پس از اوج‌گیری در ماه آگوست

با این حال قیمت طلا پس از اوج خود در ماه آگوست پایین آمد. سرمایه‌گذاران با امید به بهبود اوضاع اقتصادی در سال آینده (با توجه به خبرهایی در مورد واکسن) به سمت بازارهای پرریسک‌تر رفتند.

مسئله در اینجا کمی متناقض است. به نظر میرسد واکسن‌ها با سرعت بیشتری وارد بازار می‌شوند. با این حال، میزان عفونت و بستری‌های بیمارستانی در حال افزایش است. زمستان تاریکی خواهیم داشت زیرا سرعت واقعی واکسیناسیون نمی‌تواند انتظارات را برآورده کند و انسان‌ها همچنان جان خواهند داد. با این حال این انتظار وجود دارد که دیر یا زود با گسترش واکسیناسیون و افزایش ایمنی در میان مردم وضعیت بازارها بهبود یابد.

کپیتال اکونومیکس نسبت به سرعت بهبود اقتصادی دید محتاطانه‌تری دارد. انتظار می‌رود میانگین بهای طلا به ۱۹۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ محدود شود یعنی چیزی در حدود ۶۰ دلار بالاتر از سطح فعلی. کلید مساله همانند سال ۲۰۲۰ نرخ بهره است. کپیتال اکونومیکس انتظار دارد حداقل در ایالات متحده‌، بهره همچنان پایین نگه داشته شود و تورم مجاز خواهد بود تا بالاتر از هدف برآورد شده، افزایش یابد.

دو پارامتر ذکر شده در گزارش اخیر کپیتال اکونومیکس، ممکن است خلاف چشم‌انداز محتاطانه‌ی آن‌ها رفتار کند. به عنوان مثال گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کند که افزایش نرخ بهره‌ی اسمی -تحت تاثیر رشد سریع‌تر از انتظار اقتصاد آمریکا- می‌تواند تورم را بیشتر کند و در نتیجه بهای طلا افزایش یابد. در حالی که کپیتال اکونومیکس این را یک خطر می‌بیند. افزایش تورم در طولانی مدت، به بازارهای کم سود لطمه می‌زند و سرمایه‌گذاران را از بازارهای امن مثل طلا منصرف می‌کند.

هر برداشتی می‌توانید داشته باشید. به هر حال تحلیل دیگر این است که بهبود سریع اقتصاد اشتهای ریسک بیشتر را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود سرمایه‌ها از بازارهای امن بگریزند. مساله‌ای که به دلیل پاندمی کرونا در سال ۲۰۲۰، عامل اصلی رشد قیمت طلا بود.

چه چیزی در انتظار بازار طلا است؟

باورهای متفاوتی وجود دارند. چشم‌انداز ما از بهای طلا کجا قرار می‌گیرد؟ بیایید با اصول بنیادین شروع کنیم.

در سال ۲۰۲۱ تقاضای فیزیکی می‌تواند افزایش یابد. چین به دلیل اقدامات محرک اقتصادی امسال خود و همچنین یک بازیافت قدرتمند در میزان مصرف، رشد اقتصادی دو رقمی را پیش‌بینی می‌کند.

هند، دیگر بازار بزرگ فیزیکی، عامل مثبتی به نظر نمی‌رسد. این کشور با خطرات شدید بانکی روبه روست و احتمالا روند واکسیناسیون آرامی داشته باشد که این عوامل مانع بهبود اقتصادی هند می‌شود. ترمیم اقتصاد آرام هند سبب افزایش بیکاران و در نتیجه کاهش اشتهای مصرف می‌شود.

ما گمان می‌کنیم پیش‌بینی کپیتال اکونومیکس برای رویه بازار طلا در سال اینده محتمل‌تر باشد.

استیوارت برنز (دسامبر ۲۰۲۰)

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0