بازار سهام آمریکا در سال ۲۰۲۱ چگونه خواهد بود؟

چکیده کوتاه مطلب

سهم‌هایی که براساس ارزیابی‌های خوش‌بینانه، رشد بی‌اساسی داشته اند، در برابر افزایش نرخ بهره‌ آسیب‌پذیر خواهند بود و در سال ۲۰۲۱ با کاهش بازده روبرو خواهند شد. اما چه سهم‌هایی در این سال بازده خوبی خواهند داشت؟

بازار سهام آمریکا در سال ۲۰۲۱ بسیار بعید است که بتواند رکوردهای سال گذشته‌ی خود را تکرار کند. این در حالی است که بسیار محتمل به نظر می‌رسد که سال بسیار خوبی را برای اقتصاد و همچنین رشد درآمدها پیش رو داشته باشیم.

علت این امر را می‌توان در ماهیت بازار سهام دید. در حقیقت مکانیزم بازار سرمایه اینگونه است که نگاهی به آینده دارد و اطلاعات و پیش‌بینی‌ها پیش از وقوع تاثیر خود را در بازار می‌گذارد. بازار سهام آمریکا پیشاپیش با خوش‌بینی نسبت به بهبود وضعیت اقتصاد در سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیری داشت و پیشاپیش این برآوردها، در ارزش کنونی سهم‌ها لحاظ شده است. به طوری که در سال گذشته‌ی میلادی، شاخص اس‌اند‌پی (S&P-500) از سطح پایینی که در ماه مارس (اسفند و فروردین ۱۳۹۸) داشت، به یکباره اوج گرفت و سرانجام سال ۲۰۲۰ را با بازده ۱۶ درصدی به پایان برد.

استراتژیست ارشد بازار سهام آمریکا، مایک ویلسون گفت: ما در حال حاضر نسبت به بهبود وی (V) شکل – هرگاه در پی یک رکود سریع اقتصادی، یک بازیابی سریع داشته باشیم – اطمینان بیشتری داریم حتی اگر موج دوم کرونا هم شکل بگیرد.

اما مساله‌ی اساسی این است که هر چقدر در سال ۲۰۲۱ داده‌های اقتصادی بهتر و بهتر شود؛ این افزایش قیمت‌ها در بازار سهام آمریکا، پیشاپیش گنجانده شده است. بنابراین بسیار بعید است که در این سال، عملکرد نه ماه گذشته‌ی خود را بتواند تکرار کند.

با این مقدمه، سهم‌هایی که از رشد سریع اقتصادی، تورم زیاد، و همچنین نرخ بهره‌ی بیشتر سود می‌برند، مطلوب هستند. سهم‌هایی که طی دهه‌ی گذشته بازده کمتری داشته‌اند و از شاخص‌ها جا مانده اند. این بازار شامل سهم‌های کوچک (small-cap stocks)، سهم‌های مالی (Financial Stocks)، سهم‌های مواد خام (Materials Stocks)، سهم‌های خدمات غیراساسی (Consumer Discretionary Stocks)، سهم‌های انرژی سلکت (Energy Select Sector) می‌شوند.

 • سهم‌های کوچک (small-cap stocks): به سهم‌هایی می‌گویند که ارزش بازار کوچکی داشته باشند که به طور کلی در بازار سهام آمریکا این عدد بین ۳۰۰ میلیون دلار تا ۲ میلیارد دلار است.
 • سهم‌های مالی (Financial Stocks) : به سهم‌هایی می‌گویند که خدماتی شامل پس‌انداز، وام، بیمه و خدمات پرداخت ارائه می‌دهند: بانک‌‌ها، بیمه‌ها، شرکت‌های حسابداری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های کارت‌های اعتباری و کارگزاری‌ها
 • سهم‌های مواد خام (Materials Stocks): این سهم‌ها شامل شرکت‌هایی می‌شوند که به اکتشاف و فرآوری مواد خام می‌پردازند: تولید کنندگان پلاستیک، کاغذ، بتن، فلزات و…
 • سهم‌های خدمات غیراساسی (Consumer Discretionary Stocks): به سهام شرکت‌هایی می‌گویند که کالا و خدمات غیر ضروری ارائه می‌دهند: لوازم خانگی، خودرو، سرگرمی، مد و رستوران‌ها و…
 • سهم‌های انرژی سلکت (Energy Select Sector): ای‌تی‌اف‌هایی (ETF) – صندوق قابل معامله بورسی که از نوع سرمایه‌گذاری هستند – که در حوزه‌ی شرکت‌های انرژی – نفت خام، گاز و انرژی‌های تجدید پذیر – سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همچنین سهم‌هایی که براساس ارزیابی‌های خوش‌بینانه، رشد بی‌اساسی داشته اند، در برابر افزایش نرخ بهره‌ آسیب‌پذیر خواهند بود و در سال ۲۰۲۱ با کاهش بازده روبرو خواهند شد. در واقع نه‌تنها رکوردشکنی‌های سال گذشته‌ی آن‌ها با گسیل سهامداران به دیگر بخش‌های بازار سهام آمریکا تکرار نخواهد شد بلکه این سهم‌ها به سمت ارزش واقعی خود نیل خواهند کرد.

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0