افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۲۱

چکیده کوتاه مطلب

هری چیلینگریان، سرپرست تحقیقات کالا در بانک بی‌ان‌پی پاریبا، در پیش‌بینی اخیر خود گفت که بیشترین افزایش قیمت طلا را در سه ماهه دوم سال آینده میلادی خواهیم دید؛ به طور متوسط ​​هر اونس ۲۰۱۰ دلار. این تحلیلگر متوسط ​​قیمت را در حدود ۱۹۴۵ دلار برای سال آینده پیش‌بینی می‌کند.

افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ بسیار چشمگیر بود. بهای طلا برای بازگشت به بالای ۱۹۰۰ دلار تا انتهای سال ۲۰۲۰ دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. طبق گفته یکی از بانک‌ها، این فلز گران‌بها می‌تواند پتانسیل لازم را برای عبور از مرز ۲۰۰۰ دلار تا نیمه اول سال جدید داشته باشد.

چیلینگریان، سرپرست تحقیقات کالا در بانک بی‌ان‌پی پاریبا، در گفت‌وگو با کیتکو نیوز اظهار داشت که در کوتاه مدت نسبت به افزایش قیمت طلا خوشبین است زیرا سیاست‌های پولی جهان و اقدامات محرک مالی، فشار را بر بهره اوراق قرضه حفظ می‌کند و حتی بهره واقعی را به سمت منفی شدن هدایت کند. او گفت: «بهره منفی واقعی حداقل در نیمه اول سال بسیار مهم خواهد بود اما پس از آن، شرایط تحت تاثیر چرخش دیدگاه مردم نسبت به اقتصاد تغییر می‌کند.»

چیلینگریان گفت که در سه ماهه سوم سال و با افزایش خوش‌بینی سرمایه‌گذاران و امید به بهبود ویرانی‌های اقتصادی حاصل از کووید-19، جذابیت طلا کمرنگ‌تر می‌شود. از انتهای سال ۲۰۲۰، کشورهای جهان واکسیناسیون را شروع کرده‌اند. وی افزود که اقتصاددانان بی‌ان‌پی انتظار دارند تا نیمه دوم سال واکسیناسیون گسترده‌ای داشته باشیم.

بی‌ان‌پی پاریبا، (به فرانسوی: BNP Paribas) گروه بانکداری فرانسوی است، که شعبه مرکزی آن در پاریس قرار دارد.[۱] شعبه دوم آن نیز، در شهر لندن مستقر می‌باشد.

بی‌ ان پی پاریبا در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۲ بلومبرگ با دارایی معادل ۲/۵۴۲ تریلیون دلار به عنوان چهارمین بانک بزرگ جهان بر پایه میزان دارایی شناخته شد.

چیلینگریان  گفت: «به احتمال زیاد شاهد افزایش بهره اسمی، به ویژه طی ده سال آینده خواهیم بود که البته این امر پشتیبانی برای بهره واقعی است که خطری برای بازار طلا است. تا زمانی که به سال ۲۰۲۲ برسیم ریسک‌های کلان مرتبط با پاندمی کووید-۱۹ به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد و در نتیجه تقاضا برای سرمایه‌گذاری‌های امن مانند طلا کم می‌شود. تمامی سرمایه‌گذاران در بازار طلا شروع به تجدیدنظر در نحوه تخصیص دارایی‌شان و بازگشت به سرمایه‌گذاری‌هایی پرریسک‌تر می‌کنند.»

چیلینگریان در مورد فشارهای تورمی اینگونه گفت که پاندمی آن‌چنان رکودی در اقتصاد جهانی ایجاد کرده که مدتی طول خواهد کشید تا شاخص قیمت‌‌ مصرف‌کننده (CPI) افزایش پیدا کند. وی خاطر نشان کرد که سیاست‌های بی‌سابقه مالی همچنان تورم قیمت دارایی‌ها(Asset Price Inflation) را افزایش می‌دهد. با این حال این به اقتصاد عمومی نشت نخواهد کرد. تحلیل‌گر ارشد بی‌ان‌پی پاریبا اضافه کرد: «در افق پیش‌بینی ما اگر شاهد مهار فشارهای تورمی باشیم، بهره اسمی با بهبود رشد اقتصادی، افزایش می‌یابد و بهره واقعی نیز بالا خواهد رفت.»

چیلینگریان میگوید که با فرض اینکه در سال ۲۰۲۱ تورم، مهار شود خطر عمده‌ای که متوجه طلاست همان تقاضای بی‌سابقه‌ای است که سبب افزایش قیمت طلا در ماه آگوست شد. مقدار طلای نگهداری شده توسط ای‌تی‌پی‌های با پشتوانه طلا در بالاترین میزان خود است. حرکت سرمایه‌گذاران به سمت بازارهای دیگر می‌تواند تاثیر قابل توجهی در بازارطلا داشته باشد.

در سال ۲۰۱۳ مهاجرت گسترده از ای‌تی‌اف‌ها بیشترین افت بازار طلا در سه دهه گذشته را ایجاد کرد. چیلینگریان در پاسخ به این سوال که آیا این اتفاق تکرار می‌شود گفت که این بخش از بازار را از نزدیک مشاهده می‌کند و گمان می‌کند احتمال تکرار این سناریو پایین است. بازار طلا یک امتیاز ویژه دارد و آن ضعف دلار است. همان دلایلی که قیمت طلا را کاهش می‌دهد (بهبود رشد اقتصادی و افزایش گرایشات احساسی سرمایه گذاران) بر دلار نیز تاثیرگذار خواهد بود. وی گفت دلار آمریکا نقش چتر نجات را برای طلا ایفا خواهد کرد و به جای کاهش چشمگیر، کاهش منظم‌تری در قیمت طلا خواهیم داشت.

هری چیلینگریان، در پیش‌بینی خود گفت که بیشترین افزایش قیمت طلا را در سه ماهه دوم سال آینده میلادی خواهیم دید؛ به طور متوسط ​​هر اونس ۲۰۱۰ دلار. این تحلیلگر متوسط ​​قیمت را در حدود ۱۹۴۵ دلاربرای سال آینده پیش‌بینی می‌کند.

مصاحبه نیلز کریستنسن با چیلینگریان، سرپرست تحقیقات کالا در بانک بی‌ان‌پی پاریبا

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0