قیمت طلا: فراز و نشیب های سال طلایی ۲۰۲۰

چکیده کوتاه مطلب

سال ۲۰۲۰ میلادی با رشد بیش از ۲۳ درصدی بهای طلا همراه بود و سال فوق العاده‌ای را برای این فلز گران‌بها رقم زد. آیا بهای طلا در سال ۲۰۲۱ میلادی با توجه به اینکه عوامل تاثیرگذار در افزایش آن کماکان وجود دارند روند صعودی خود را ادامه می‌دهد و یا با بهبود شرایط اقتصادی سیر نزولی به خود می‌گیرد؟

قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش چشمگیری داشت. پس از رشد ۱۸ درصدی قیمت این فلز گرانبها در سال ۲۰۱۹ کمتر کسی از تحلیل‌گران تکرار این رشد قیمتی را در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی می‌کرد. این درحالی است که بهای طلا نه تنها سال ۲۰۲۰ را با رشد چشمگیر بیش از ۲۳ درصد به پایان برد بلکه رکورد تاریخی خود را نیز شکست. در این نوشتار به بررسی تغییرات قیمت طلا و عوامل موثر بر آن در سال ۲۰۲۰ میلادی می‌پردازیم.

رشد قیمت طلا در سال ۲۰۲۰
بهای طلا در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۳ درصد رشد کرد.

قیمت طلا در سه ماه ابتدایی سال: کرونا و سایه جنگ

قیمت طلا در ماه‌های ابتدایی سال با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو شد. مهمترین علت این رخداد، افت شدید نرخ بهره اسمی و واقعی بود. از دیگر عوامل مهم می‌توان به افزایش درگیری‌های ژئوپلتیک و احتمال ایجاد یک جنگ تمام عیار اشاره کرد. در این میان سرمایه‌گذاران به دلیل وضعیت مبهم و پرخطر بازار به سمت دارای‌های امن یورش بردند.

قیمت طلا با افزایش احتمال جنگ رابطه‌ای همسو دارد.
با افزایش درگیری‌های ژئوپلیتیکی و احتمال یک جنگ تمام عیار بهای طلا افزایش یافت.

 طلا در محدوده قیمتی ۱۵۱۴ دلار کار خود را در سال ۲۰۲۰ آغاز کرد. اولین شوک به بازار جهانی طلا با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در عراق رقم خورد به طوری که در ماه ژانویه طلا با رشد ۴/۲ درصدی به رقم ۱۵۸۴/۲ دلار رسید. قیمت طلا با ادامه روند صعودی خود تا ششم ماه مارس با رشد ۶/۲ درصدی از ابتدای ماه فوریه به عدد ۱۶۸۳/۲ دلار رسید.

چارت روزانه قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی
چارت روزانه بهای طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی

با برآوردهای مبنی بر کاهش احتمال جنگ، توجه سرمایه‌گذاران به دیگر رویدادهای جهانی خصوصا شیوع ویروس کووید-۱۹ جلب شد. در ابتدا چشم‌اندازهای اقتصادی خوشبینانه‌ای در رویارویی با این پدیده نوظهور شکل گرفت که سبب شد دارایی‌ها از طلا به سمت کالاهای مصرفی و حوزه‌های اقصادی با سود بیشتر سرازیر شود و به تبع آن قیمت طلا با سقوط شدیدی مواجه شد. در تاریخ نوزده‌ام مارس طلا به پایین‌ترین نرخ خود (۱۴۷۴/۲ دلار) در سال ۲۰۲۰ میلادی رسید.

با پاندمی بیماری کرونا و بالا رفتن شمار قربانیان، اعمال محدودیت‌ها بر مشاغل افزایش یافت. رکود اقتصادی دورنمای خوش‌بینانه افکار عمومی را به چالش کشید؛ بهبود شرایط اقتصادی جهان در پی آسیب‌های ناشی از بیماری کرونا، مسیری بسیار طولانی‌تر از آنچه برآورد می‌شد، پیش رو داشت. از طرفی اقدامات انبساطی بانک‌های مرکزی و بسته‌های محرک مالی موجب بالارفتن فزآینده سطح نقدینگی، تضعیف دلار و در نتیجه افزایش تورم شد. در شرایط بی‌ثبات و نامطلوب اقتصادی طلا همواره پناهگاهی امن در برابر تورم بوده است. در این شرایط اشتهای سرمایه‌گذاران برای بازگشت به بازار طلا بیشتر شد و قیمت طلا بار دیگر روند صعودی خود را آغاز کرد و با یک جهش بزرگ در نیمه ماه آوریل رقم ۱۷۴۱/۹ دلار را ثبت کرد.

سه ماهه دوم سال: آرامش قبل از طوفان

سه ماهه دوم سال میلادی شاهد ثبات نسبی بهای طلا بود. از ابتدای نیمه دوم ماه آوریل تا روزهای پایانی ماه ژوئن طلا رشد ناچیزی داشت به طوری که در تاریخ بیست و ششم ژوئن هر اونس طلا به قیمت ۱۷۴۸/۶ دلار معامله شد. از عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا می‌توان به افزایش تنش‌های اقتصادی میان آمریکا و چین و جنگ تجاری آنها اشاره کرد. همان‌طور که پیشتر اشاره شد، این گونه سیاست‌های تنش‌زا منجر به شرایط مبهم و ناپایدار اقتصادی می‌شود و گرایش به خرید طلا بیشتر می‌شود. لازم به ذکر است این تنش‌ها تا روزهای پایانی سال میلادی ادامه دارد.

قیمت طلا با بالا رفتن تنش‌های اقتصادی آمریکا و چین رو به افزایش گذاشت.
بالا رفتن تنش‌های اقتصادی آمریکا و چین از دیگر اهرم‌های رشد قیمت طلا

سه ماهه سوم سال: آگوست تاریخی بهای طلا

سه ماهه سوم میلادی تابستان داغی را برای بازار طلا رقم زد:

 • افزایش ۵۰ درصدی تقاضای خرید شمش و سکه  نسبت به سال گذشته
 • کاهش ۱۲ درصدی تولید معادن
 • بدبینانه‌تر شدن دورنمای شرایط اقتصادی در پی افزایش شمار قربانیان کرونا
 • تنش‌های تجاری آمریکا و چین
 • رفتار و نگاه سنتی سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان پناهگاه امن در برابر تورم

بستر مناسب برای جهش قیمت طلا مهیا بود. تمامی این عوامل دست به دست هم دادند تا قیمت طلا حرکت تاریخی خود را آغاز کند. قیمت طلا در ماه ژوئیه به بالاترین مقدار خود در نه سال گذشته رسید. در تاریخ هشتم ژوئیه قیمت هر اونس طلا برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ به بیش از ۱۸۰۰ دلار رسید. در ماه آگوست ویروس کرونا مسیر طلا را برای رکوردشکنی هموار کرد تا در ششم آگوست طلا به بیشترین بهای تاریخ خود (۲۰۶۷/۲ دلار در هر اونس) برسد.

 قیمت طلا به لطف بیماری کرونا رکورد تاریخی خود را شکست
رکوردشکنی تاریخی بهای طلا به لطف بیماری کرونا

اخبار مبنی بر تولید واکسن کووید-۱۹ امیدها را برای بهبود شرایط اقتصادی زنده کرد. به این ترتیب سرمایه‌ها به سوی بازارهایی با بازده بیشتر روانه شد. پس از فتح قله تاریخی ماه آگوست قیمت طلا تغییر روند داد و سیر نزولی در پیش گرفت به طوری که در پایان ماه سپتامبر هر اونس طلا به قیمت ۱۸۸۷ دلار معامله شد.

سه ماه پایانی سال: ابهام

با نزدیک شدن به سوم نوامبر، شرایط مبهم اقتصادی متاثر از سردرگمی افکار عمومی در مورد نتایج انتخابات موجب شد تا قیمت طلا در مدت یک هفته با رشد ۷۰ دلاری به رقم ۱۹۴۰/۸ دلار در هر اونس برسد. پس از مشخص شدن نتایج انتخابات با رشد قیمت دلار و شاخص سهام آمریکا طلا سیر نزولی خود را تا پایان ماه نوامبر ادامه داد و در سی‌ام نوامبر قیمت ۱۷۶۲/۶ دلار را به خود دید. از ابتدای ماه دسامبر قیمت طلا روند صعودی خود را از سر گرفت و در بیست و نهم دسامبر هر اونس طلا به قیمت ۱۸۷۴/۳ دلار معامله شد.

ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که ایالات متحده شاهد افزایش تورم تحت تاثیر میزان بدهی‌های دولت اوست. از طرفی حضور بایدن و دموکرات‌ها در کاخ سفید احتمال اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی بیشتر را جهت ارائه بسته‌های حمایتی افزایش می‌دهد. در بیست و هشت‌ام دسامبر مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌هاست بسته پیشنهادی ترامپ (افزایش رقم یارانه‌های کرونایی از ۶۰۰ دلار به ۲۰۰۰ دلار) را تایید کرد و اکنون سرنوشت این مصوبه در دستان سنا است. به لحاظ تحلیل بنیادین انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران برای تثبیت سود سرمایه‌گذاری خود در بازار سهام، دارایی‌های خود را به سمت بازار طلا روانه کنند. این در حالی است که نرخ بهره واقعی منفی است. همچنین بازار طلا از نگاه تاریخی در اواخر ماه دسامبر و اوایل ژانویه معمولا عملکرد خوبی را به نمایش گذاشته است. اینها همه دلایلی هستند که می‌تواند سیر صعودی طلا را در ماه دسامبر توجیه کند.

تمایل سرمایه گذاران به نگهداری طلا در شرایط مبهم سیاسی و اقتصادی؛ سرنوشت قیمت طلا در سال 2021 چگونه خواهد بود
تمایل سرمایه گذاران به نگهداری طلا در شرایط مبهم سیاسی و اقتصادی؛ سرنوشت بازار در سال 2021 چگونه خواهد بود؟

سال ۲۰۲۰ میلادی با رشد بیش از ۲۳ درصدی نرخ طلا همراه بود و سال فوق العاده‌ای را برای این فلز گران‌بها رقم زد. بیشتر عوامل تاثیرگذار در رشد قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ کماکان پابرجا است. از طرفی روند انجام واکسیناسیون، امیدها را برای بهبود شرایط اقتصادی جهان پررنگ‌تر کرده است. حال مهمترین پرسش پیش روی فعالان بازار طلا سناریوهای احتمالی برای قیمت طلا در سال آینده است. آیا بهای طلا در سال ۲۰۲۱ میلادی با توجه به اینکه محرک‌های افزایش آن کماکان وجود دارند روند صعودی خود را ادامه می‌دهد و یا با بهبود شرایط اقتصادی سیر نزولی به خود می‌گیرد؟

محمدرضا حسینی
محمدرضا حسینی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

 1. LEFAVER3853 گفته :
  12:46 1399/10/21

  Thank you!!1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب
خبرنامه به‌بورس

دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

© کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

0