شاخص رایانه و بازدهی 18 درصدی در یک‎ماه

چکیده کوتاه مطلب

دو سهم سپ و پرداخت در حالی بازدهی بالاتر از 30 درصد را به ثبت رساندند که شاخص کل بورس تهران، در ماهی که گذشت بازدهی 6 درصدی و صنعت رایانه بازدهی 18 درصدی را به ثبت رساند. این دو سهم نزدیک به دو برابر صنعت خود و 6 برابر شاخص کل بازدهی از خود به جا گذاشند.

در روزهایی که شاخص کل بورس در جدالی سخت با مقاومت 1.500 قرار دارد، صنعت رایانه بی‎توجه به تردیدهای بازار راه خود را به سمت بالا طی می‎کند، در این مقاله مروری خواهیم داشت به عملکرد سهم‎های رایانه‎ای و جذابیتی که این روزها برای بازار دارند.

نگاهی به سهم‎های رایانه‎ ای

نام سهمارزش بازاربازدهی یکماه
رانفور307.9T-1.18
سپ112.3T37.66
پرداخت88.1T31.05
آپ59.0T17.4
رکیش54.0T27.62
رتاپ45.4T11.41
سیستم42.6T8.53
افرا29.2T-4.65
تاپکیش28.2T14.76
مداران17.9T23.26
مرقام12.4T7.7
فن آوا11.3T-5.94
رافزا7.6T9.98
مفاخر7.6T9.66
جدول مقایسه سهم‎های رایانه‎ای

با مقایسه لیست چهارده سهم صنعت رایانه، متوجه می‌شویم از نظر ارزش بازار رانفور با ارزش 30 هزارو 700 میلیارد تومان و سپ با ارزش 11 هزار 200 میلیارد تومان بزرگترین سهم‎ای این صنعت و صاحب بزرگترین بخش بازار صنعت رایانه هستند.
رافزا و مفاخر نیز هر کدام با ارزش بازار تقریبی 700 میلیارد تومان کوچک‎ترین سهم‎های این صنعت بورسی را تشکیل می‎دهند.

سپ و پرداخت در صدر بازدهی ماهانه

اما از نظر بازدهی ماهانه پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ) با بازدهی 37.66 در رتبه اول و به پرداخت ملت (پرداخت) با بازدهی 31.05 درصد بالاترین بازدهی ماهانه را از آن خود کرده‎ اند دو شرکت بزرگی که مجموعا ارزش بازاری به ارزش 20 هزار میلیارد تومان در صنعت رایانه دارند.
این دو سهم در حالی بازدهی بالاتر از 30 درصد را به ثبت رساندند که شاخص کل بورس تهران، در ماهی که گذشت بازدهی 6 درصدی داشت. و صنعت رایانه بازدهی 18 درصدی را به ثبت رساند. در نتیجه سپ و پرداخت نزدیک به دو برابر صنعت خود و 6 برابر شاخص کل بازدهی از خود به جا گذاشند.

تحلیل تکنیکال شاخص رایانه

شاخص رایانه و بازدهی 18 درصدی در یک‎ماه
شاخص رایانه و بازدهی 18 درصدی در یک‎ماه

بانگاهی به شاخص رایانه، دو نکته شایان توجه است، اول از همه خروج این شاخص از ابر کومو است که نشان می‎دهد صنعت رایانه از فاز نزولی خارج شده است که این نشانه بسیار خوبی است. نکته دوم به رشد آن مربوط می‎شود همان‎طور که مشهود است در حالی که شاخص کل بورس روند ملایم نزولی در پیش گرفته است، سهم‎های رایانه‎ای در مسیر رشد قرار دارند.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال وخارزم

سپ به‎عنوان پرچمدار سهم‎های رایانه‎ای وضعیت بهتری از باقی سهم‎ها دارد و همان‎طور که در تصویر مشخص است، ضمن خروج کامل از ابرکومو، با گارد صعودی که امروز گرفت به صف خرید رفت، تا یک گام دیگر برای تکمیل الگوی دوقلو را بردارد و به سمت سقف تاریخی خود در 37241 خیز بردارد.

حال باید دید در روزهای تردید بازار، آیا همچنان سهم‏‎های صنعت رایانه مسیر رشد را طی خواهند کرد یا باید منتظر یک اصلاح برای آن‎ها باشیم، اما آنچه از شواهد و قرائن معلوم است، سهامداران رایانه‎ای تصمیم خود را برای پیش روی گرفته‎اند
باتوجه به این‎که مطالب این سایت با توجه به تحولات بازار به روزرسانی می‎شود، اگر شما هم از سهامدارن صنعت رایانه هستید در بخش نظرات ببورس برای ما بنویسید که آینده این صنعت را چگونه می‎بینید

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0