رفتارشناسی و تحلیل تکنیکال کساوه

چکیده کوتاه مطلب

در کساوه چهار فرضیه را برای آینده سهم پیش بینی کرده ایم. از طریق رفتارشناسی بازیگران سهم و تحلیل تکنیکال تلاش کردیم، تصویر دقیقی از این سهم ارائه دهیم.

رفتارشناسی سهامدارن سهم

شرکت کاشی و سرامیک سینا که در بازار بورس با نماد کساوه شناخته می شود. از جمله شرکت های مهم تولید کاشی و سرامیک در ایران است که در سال 1374 با هدف تولید 4 میلیون متر مربع کاشی افتتاح شد.
اینجا قصد داریم همان طور که در سهم بهپاک نشان دادیم، ضمن تحلیل رفتارشناسی بازیگران حقوقی و حقیقی سهم، تصویر بهتری از عملکرد کساوه و آینده سهم ارائه دهیم.
در ادامه به تحلیل تکنیکال سهم کساوه نیز خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

با بررسی سهم کساوه در 50 روز کاری گذشته، نتیجه‌ای که حاصل می‌شود این است که یک‌سوم از میانگین حجم معاملات روزانه توسط حقوقی ها انجام می شود، به تعبیری حقوقی سهم به طور میانگین همه‌روزه در یک سوم معاملات نقش آفرینی می‌کند.
میانگین حجم معاملات در 50 روز کاری گذشته 3.541.337 بوده که نسبت حجم به خرید حقوقی یک به سه بوده است.

ما نکته جالب توجه در کساوه به معاملات ده روز گذشته باز می گردد. در 10 روز گذشته نه تنها میانگین حجم معاملات از محدوده سه میلیون به 4.238.288 رسیده، نقش آفرینی حقوقی در خرید سهم نیز افزایش پیدا کرده است، به طوری که نقش آفرینی یک به سه، تبدیل به یک به دو شده، یعنی نیمی از حجم معاملات در ده روز گذشته با محوریت حقوقی سهم همراه بوده است.
افزایش حجم به همراه افزایش نقش حقوقی، حکایت از تحولاتی در سهم دارد، هرچند در این مدت از نقش خریدار حقیقی کاسته شده، با این وجود نباید اثرگذاری قدرتمند حقوقی را دست کم گرفت.

اما سری هم بزنیم به حجم معاملات از ابتدای مهرماه، حجم معاملات(خط نارنجی) که از هفته دوم آبان ماه روند رو به رشد خود را آغاز کرده اما هرگز تا کنون از محدوده 9 میلیون فراتر نرفته است. و حتی در چند روز گذشته تا زیر دومیلیون نیز پایین آمده که نشان می دهد هنوز حجم قدرتمندی برای تاثیر گذاری روی سهم ایجاد نشده است.
با این وجود با افزایش حجم معاملات بر خجم مالکیت حقوقی( خط آبی رنگ) افزوده شده است.

تحلیل تکنیکال کساوه

از نظر تحلیل تکنیکال کساوه به تازگی الگوی دوقلو معکوس را تکمیل کرده و با سقف کانال فیبوناچی چنل و عدد مهم 1.618 تماس پیدا کرده و وارد فاز اصلاحی شده است.
پیش از این یکبار دیگر در 24 خرداد ماه با این خط مهم برخورد کرده بود و موفق به شکست آن نشده بود. در 19 آذرماه سال جاری نیز یکبار دیگر به این خط یورش برد و بعد از ناکامی وارد فاز اصلاحی شد و اکنون نیز در وضعیت اصلاح است

اما بررسی سهم از نظر اندیکاتورهای اثر گذار و در نمایی نزدیک تر نشان می دهد که هم موینگ اوریج حساس ادپتیو کراس کرده به سمت پایین و هم استوک استیک روزانه کامل به سمت پایین افت کرده و حکایت از قدرت فروش دارد.

استوک استیک چارت هفتگی، بعنوان چارت بالاتر نیز در نقطه اشباع خرید کراس کرده هرچند وارد محدوده 80 نشده اما در صورت ادامه افت سهم و با به مخاطره افتادن استوک استیک هفتگی انتظار کاهش بیشتر سهم می رود.

و اما سطوح حمایت قابل انتظار برای بازگشت سهم

 1. فرضیه اول این است که سهم بدون اصلاح جدی از همین نقطه بازگردد، مخاطره بازگشت از این نقطه این است که تا سقف کانال تاریخی و مهم 1.618 تنها 22 درصد جای رشد وجود دارد و این میزان از سود احتمالی شاید کمتر ترغیب کننده باشد.
 2. اما فرضیه دوم این است از سطح حمایتی 72952 به سمت بالا حرکت کند که در این صورت تا سقف کانال 60 درصد جا هست که می تواند جذاب باشد.
 3. فرضیه سوم این است که تا سطح حمایتی 64788 پایین بریزد که در آن صورت تا سقف کانال یک ظرفیت 92 درصد وجود دارد.
 4. فرضیه چهارم این است که تا آخرین سطح اصلاح فیبوناچی یعنی 57396 اصلح صورت بگیرد که در آن صورت یک ظرفیت رشد 137 درصدی برای رشد سهم قابل تصور است.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0