بازار بورس در هفته ای که گذشت؛ اقبال بازار به کدام صنایع بود

چکیده کوتاه مطلب

هفته گذشته هرچند برای بسیاری از صنایع و سهامدارانشان هفته خوبی نبود، اما وآذر و کاما با بازدهی 30 و 26 درصدی سود شیرینی را نصیب سهامداران شان کردند.

تصورات بازار در هفته گذشته

آلودگی و سرمای هوای تهران در نیمه دوم دی‎ماه، به بازار بورس هم سرایت کرد. هفته ای پرنوسان، پرتردید و با عرضه‎های آبشاری که هیچ تناسبی با گزارش فصلی شرکت‎ها، کاهش قیمت ارز، و رونق صادراتی برخی شرکت‎ها نداشت. کلیت بازار در هفته گذشته در کشاکش نزاع میان مجلس و دولت بر سرلایحه بودجه سرگردان بود.
فعالان بازار بر این عقیده‌اند دولت برای جبران کسری بودجه خود چشم طمع به بازار سرمایه دارد، اما دولتی ها حمایت خود از بازار را به بازی برد بردی برای همه قلمداد می‎کنند. مخالفان اما برای اثبات دیدگاه خود سرنوشت پالایش یکم را دلیلی بر نگاه ابزاری دولت به بازار سرمایه می دانند.
این اتفاقات درست یا نادرست هفته دوم دی ماه برای بازار را به هفته‎ای پرنوسان و صف‎های سنگین فروش بدل کرد که در برخی نمادها هیچ نسبتی با گزارش فصلی و فروش برخی شرکت‎ها نداشت. برخی فعالان بازار هم انگشت اتهام خود را به سودی بازارگردان‎هایی دراز کردند که به جای حمایت از سهامدار خرد به دنبال نوسان گیری بودند.

نقشه بازار در هفته گذشته

بازار در هفته ای که گذشت؛ اقبال بازار به کدام صنایع بود
بازار در هفته ای که گذشت؛ اقبال بازار به کدام صنایع بود

بازار در هفته‎ ای که گذشت اگرچه با خبر خوب تست انسانی واکسن کرونا برای سهام شرکت هایی دارویی هفته سبزی برایشان رقم زد، و اغلب سهم های این گروه با صف های خرید روبرو شدند، به نظر می رسد با نزدیک شدن به زمان واکسیناسیون عمومی حال دارویی ها همچنان خوب باشد.
سیمانی‎ ها هم هفته خوبی را پشت سرگذاشتند و به طور متوسط بازدهی 20 درصد داشتند، که بخشی از رشد قیمت آن‎ها به افزایش دوبرابری قیمت سیمان مربوط بود.

بازار در هفته ای که گذشت؛ اقبال بازار به کدام صنایع بود
بازار در هفته ای که گذشت؛ اقبال بازار به کدام صنایع بود

بااین وجود بازار چندان روی خوشی به فلزات اساسی نشان نداد و علارغم گزارش های درخشان 9 ماهه فلزاتی ها که همراه با فروش داخلی و خارجی کم نظیر بود، اغلب سهم‎های بزرگ این صنعت با بازدهی منفی هفته گذشته را به پایان رساندند، هرچندفالوم با 22 درصد سود در یک هفته گذشته در این گروه پیشتاز بود. اما فولاد فملی و ذوب با بازدهی منفی هفته را به پایان رساندند.

وآذر و کاما بالاترین بازدهی

اما هفته گذشته هرچند برای بسیاری از صنایع و سهامدارانشان هفته خوبی نبود، اما وآذر و کاما با بازدهی 30 و 26 درصدی سود شیرینی را نصیب سهامداران شان کردند، کاما(چادرملو) بعد از افزایش سرمایه با رشد قابل توجهی روبرو شد و حتی برای کسانی که روز قبل از افزایش سرمایه، سهم را خریده بودند بازدهی 50 درصدی به همراه آورد. وآذر هم به مدد دارایی های جذاب غیر بورسی اش مورد توجه بازار قرار گرفت و با صف های سنگین خرید به کار خود پایان داد.

غبهنوش و حسینا بدترین بازدهی

بازار بورس در هفته ای که گذشت
بازار بورس در هفته ای که گذشت

هرچند صنایع غذایی هفته خوبی را پشت سر گذاشتند و از جمله صنایع خوب هفته بودند، اما غبهنوش با ثبت زیان 25 درصدی بدترین عملکرد را میان شرکت های بورسی داشت، پدرخش، زمگسا و قصهفا نیز از جمله سهم هایی بودند که بازدهی منفی 20 درصدی از خود به جا گذاشتند و کام سهامدارنشان را تلخ کردند.

شاخص بورس احتمالا هفته سوم دی ماه را با منفی آغاز کند اما چنانچه در میانه های هفته بهبودی حاصل نشود، باید گفت کار برای شاخص و سهام‎های بزرگ بورسی در دی ماه سخت شود، هرچند به صورت سنتی دی و بهمن ماه زمان خرید در بازار بورس است و هیچ وقت در این سال‎ها زمستان خوبی برای بازار بورس نداشتیم، اما بازار امیدوار است اثرات خوب گزارش شرکت ها بهار پررونقی را برای بازار بورس رقم بزند.
ما در ببورس تلاش می کنیم تحولات بازار را لحظه به لحظه به اطلاع شما برسانیم، نقطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سیامک مهاجری
سیامک مهاجری

سال 84 برای کار در شرکت Eternal Youth و تجربه بازارهای جهانی از ایران خارج شدم، از سال 88 در ایران مدرس و معامله‎گر بازار سرمایه هستم. بازار چون هستی، بی‎کران است، همیشه دوست داشتم جستجوگری در دور دست‎هایش باشم.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه مطلب
  خبرنامه به‌بورس

  دوره‌های آموزشی جدید و تخفیف‌های ویژه

  © کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت متعلق به مدیر سایت می باشد و هر گونه کپی برداری از محتوا و محصولات سایت پیگرد قانونی دارد.

  0